חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

כבר עברו השנים

"לי ולזוהר הייתה אהבה טהורה עד שהאמון בינינו התערער, זה קרה הרבה לפני הסוף הטרגי. גם הנישואים השניים לא צלחו, איבדתי תאומים בחודש השישי להיריון, חווינו קריסה כלכלית והתגרשתי בשנית. נשארתי חסרת כל והתגוררתי במרפסת של אחותי כשהציוד שלי אוחסן בשקיות."
ברכה צברי ארגוב, אהבת נעוריו של מלך הזמר ים תיכוני, זוהר ארגוב ז"ל, בשיחה אישית במלאת שלושים ואחת שנים למותו הטרגי.

ספרי על הבית שבו גדלת
"נולדתי למשפחה יוצאת תימן. גרנו ברמת אליהו בבית קטן וצנוע, אני, ששת אחיי, אבי ז"ל שהיה אלכוהוליסט ואימי שרה תבדל"א, שתמיד הייתה אישה חזקה. לאימא היה כלל בבית, היא הרשתה לאבא לשתות רק בחדר הקטן, וכך הוא לא הפריע לבני המשפחה. בשנה האחרונה גיליתי שהייתה לי אחות שנחטפה בפרשת ילדי תימן מזרח ובלקן, ולדאבוני איבדתי גם את אחותי הבכורה שנפטרה ממחלה קשה. בבית הוריי ספגנו חינוך לערכים שהיו שונים מנסיבות החיים ומאווירת העוני והדוחק שאפיינה את השכונה. בזכות החינוך הנוקשה שהנחילה לנו אמי כל הילדים למדו מקצוע והצליחו בחייהם האישיים והמקצועיים."

איזו ילדה היית?
"הייתי ילדה שקטה, אפשר לומר ביישנית. בבית הספר הייתי תלמידה ממוצעת וחברותית, תמיד היו סביבי חברים. באותה תקופה כולנו גדלנו בבתים צנועים וקטנים, לא היו בהם תנאים מתאימים להכין שיעורי בית, לפעמים הכנתי אותם על תנור האפייה, ואם התמזל מזלי אז היה מעט מקום על הספה."

ספרי על רגע מרגש מילדותך?
"כילדה קטנה עזרתי לאימא בעבודתה כמנקה בבית ספר. יום אחד הצצתי לשיעור בלט שהתקיים באחת הכיתות, אימא ראתה את הכמיהה וההתלהבות שלי, והציעה לי להירשם. בזכותה רקדתי שלוש שנים בלט, השתתפתי בהופעות, בין השאר, גם לפני חיילים."

איך הכרת את זוהר ארגוב שהיה אז זוהר עורקבי?
"כל פעם שהייתה חתונה באזור משאית מהשכונה הסיעה את האנשים לאירוע, אהבנו לשמוח ותמיד נסענו לאירועים האלה. באחת הנסיעות הכרתי את זוהר שהיה צעיר ממני, הוא היה אז כבן חמש-עשרה וחצי. מאז הוא לא הפסיק לחזר אחריי עד שהסכמתי להצעת החברות שלו. זוהר היה הגבר הראשון בחיי."

מספרים על זוהר שהוא ידע לחזר, את זוכרת איך הוא חיזר אחריך?
"כשזוהר הציע לי חברות והסכמתי הוא לקח את היד שלי ונישק אותה, זו הייתה פעם ראשונה שגבר נישק לי את היד, לא היה לי חבר לפני זה. אחרי שזוהר נישק את ידי חששתי שאכנס מהנשיקה להיריון. "

למה המשפחה שלך לא חיבבה את הקשר שלך עם זוהר עוד לפני שהוא הסתבך בסמים?
"לזוהר הייתה תדמית של שובב גדול, חלק ממנה בגללו וחלק לא. פעם, כשעבד באבטחה, אנשי כוחות הביטחון עצרו אותו כי הוא נשא נשק למרות שזה היה מתוקף תפקידו, הוא תמיד משך תשומת לב ולעתים זו הייתה תשומת לב שלילית. המשפחה שלי אמרה לי או שתתחתנו או שאת יוצאת מהבית, אז התחתנו. במשך שנתיים המשפחה שלי נידתה אותי, לא רצו לדבר איתי."

איך הייתה הזוגיות הטרייה שלכם?
"בתחילת הנישואים גרנו בדירת חדר כשהשירותים והמקלחות היו בחוץ. האהבה שלנו הייתה טהורה והדדית, הבאנו לעולם את גילי. מיד לאחר החתונה התחלתי לעבוד ב- VISHI כפקידה במשרד הראשי, כשזוהר לפעמים מלווה אותי לעבודה ונוסע איתי באוטובוסים. במקביל הוא שר בהתנדבות באירועים משפחתיים וחברתיים, ועם הזמן הוא התחיל לעבוד בבקרים בשיפוצים ובלילות שר במועדון ברחובות שנקרא ‘פיאנו 66’ בתמורה לכרטיסים ולשתייה. לא היה לנו רכב, ולכן נסענו וחזרנו בטרמפים. אחר כך זוהר הצטרף להרכב והתחיל להתפרנס מקולו המדהים, אך השכר היה זעום."

כיצד עזרת לזוהר לקדם את האמנות שלו?
"כל יום אחרי שחזרתי מהעבודה השמעתי בפטיפון שירים ביוונית. תמללתי לזוהר שירים שלמים מיוונית לעברית כדי שהוא ילמד אותם ויחדש את הרפטואר שלו. אחרי שכתבתי את המילים זוהר למד את השירים במהירות, הוא היה גאון ווקאלי. בנוסף לכך, לאחר שסיימתי לעבוד ב-VISHI עבדתי כפקידה בבית דפוס, הכנסתי גם את אחותי לעבוד שם כגרפיקאית, ויחד עיצבנו את התקליט הראשון ‘מה לך ילדה’. זוהר שיווק את התקליט בתחנה המרכזית, אחר זמן מה יהודה קיסר הסכים לארח אותו במועדונים, וזו הייתה פריצת הדרך שלו."

בתחילת הדרך לא השמיעו את זוהר ברדיו, איך הוא הצליח לפרוץ את המחסום הזה?
"זמן קצר לאחר שיצא התקליט הראשון של זוהר פגשתי באחת מנסיעותיי לעבודה נהג שהסיע חיילים, הוא עבד גם ברשות השידור. החלטתי שאשים תקליט של זוהר בתיק למקרה שאפגוש בו שוב. למזלי נפגשנו אחרי כמה זמן, עליתי עם חיילים לטרמפ וביקשתי ממנו שידאג שישמיע את התקליט ברדיו, אחרי אינספור תזכורות השיר הושמע."

איך זוהר הגיב?
"זוהר רץ בבית, הרים אותי ואמר, 'אני מלך'."

המלצת לזוהר שישנה את שם משפחתו לארגוב, זה אומר שהשלמת עם השד העדתי?
"כשזוהר ארגוב היה זוהר עורקבי, למרות הקול המדהים שלו, הוא לא הצליח לפרוץ את המחסום העדתי ברדיו ואצל הציבור הרחב, וכשהוא הושמע זה קרה פעמים בודדות. תמיד הערכתי את המוסיקה שלו, ידעתי שהוא ראוי להיות מושמע הרבה יותר, ולכן שינינו את שם המשפחה, זה היה מהלך אסטרטגי."

גם את סבלת מאפליה?
"מעולם לא הרגשתי שמפלים אותי, יכולת להיות שזה בגלל העור הבהיר שלי או בגלל שאין לי מבטא כבד. פעם אחת כשגילו בעבודה שאני ממשפחה יוצאת תימן אחד הקולגות התבטא בגזעניות: 'פעם ראשונה שאני רואה תימנייה יותר יפה מאשכנזייה'."

התדמית של זוהר בציבור הישראלי שנויה במחלוקת, קשה לאנשים להפריד בין הכישרון הטבעי שלו לנפילה הקשה, מה איננו יודעים על זוהר?
"חוץ מהעובדה שהיה זמר גדול זוהר היה תולעת ספרים וקרא רומנים עד הבוקר. היה לו לב ענק והוא היה אדם אכפתי שדואג לאנשים. הוא היה כמו אבא בבית שבו גדל, בעיקר לאחר מות אביו, עובדיה ארגוב ז"ל. כשהוא נסע באוטובוסים הוא שר, גם תוך כדי נסיעה, ואיש לא הפסיק אותו. זוהר היה גם נדיב מאוד, את הכסף שהרוויח בהופעות חילק לנגנים וגם למנקי הרחובות שפגש בדרכו הביתה."

יכולת להמשיך לחיות עם זוהר ב"חיי הזוהר", אהבת אותו, הקריירה שלו נסקה והוא התעשר, נשים רבות היו נשארות וחיות לצד האירועים, למה עזבת?
"זוהר היה אהבת נעוריי, אהבנו זה את זו, אך לצערי במקביל לתהילה האמון שלי התערער. ראיתי הרבה נשים מסביבו ולא הייתי מוכנה להמשיך כך. לאחר הגירושים נשארנו מיודדים, הוא תמיד התקשר ושאל על גילי ועליי, ומדי פעם הגיע עם המרצדס החדשה שלו והזמין את גילי ואותי להצטרף אליו לאולפנים. ביום שהתגרשנו המשכנו מהרבנות לאכול יחד במסעדה."

יש הטוענים שהתגרשת מזוהר בעקבות החשד לאונס, מהי תגובתך לטענה הזו?
"זה שקר, אנחנו התגרשנו לפני שהוגשה תלונה נגד זוהר ולפני שהוא נשלח למאסר, על החשד לאירוע הזה קראתי כמו כולם בעיתון."

איך הסברת לגילי את הסיטואציה, הרי לא כל בן מבקר את אביו בכלא?
"גילי היה בן שש כשזוהר נשלח לכלא. הוא תמיד היה ילד חכם שמרגיש כל דבר, כשהוא שאל אותי על בית הכלא, 'מה זה המקום הזה?' אמרתי לו שזה קיבוץ, שאנשים גרים בו. למזלי היה פסל של סוס שתרם לתיאור שלי. בגלל האירועים הקשים שחווינו בחיים ניסיתי ליפות את החיים כמה שרק אפשר."

זוהר ניסה לחזור אלייך?
"מעולם לא, וההיפך הוא הנכון. אחרי שהתגרשתי עברתי לגור עם גילי אצל הוריי, אבל לא מצאתי שם את המקום שלי, ולכן הצעתי לו לחזור ולהיות זוג. זוהר שהיה אז כוכב עולה סירב באלגנטיות ואני בחרתי להמשיך הלאה, רציתי להמשיך את חיי ולהקים משפחה."

איזה אבא היה זוהר?
"הקשר עם זוהר לא היה רצוף, אבל דיברנו מדי פעם בטלפון, כשהוא התקשר הוא שאל על גילי ולפעמים גם עליי. מדי פעם הוא לקח את גילי להופעות ולטיולים. זוהר אהב מאוד את גילי, אבל לא ידע באמת איך להיות אבא, הוא גדל כמוני לאבא אלכוהוליסט ולאימא שניהלה את הבית."

את כמו כל הציבור רואה את זוהר שוקע לסמים, ניסית לעצור את זה?
"זה יישמע תמים מאוד, אבל באמת שלא ידעתי מה זה סמים. ידעתי על השפעות האלכוהול כי לשנינו היו אבות אלכוהוליסטים, אך לא באמת הבנתי מה זה סמים ומה ההשפעה שלהם. באותה תקופה המודעות הייתה נמוכה, הצריכה הייתה בסתר וגם הגמילה לא הייתה מפותחת."

הסרט 'זוהר' שמוקרן בתדירות גבוהה מציג את האובססיביות שלו כלפייך – האם הרגשת זאת?
"לזוהר היה כבוד עצמי. בניגוד לדרך שבה הוא מוצג בסרט, הוא הגיב באדישות לחתונה השנייה שלי, וכפי שאמרתי הוא גם לא רצה לחזור ולהיות זוג כשהצעתי לו. יותר מזה, למרות שהוא הביע אהבה והיה מחזר מושלם, הוא מעולם לא אמר לי אני אוהב אותך."

האם ספגת אלימות בבית?
"לא, זוהר לא היה אלים, למרות שהסרטים מציגים אותו כאובססיבי ואלים בשל השימוש בסמים, אך זה לא היה כך בתקופת הנישואים שלנו. כל אחד יודע שסרט טוב צריך לעניין את הקהל, ליצור יותר דרמה ובסרט 'זוהר' זה בא לידי ביטוי."

היום בדיעבד, את מתחרטת שהתגרשת מזוהר?
"עם השנים חזרתי בתשובה, למדתי שבכל רגע בהווה אנחנו מקבלים את ההחלטות המדויקות לנו. לאחר שביקשתי מזוהר לחזור והוא סירב, המשכתי הלאה בחיי."

אחרי כמה זמן התחתנת בשנית?
"אחרי שלוש שנים. הכרתי חוקר בכיר מהמשטרה והתחתנתי איתו."

איך זוהר הגיב?
"כשסיפרתי לזוהר על החתונה הוא איחל לי באדישות מזל טוב."

מה קרה בנישואיך השניים?
"התחתנתי עם חוקר בכיר במשטרת ישראל. הקשר בינינו היה מצוין, בעלי השני היה איש עדין, חברותי ונחמד, היינו ביחד שמונה שנים. לא הצלחתי להיכנס להיריון, ולכן ניסינו טיפולי הפרייה עד שהריתי עם תאומים, אך בחודש השישי ההיריון הסתבך והייתה לי לידה מוקדמת. התאומים לא שרדו, ולאחר מכן חווינו קריסה כלכלית בעקבות החלטה שגויה לפתוח עסק. איבדתי את הבית שלי, התגרשתי ושוב נשארתי חסרת כל עם ילד, אפילו רהיטים לא היו לי."

לאן המשכת מהנקודה הזו?
"גרתי אצל אחותי במרפסת. הציוד שלי היה בתוך שקיות. בתקופה הזו גילי עבר לגור אצל סבתא שלו בשיכון המזרח."

ספרי על הבוקר שנודע לך שזוהר נפטר
"ביום שזוהר נפטר נסעתי למשרד, הופתעתי לשמוע שכל הדרך השמיעו ברדיו שירים שלו. כשהגעתי לעבודה המנכ"ל חיכה לי בכניסה, כשהוא סיפר לי שזוהר נפטר ברחתי משם. נסעתי לגילי, בדרך קניתי שוקו ולחמנייה כדי להרגיע אותו לפני שאבשר לו את הבשורה הקשה. לצערי כמה רגעים לאחר שאספתי את גילי הוא שמע על מות אביו ברדיו תוך כדי הנסיעה, לפני הספקתי לשוחח עמו."

על אף כל הדרמות את מצליחה לפתח קריירה ולהגיע לתפקידים בכירים, איך עשית את זה?
"לא ויתרתי על לימודים אקדמיים ועל פיתוח מקצועי. כמעט כל חיי הייתי המפרנסת היחידה. בתחילת דרכי התפתחתי בתחומי הפקידות והמזכירות, זו הסיבה שביקשתי ממך לכתוב תאריך על כל טיוטה, זה משהו שנשאר איתי עד היום. אחרי הנישואים השניים שלי למדתי תואר ראשון בפסיכולוגיה מטעם אוניברסיטת בר-אילן והתחלתי תואר בדיני חוזים שאותו אני מתכוונת להמשיך בתקופת הפנסיה. עם הזמן התקדמתי והתמניתי למנהלת משרד בדלק מכשירי תנועה וכיהנתי כסגנית מנהלת איכות במרכז הלוגיסטי של גוש דן שבחברת תנובה."

איך הצלחת להתרכז וללמוד עם נסיבות החיים שחלקן היו טרגיות?
"כשלא הצלחתי להתרכז בבית לקחתי את חומרי הלימוד ולמדתי ברכב. היה לי כלל לגבי העבודה, גם אם לא ישנתי לילות שלמים, כל בוקר התאפרתי, התלבשתי יפה, הגעתי בזמן לעבודה והתחלתי יום חדש עם אמונה בלב. אני אספר לך משהו, ברוב מקומות העבודה שלי, לפחות בהתחלה, לא ידעו שהייתי 'אשתו של המלך', שמרתי על מקצועיות."

בכל זאת, מה הניע אותך להצליח?
"כמי שחוותה נידוי, הצמיחה שלי הייתה מאחר שרציתי להוכיח לאימא שלי ששמרתי על הערכים של הבית והצלחתי להתקדם בחיים."

עברת הרבה אירועים מאתגרים גם עם הבן שלך, איך בחרת להתמודד איתם כאימא?
"תמיד דאגתי לבריאות של גילי גם במצבים הקשים ביותר, כשיכולתי הבאתי לגילי אוכל בריא, ויטמינים טובים ומגוונים ודאגתי שלא יחסר לו כלום. קניתי לו בגדים, קרמים לשמירה ולטיפוח העור, בשמים טובים, חשוב היה לי שתמיד גילי יכבד ויעריך את עצמו בכל מצב. מעולם לא שפטתי את הבן שלי, כיבדתי אותו ושמרתי על קשר ואהבה. מטבעי אני אדם אופטימי, הרגשתי והאמנתי שיום יבוא והמצב ישתפר, והמציאות בע"ה הוכיחה את עצמה."

האם לדעתך יש קשר בין העבר של הגברים במשפחה לנטייה להתמכרות, לחיים המאתגרים שגילי חווה?
"ייתכן שזה גנטי, אבל במשפחה שלי רק אבא שלי היה אלכוהוליסט. הדבר שבאמת פגע בגילי וגרם לנפילה שלו הוא שגילי נחשף מוקדם מדי לעולם המוסיקה ואיבד את אביו בגיל צעיר, מעט זמן לאחר בר המצווה שלו. לגילי כמעט שלא הייתה ילדות אמתית. אחרי המוות הטרגי של זוהר גילי התחיל לשיר ולהופיע, לא הייתה לו אפשרות אמתית להתאבל עליו ולהתייחס לכאב שלו."

איך החיים שלך היום?
"היום החיים שלי שלווים ורגועים, ואני נהנית מהמשפחה. גילי נשוי, יש לי נכדה בת שנה וארבעה חודשים ששמה זוהר ארגוב, תיבדל לחיים ארוכים, על שם סבה המנוח, ונכד בן שלושה חודשים ששמו מיכאל. הבן שלי מקדם את האלבום החדש שלו 'מרוב אהבה', מופיע ברחבי הארץ ועושה את מה שהוא אוהב. לשמחתי, יש לי זמן להתנדב למען ילדים עם צרכים מיוחדים, כל יום רביעי אני מתנדבת באסף הרופא, וגם מוצאת זמן לחיי חברה ודברים שאני אוהבת לעשות. בקרוב אני אעלה מופע שבו אספר על חיי."

מה דעתך על הזמר הים תיכוני של היום?
"הזמר הים תיכוני של היום פרץ דרך ולזוהר יש נקודות זכות במהלך הזה. אני מאוד אוהבת את הזמר הים תיכוני ואת תכניות הריאליטי שמסייעות לצמיחתו. הזמר הים תיכוני הוא חלק מהותי מהזמר העברי ושווה בין שווים."

שאלה לסיום, איזה שיר של זוהר את הכי אוהבת?
"תמיד בעיתונים אמרתי ‘עינייך החומות’, אך יש שיר שכמעט לא משמיעים שנקרא ‘על הספסל שם בשדרה’, זה שיר שגרם לי להבין את הבדידות של זוהר."

צילום : שי אפגין
צילום זהר ארגוב באדיבות ארכיון צה״ל, מאוסף במחנה

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים