טיול לירושלים

לרגל חמישים שנה לאיחודה של העיר החלטנו להקדיש את טיול הסתיו שלנו לירושלים ולהביא בפניכם המלצות על חמש פינות חמד קסומות בעיר.
דורון יושע, מורה דרך שחי, חוקר, מדריך ונושם את ירושלים, ממליץ לנו על מקומות שלעתים נסתרים מן העין, אך מעניקים חוויה מעט שונה.
מערת צדקיהו 
מדובר באחד האתרים המרהיבים בירושלים. מערת צדקיהו היא המערה המלאכותית הגדולה בישראל. היא שוכנת מתחת לבתיה של העיר העתיקה ובתוכה מעיין הזורם עד לב האדמה מתחת לעיר. המערה שהייתה חסומה למבקרים במשך דורות רבים, עוצרת נשימה בגודלה וביופייה.
ממדיה עצומים ואורכה כ-225 מטר. היא שימשה בעבר כמחצבה ובה חצבו את האבן הידועה בשמה הערבי 'מלכה', אבן בנייה משובחת ששימשה לבניית מבני הפאר של ירושלים. למערה נקשרו מסורות רבות, והמפורסמת שבהן קשורה במנוסתו של צדקיהו מלך יהודה מפני הבבלים עם חורבן בית המקדש
הראשון – ומכאן שמה.
האכסניה האוסטרית

האכסניה האוסטרית בירושלים או בשמה הרשמי ההוספיס האוסטרי של המשפחה הקדושה היא בית הארחה לצליינים
הממוקם בפינת רחוב ויה דולורוזה ורחוב הגיא ברובע המוסלמי
של העיר העתיקה. כשנכנסים למקום מרגישים כאילו עברנו יבשה והנה אנו באירופה של לפני מאה שנה.
בגינה המטופחת תוכלו ליהנות משטרודל תפוחי עץ כמו בווינה. החלל בפנים קריר, עתיק ומואר באור רך הנשפך מן החלונות הגותיים. התצפית מדהימה, ולשעה קלה אפשר לשכוח מההמולה שבחוץ. לפרטים נוספים www.austrianhospice.com.

בור הלנה
בור הלנה הוא בור מים עתיק מהתקופה הביזנטית הממוקם במתחם הקופטי מתחת לכנסיית הקבר, במנזר דיר אנטוניוס,  סמוך לתחנה התשיעית בדרך הייסורים.
אל בור המים הגדול שבמקור שימש כמחצבה מובילות חמישים ואחת מדרגות חצובות בסלע. המים המטפטפים ועיטורי האיקונות יוצרים תפאורה מרשימה ואווירה מסתורית. ולידיעת חובבי האופרה – ההד במקום מיוחד מאוד.
חנות הבדים של בילאל אבו כלאף

כבר למעלה מעשרים ושמונה שנה מייבא בילאל אבו כלאף בדים נדירים ויוצאי דופן מכל מקום בעולם. חנותו שוכנת במבנה חדש בשוק אבטימוס בקרבה לכנסיית הקבר, ואפשר למצוא בה בדים ייחודיים ממרוקו ומסוריה, ובד מהודו הארוג בנול ידני. לקוחותיו מרכיבים את הפסיפס האנושי המרתק המזוהה כל כך עם ירושלים; נזירות ופטריארכים, כלות וחתנים מוסלמים, וחרדים מחצרות ומפלגים שונים הרוכשים את הבדים המפוספסים לתלבושתם המסורתית. בילאל יכול להעביר קורס מזורז על כל בד; מהיכן הגיע, מי לובש אותו, ולשם איזו מטרה.
בעליית הגג הוא מחזיק את הבדים היקרים באמת, בהם בד משי רקום חוטי זהב טהור. ארבעים ימי אריגה נדרשים כדי להכין עשרה מטרים מבד זה. מקצת הבדים היקרים הביא בילאל באופן אישי מתדמור שבסוריה, לפני שנפלה בידי כוחות דעא"ש. את הבדים מתדמור אפשר למצוא רק בחמש חנויות בעולם: בסוריה, בדובאי וכאן בירושלים.
אטרקציה נוספת בחנות היא שרידים של כנסייה צלבנית בשם 'סנטה מריה מיור' אשר נתגלו במקרה בעת שמשפחת אבו כלאף חפרה ברצפת החנות כדי להגדילה. שרידי הכנסייה הצלבנית מתוארכים לתקופה של לפני אלף ושלוש מאות שנה. בהחלטה משותפת לרשות העתיקות ולבילאל הוחלט להניח מעל הממצאים הארכיאולוגיים של כנסיית סנטה מריה מיור רצפת זכוכית ולאפשר הצגתם בחנות.
החומוסייה של כארים

ולסיום – אי אפשר בלי לרפד קצת את הבטן. בחומוסייה של כארים תמצאו חומוס משובח היכול להרגיע כל רעב. המקום קטן וביתי, במרחק של חמש דקות הליכה משער שכם. כדי ליהנות מהחומוס מומלץ להגיע בין השעות 12:00–14:00. מדי פעם מוגשות במקום מנות מיוחדות, כמו קציצת בשר עטופה עלי גפן או מקלובה.
לחברת Bee Travel ניסיון עשיר של למעלה מעשר שנים בתחום טיולי תוכן, הפקת
ימי כיף וארגון סיורים בירושלים ובארץ. טלפון: 02-5619955 beetravel.co.il