חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120! זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוכם. לחיות את החיים במלואם רשת דיור מוגן ׳עד 120׳ מזמינה אתכם ליהנות בבתי דיור מוגן מחיי חברה ותרבות עשירים, מכל מה שעושה את החיים למלאים ולמרגשים יותר

מסעות קרני בעולם הגדול

זה יותר משני עשורים שקרני חזן, דיירת הבית בראשון לציון, מטיילת כתרמילאית ברחבי העולם. קרני בת השבעים ושתיים היא אם לשני בנים וסבתא לשני נכדים, והמושג 'אירופה הקלסית' לא נמצא אצלה בלקסיקון. לעומת זאת, אם תרצו לקבל טיפים על טיול ליעדים אקזוטיים או רחוקים, בעיקר במרכז או בדרום אמריקה, באסיה או באפריקה –
הגעתם אל האדם הנכון.

קרני שנולדה בתל אביב היא צברית טיפוסית: עניינית וישירה. היא טיילה כמעט בכל יעד הפתוח בפני ישראלים ואחרי שיחה בת שעתיים אני מרגישה שכל טיוליי בעולם הם צל חיוור לעומת מסעותיה של קרני – האישה המגלה עולמות כדרך חיים.

לפני שנתחיל לחקור במוטיב המרכזי בחייך, אנא ספרי מעט על מוצאך ועל ילדותך.
"אבי, יליד פולין, עלה ארצה בגיל שבע־עשרה עם אחותו. כל שאר המשפחה נספתה בשואה. אמי, ילידת פראג וקרובת משפחה של פרנץ קפקא, עלתה עם משפחתה כשהייתה ילדה. ההורים נקלטו ביישוב היהודי בתקופה שקדמה להקמת המדינה והצטרפו לאצ"ל. אבא היה מפקד המודיעין של אצ"ל וזיכרון ילדות שלא מרפה ממני הוא מכות הרצח שאבי חטף בגלל שאנשי ההגנה הלשינו עליו שהוא משתייך לארגון."

קרני מספרת שהייתה ילדה פעילה מאוד: חניכה בתנועת הצופים, התאמנה בשחייה באגודת 'ברית מכבים עתיד' ואף השתתפה בתחרויות. בשירותה הצבאי הוצבה במשטרה הצבאית אבל לא ויתרה עד אשר הצליחה לקבל הצבה חדשה ולהיות מדריכת ספורט. באופן טבעי לאחר הצבא נרשמה ללימודים במכון וינגייט. בהמשך לימדה במשך כמה שנים חינוך גופני בתיכון, אבל עקב בעיה רפואית נאלצה לפרוש מתחום הוראת הספורט. במהלך השנים נישאה ונולדו לה שני בנים: געש וארז, שעליהם היא מדברת בגאווה גדולה.

מתי דבק בך 'חיידק הטיולים'?
"מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לטייל. אפילו את בעלי לשעבר הכרתי בנופש באוהלו שלמרגלות הכינרת, במסגרת טיול של החברה להגנת הטבע. הטיולים אז התמקדו בגבולות הארץ. כמו כן הצטרפנו, כל המשפחה, אל יוזמה פרטית – קבוצת טיולים בשם צב"ר – ראשי תיבות של 'ציבור בלתי רציני', וטיילנו לאורכה ולרוחבה של הארץ. אהבת הטיולים חלחלה גם לילדים, כולם מטיילים."

מתי התחיל הפרק של הנסיעות לחו"ל?
"כשהנסיעות לעולם הגדול נהיו נגישות יותר לישראלים. הטיול הראשון היה טיול מאורגן לאירופה. עם השנים התחלנו לטייל באופן עצמאי באמצעות רכב שכור. תמיד לנו במקומות צנועים. באופן כללי התנהלנו בצניעות רבה. כל פרוטה נחסכה לטובת הטיול הבא."
ומתי התחיל שלב התרמילאות בחייך?
"לפני כעשרים שנה עבר בעלי ניתוח מעקפים. לטייל בחו"ל היה מסובך עבורו. אז גמלה בלבי החלטה להמשיך ולטייל, אבל מעכשיו לתקופות ארוכות יותר, באופן בלתי אמצעי ועם תרמיל על הגב."
מה נחשב בעינייך לתקופת טיול ארוכה?
"בתקופה שעבדתי במרכז קהילתי הייתי מחויבת לצאת לחופשות הנהוגות במקום. יצאתי אז לטיולים שנמשכו חמישים יום. לאחר שפרשתי לגמלאות, הזמן שעמד לרשותי היה בלתי מוגבל, רק האמצעים נשארו מוגבלים. אני מטיילת כשלושה חודשים בשנה."
יש תקופות המועדפות עלייך?
"בהתאם לאקלים האידאלי במקום שבו ארצה לטייל."
איך מטיילים שלושה חודשים בתקציב מוגבל?
"רוכשים כרטיסי טיסה זולים. לדוגמה כשרציתי לטוס לנפאל, כרטיס טיסה דרך בנגקוק עלה כ-1800 דולר. מצאתי כרטיס טיסה אחר, דרך ירדן, שהיה זול באופן משמעותי – מעט יותר משליש ממחיר הכרטיס הרגיל. עברתי את הגבול במסוף בית שאן, לקחתי מונית לשדה התעופה בירדן. מירדן טסתי לדוח'א שבקטאר. שם לנתי בשדה התעופה על כורסאות ההמתנה והמשכתי לנפאל. ארוך אך חסכוני. בטיול עצמו אני מתניידת באמצעות תחבורה ציבורית, יְשֵנה באכסניות צנועות, לעתים זולות מאוד. היו מקרים שהשירותים והמקלחת היו בחוץ, היו מקרים שלא היה בהן חשמל או מים חמים. אם עושים מחקר מעמיק לפני שיוצאים, מגלים שיש גם אפשרויות לינה ללא תשלום. לדוגמה, ביפן יש כת נוצרית האוהדת את ישראל ונקראת 'בית ישראל'. חברי הכת מאפשרים לישראלים ללון חינם במשך שלושה ימים בכל עיר שישראלים מבקרים בה, וזה כולל גם ארוחת בוקר. לגבי תזונה, אני תמיד אוכלת את אוכל הרחוב של המקומיים, שהוא לטעמי גם הטוב ביותר."
מלבד העובדה שטיול צנוע מאפשר שהות ארוכה, האם יש עוד יתרונות?
"בוודאי. ההיכרות עם האנשים היא בלתי אמצעית. את לא רק מבקרת, אלא חווה את המקומות ואת האנשים באופן אותנטי. נוסף לכך, את חשופה יותר למפגשים מעניינים עם מטיילים מכל העולם, את מתמודדת עם מצבים שונים ויכולה להם, וזאת תחושת סיפוק ועצמאות אדירה."
היו גם חוויות מלחיצות?
"יש לא מעט התמודדויות, אבל היו שני מקרים שגרמו לי לחוש חוסר אונים. האחת התרחשה בפרו. נסעתי באוטובוס לכיוון יעד כלשהו והאוטובוס עצר בעיירה קטנה. אמרתי לעוזר הנהג שאני יורדת לשירותים ושימתין לי. כשחזרתי גיליתי לתדהמתי שהאוטובוס עזב ועליו התרמיל שלי ובו כל רכושי בטיול. חשוב לציין שזה לא היה כמו היום שיש אמצעים להתקשר. רצתי לכביש הראשי וראיתי עוזר נהג – שבדיעבד התברר שהוא שייך בכלל לאוטובוס אחר – שסימן לי לעלות. עליתי ובמהלך הנסיעה גיליתי שזה לא האוטובוס הנכון ולא היעד הנכון. עצרתי את האוטובוס, ירדתי וחזרתי לכיוון העיר שבה עצרנו. לא ממש ידעתי מה לעשות. לפתע הגיח האוטובוס המקורי. עוזר הנהג הבחין בוודאי שאני לא נמצאת ובא לאסוף אותי.
מקרה נוסף התרחש בדוח'א בדרכי חזרה מנפאל. הבעיה הייתה שפספסתי את טיסת ההמשך לירדן וכישראלית לא יכולתי להיכנס לקטאר, הרי אין לי ויזה. בסופו של דבר סידרו לי ויזה ולנתי במלון הסמוך לשדה התעופה, חוויה מפוקפקת שהייתי מוותרת עליה."
אני משערת שאת דוברת שפות רבות?
"האנגלית שלי טובה. הספרדית שלי עילגת. לפעמים כשצריך אני מדברת עם הידיים, עם הרגליים, אני מ'המסתדרים'."
איפה טיילת?
"כמעט בכל מקום בעולם, פרט למדינות המחייבות אותך לטייל באופן מאורגן, כמו אינדונזיה או צפון קוריאה ומדינות שבעלי דרכון ישראלי אינם יכולים לבקר בהן."
באילו מדינות לא תבקרי לעולם?
"במדינות ערביות. לא אתרום שקל לפרנסתן, למרות שתימן למשל היא ארץ שהייתי רוצה לבקר בה. אירופה, כפי שציינתי, פשוט לא מעניינת אותי."
ממה את הכי נהנית בטיולים השונים?
"מקדשים, מוזיאונים ובתי כנסת אינם ברשימת המועדפים שלי. אני אדם חובב טבע, לכן בראש ובראשונה אני נהנית מנוף המרחיב את הלב, מטבע פראי ונשגב ומתרבות אנושית."אילו מקומות למשל?
"בכל מה שקשור לנוף, יש כמה מקומות שהם יעדים מומלצים בעיניי. קוסטה ריקה, הפארקים הלאומיים בארצות הברית, איי גלאפגוס, מדגסקר, וסין כמובן."
ומבחינת התרבות האנושית?
"האנשים המקסימים ביותר נמצאים ביפן, קולומביה, טיוואן וסין כמובן…"
אילו יעדים את רוצה לכבוש?
"הייתי שמחה לחזור ולטייל בארצות הברית. אני רוצה מאוד להיות בפפואה גינאה החדשה, מדינה הנמצאת בחציו המזרחי של האי גינאה החדשה הנמצא מצפון לאוסטרליה, אך לצערי עלות הטיסה, כ-3,000 דולר, גבוהה ואינה מתאימה לכיסי. הייתי שמחה לבקר באינדונזיה. נכון להיום, ישראלים יכולים לטייל במדינה זו רק בטיול מאורגן. בינתיים אני מחכה ומקווה שבעתיד אפשר יהיה לקבל ויזה ולטייל לבד."
ספרי לי על המעבר ל'עד 120'.
"לפני שלוש שנים החלטתי לעבור לדיור מוגן. דרך החיים הזאת נכונה עבורי. מצד אחד אני מנהלת חיים עצמאיים לחלוטין שיש בהם פעילויות רבות מחוץ לבית, ומצד שני יש לי כאן דירה קטנה וצנועה ואת כל השירותים שאני זקוקה להם."
מה עוד חשוב שנדע על קרני חזן?
"שנוסף על מגוון עיסוקיה וחייה האינטנסיביים היא מוצאת זמן גם להתנדבות. אחת־עשרה שנים התנדבתי ב'יד שרה' ואני גם שייכת לקבוצת הסורגות של קוקה, שעליה שווה לספר בנפרד – איך סורגים אהבה."
ולסיום מה היעד הבא?
"שבתי לא מזמן מדרום קוריאה ומהפיליפינים. לצערי חזרתי מוקדם מהצפוי בשל בעיות רפואיות. אני משערת שאחרי שאתחזק מעט, אכבוש בסערה את היעד הבא – טיול נוסף בסין – בפעם הרביעית."ולנו לא נותר אלא לאחל – כן ירבו.

לייעוץ ראשוני ופרטים