חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

​​​​​​מהצפון באהבה

​גיא ורון מסקר כבר אחת-עשרה שנים את צפון הארץ ככתב החדשות של ערוץ 12. בין סיקור רפתות לדיווח על הפלות מטוסי אויב, הוא מודה שיש לו את העבודה עם הנוף הכי יפה בארץ.​

 

העולם של כתב החדשות של ערוץ 12 בצפון, גיא ורון, נע בין מגוון של נושאים: הוא מסקר בנחישות את בעיית הפסולת שמשאירים מטיילים בטבע ובאתרי הנופש, ובאותה רצינות גם את הפעילות העבריינית שבצפון הארץ הפועלת נגד עסקים שמסרבים לשלם דמי חסות.

הוא אחראי לסקופים ביטחוניים מהגבולות עם סוריה ולבנון ומדווח באותה דרמטיות על הטרקטורונים שמחריבים שדות חקלאיים בגליל. משחפת הפרות להפלת מזל”ט, מכוורות דבורים שרופות למצוקת החדרים בבית החולים פוריה.

 

אין רגע דל אצלך. איך זה להיות מגוון?

“אני אוהב את זה. אני נמצא הרבה בשטח, נוסע לפגוש חקלאים וראשי מועצות, מבקר במוצבים צבאיים. יש לי הרבה גיוון ועניין. פחות מושך אותי בשלב זה לשבת באולפן ולהיות פרשן. צפון הארץ מספק הרבה נושאים חשובים לטפל בהם. אני תמיד אומר שיש לי את העבודה עם הנוף הכי יפה בארץ.”

 

ורון, בן השלושים ושלוש, התחיל את הקריירה התקשורתית שלו כשהיה בן שש-עשרה. באחת-עשרה השנים האחרונות הוא כתב החדשות של ערוץ 12. בשנת 2020 קיבל את אות “איש השנה” של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה על  סדרת הכתבות “טובעים בזבל”, שכיסו את מצב הפסולת והזיהום הסביבתי במסלולי הטיול והנופש בצפון.

 

“גדלתי ברמת ישי שבעמק יזרעאל. סבתא שלי ראתה שמחפשים כתבים למקומון של טבעון. כדרכן של סבתות היא חשבה שאני מוצלח ומוכשר, ובמקרה הזה היא באמת זיהתה משהו.

התקבלתי ועבדתי ככתב עד לגיוס. שירתי ככתב גלי צה”ל בשטחים, השתחררתי והתקבלתי לחברת החדשות כשהייתי בן עשרים ושתיים.”

 

הייתה התלבטות בחדשות 12, איזה תחום מתאים לך לסקר?

“הייתה התלבטות, האפשרות לסקר את אזור הצפון נראתה לי מתאימה כי גדלתי בעמק יזרעאל, אבל רק כשעברתי בשביל העבודה לגור בקריית שמונה, הבנתי איך זה לחיות בצפון הרחוק והאמיתי של הגליל העליון ולא במרחק של עשרים דקות מחיפה, הבנתי את הצורך בעוד בית חולים בצפון, את מיעוט התקציבים שמגיעים.”

 

אתה מרגיש שמהדורות החדשות מכסות את צפון הארץ במידה ראויה?

“זה הרבה תלוי בי, אם אביא את הסיפורים והזוויות שיעוררו עניין. אני כאן כדי שידברו על הפערים בבריאות, בחינוך ובתחבורה בין המרכז לצפון הארץ, כדי שיהיה אכפת מהחקלאים – הרבה מתושבי הצפון עוסקים בחקלאות, שזה משהו שילדים במרכז כבר פחות רואים.

אני חושב שהסיקור ראוי. לא רואים שבוע בלי סיקור מהצפון, אני מתאמץ כדי שידברו על הדברים החשובים שמשפיעים על החיים של כולנו ולא רק על מפלס הכינרת ועל מפלס השלג, שהוא אגב בכל שנה אותו הדבר.”

 

איזה כיסוי תקשורתי שלך שינה משהו במציאות הישראלית וגרם לך סיפוק?

“אנחנו מסקרים באופן שוטף את בעיית הפרוטקשן בצפון, בעלי עסקים שסופגים הטרדות ופגיעה ברכוש מעבריינים שרוצים מהם כסף בתמורה להגנה.

אם פעם מפקד מחוז במשטרה או מפקד משמר הגבול הגיע לסיור בצפון ולא ידע על מה אני מדבר כשאני שואל אותו על כך ואומר שזאת תופעה שולית, בשנים האחרונות אין גורם מקצועי בתחום, מראשון השוטרים שבשטח ועד לשרי הממשלה, שלא מודע לבעיה ומראה שהוא מוכן לטפל בה.

היום גם שר המשטרה וגם שר החקלאות יודעים על מה מדובר, לא צריך להסביר להם. המודעות קיימת. נעשות פעולות בשנה האחרונה, גם מצד מפקד מחוז הצפון במשטרה וגם מצד שר המשטרה.”

 

אפשר להגיד שהפשיעה בצפון נגד בעלי עסקים וחקלאים היא על רקע לאומני – ערבים נגד יהודים?

“יש מי שרוצה לצייר למאבק הזה אופי לאומי. בדיווחים שלי לא תראי את זה. מעל 90% מהפשיעה היא על רקע כלכלי, גונבים תוצרת, משתלטים על שטחי גידול ומרעה, מאיימים על עסקים.

אומנם רוב ארגוני הפשיעה האלה מורכבים מערבים-ישראלים, זה נכון, אבל זה לא אומר שהם עושים את זה על רקע לאומני. לצערנו משפחות פשיעה מתפרנסות מלפגוע בלחמם של אחרים, גם ערבים וגם יהודים.”

 

מה אין לכם בצפון לעומת המרכז?

“אנחנו גרים בעמק הירדן, לא רחוק מהמקום שבו גדלה בת הזוג שלי. יש לנו חברים כאן, ואנחנו אוהבים את האזור. אני נוסע מעל למאה וחמישים ק”מ ביום כחלק מהעבודה, וגם אשתי נוסעת מרחקים גדולים כי היא פסיכולוגית שיקומית, ואין מרכזי שיקום בצפון.

הופעות כמעט אין באזור שלנו, גם בילויים אחרים לא תמיד יש. אנחנו לא יכולים לבחור לאיזו קופת חולים להצטרף כי רק לכללית יש מרפאה באזור ונאלצים, למשל, לחכות שבועות ארוכים כדי לראות רופא מומחה, זה חלק מהחיים של עוד כמיליון אנשים שגרים בצפון הארץ.”

 

 

אז פיתוח הצפון פשוט תקוע?

“ב-2017 הממשלה התגאתה שהיא מעבירה חמישה-עשר מיליארד שקלים לפיתוח הצפון. הייתי בקיא בפרטי התוכנית, ומהר מאוד הצלחנו להראות שבערך רק אחד חלקי חמש-עשרה מהסכום הגיע ליעדו. אני ממשיך לעקוב אחרי זה.

עם זאת, ראוי לציין שהיה פיתוח נרחב של כבישים בצפון בשנים האחרונות – מחלף גולני, מחלף סומך, כביש 65-85 קדרים, צומת עמיעד, כביש 90 – מצבם טוב בהרבה מבעבר. כל מי שעולה לצפון מרגיש בכך.

יש היום גם יותר הטבות וסיוע למי שבוחר להקים עסק בצפון, ואפשר לציין שבנוסף, אחרי שנים רבות של הבטחות להקים אוניברסיטה בצפון, פחות משבוע אחרי הכניסה לתפקיד, שרת החינוך החדשה הגיעה למכללת תל-חי והודיעה שיוצאת לדרך התוכנית להקים אוניברסיטה בגליל המזרחי.”

 

מי הדמות שעשתה במשך השנים הכי הרבה למען צפון הארץ?

“מי שעשו הכי הרבה הם ראשי המועצות המוניציפליות כאן באזור. אני עדיין חושב שחלק מהבעיה של הצפון היא שיש יותר מדי מועצות קטנות ועיריות קטנות, ואם לא ימהרו לאחד את הרשויות, אז הצפון לא יצליח להתחזק. אני אומר את זה גם לראשי המועצות, אז אין לי בעיה להגיד את זה פה.”

 

באיזה סקופ שלך אתה גאה?

“הייתי הראשון לדווח שישראל הקימה בחשאי מפקדת תיאום וקישור מול האוכלוסייה האזרחית בסוריה בימי מלחמת האזרחים. קראו לה מפקדת שכנות טובה. דיווחתי על סיוע הומינטרי על בסיס יום-יומי ושיתוף פעולה הדוק בין מדינת ישראל לאזרחים במצוקה שחיים מעבר לגבול.

דרך המפקדה הזאת הועברו אלפי פצועים לבתי חולים בארץ, וישראל, לפי הדיווחים הרשמיים, העבירה אספקה של דלק ומוצרי מזון. לפי דיווחים זרים הועברו גם דברים אחרים והסיוע היה רחב יותר. צה”ל לא פרסם זאת, והידיעה שלי על הסיוע נפסלה בצנזורה, שבועות ארוכים עד שהתירו לפרסם אותה.”

 

צדדים קשים בעבודה?

“כשאני צריך לסקר אסונות ולדפוק על דלת של משפחות שחרב עליהם עולמן, שעות ספורות אחרי שזה קרה. ביום העצמאות האחרון יצאתי מאירוע משפחתי כדי לסקר את האירוע הקשה של אושר בת העשרים ושלוש שאכלה במסעדה מוצר חלב שאמור היה להיות פרווה, קיבלה תגובה אלרגית קשה ונפטרה.”

 

אתה מעריך שהגבולות בצפון יישארו שקטים בשנים הקרובות?

“אני חושב שהגבול עם לבנון יישאר שקט. לבנון נמצאת בהתפרקות מכל המוסדות שלה כבר שנים, ויש בה מלחמת אזרחים בלתי פוסקת בין הדתות לעדות. היא חלשה כלכלית, ואין בה שלטון מרכזי.

המצב הזה יכול לייצר שקט מול ישראל כי עימות איתנו יכול לדרדר את לבנון עוד יותר. קיימת גם האפשרות שמשום שאין להם מה להפסיד, הם יצאו למלחמה. מבחינת סוריה, במלחמת האזרחים חשבנו שאוטוטו אסאד הולך.

אני זוכר שברק התנבא כשר ביטחון שזה ייקח כמה שבועות והינה, עשר שנים אחרי, אסאד עדיין איתנו. אז אם מצביא גדול, כמו ברק, לא חזה נכון, אני נזהר מלהעריך. בכל אופן, סוריה היא לא ממש מדינה כיום, היא מחולקת למיליציות וקשה לנבא מה יהיה. אני מקווה שתהיה יציבות כי ישראל היא מדינה מסודרת ולהתנהל מול ישות לא מוסדרת, זה לא קל.”

 

קולגה בתחום שאתה מעריך?

“רובי המרשלג מהערוץ הראשון ואלי אשכנזי מוואלה, חבר ותיק למקצוע, מוצלח מאוד. התחום שלנו תחרותי, כשצריך אנחנו גם רבים.”

 

אם לא היית עיתונאי, מה היית רוצה לעשות?

“הפנטזיה הגדולה שלי היא להיות ביולוג ימי, אבל מי שמכיר אותי יצחק אם הוא יקרא את זה, כי יש לי בעיית אוזנים שמונעת ממני לצלול. כך שאני אשאר עיתונאי.”

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים

עוד לא עוקבים אחרינו?

הירשמו עכשיו וקבלו את התוכן שלנו לפני כולם!


רשת בתי דיור מוגן עד 120