חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

סוכן שינוי

עו”ד תומר נאור, מנהל המחלקה המשפטית בתנועה לאיכות השלטון, מעורב במאבקים הציבוריים המשמעותיים בישראל ומצליח לשנות מציאות. מבחינתו, הילדות בירושלים, העיר המורכבת והאהובה שבה גדל, הכינה אותו למאבק.

העשייה של תומר נאור היא חלום מקצועי של כל מי שחי עם חוש צדק מפותח ורצון לתקן עולם. נאור מנהל את המחלקה המשפטית בתנועה לאיכות השלטון, שמובילה כמה מהמאבקים הציבוריים המשפיעים במדינה.

התנועה, שמוגדרת כעצמאית, א-מפלגתית וללא מטרות רווח, קמה בשנות התשעים בעקבות מהלך פוליטי של שמעון פרס נגד יצחק שמיר, שנודע לימים כ”תרגיל המסריח”, והצליחה להפוך במהלך השנים לגוף משמעותי ומורגש.

אנשי התנועה לאיכות השלטון תומכים בחושפי שחיתויות ונאבקים כדי שמקום עבודתם של אלה יישמרו והם לא ישלמו מחירים אישיים קשים.

הם עתרו לבג”צ בעקבות הניסיונות לעצור את ההפגנות בפתח תקווה מול בית היועץ המשפטי לממשלה, אותן הפגנות שהתחילו את גל המחאה הרחב, שתרם בסופו של דבר לחילופי השלטון.

גם החקירה הפלילית בפרשת הצוללות תפסה תאוצה אחרי שהתנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”צ, וכך גם המאבק הציבורי להקמת ועדת חקירה ממלכתית בנושא. בעקבות עתירה אחרת, עזב ראש הממשלה נתניהו את תפקידו כשר התקשורת ב-2017 בשל ניגוד עניינים.

התנועה נאבקה גם בתספורת החוב שכמעט קיבל הטייקון אליעזר פישמן. בתל אביב פעלה התנועה לאיכות השלטון כדי למנוע מטייקוני נדל”ן להשתלט על מתחם הדולפינריום ולרמוס את צורכי הציבור ועוד.

נאור, בן השלושים ושש, נשוי לדקלה, בן לשני אנשי חינוך שעיצבו את דרכו, גדל וחי בירושלים. נראה שהעיר עיצבה אותו, לא פחות מאשר הוא עיצב אותה. “כירושלמי אני רגיל לחיות במאבק,” הוא אומר, “ירושלים מלאת קסם.

אני מאוד אוהב אותה, ומרגיש שמי שגדל בה מוכן טוב יותר למציאות הישראלית, כי מגיל צעיר אתה מתמודד בה עם כל השסעים שמרכיבים את החברה שלנו: הדתי-חילוני, היהודי-ערבי, הפוליטי, הריבודי. זו העיר הכי ענייה בארץ. כבר כילד אתה מתמודד עם הדברים האלה, וזה נורמלי מבחינתך. כשהתגייסתי פגשתי חברים שלא יצא להם לשוחח עם חרדי או ערבי וראיתי שה’אנחנו והם’ יושב אצלם יותר חזק.”

נאור נבחר לאחד מארבעים הצעירים המבטיחים לשנת 2020 של מגזין דה מרקר. הוא בולט בבתי המשפט ברעמת הראסטות הארוכה שלו, שצפוי יותר למצוא אצל מוזיקאים או על ראשם של מנהיגי קהילה רוחניים, ואכן, השילוב של רעמת שיער שבטית עם חולצות כפתורים מגוהצות ולבוש רשמי יוצר דמות מעניינת וזכירה.

“ההסבר לראסטות הוא פשוט,” נאור מחייך, “אחרי הצבא טסתי לטייל במזרח, ומאז לא הסתפרתי. אני מודע לבולטות ולעניין שזה יוצר וגם נהנה מזה. המראה שלי נתפס במקומות שונים כלא רציני.

קורה שאני מגיע לבתי משפט מחוזיים ומקבל מקולגות שלא מכירים אותי מבטי זלזול, אבל אז אני פותח את הפה והרושם משתנה. וזה דווקא לטובתי,” הוא צוחק, “יותר קל להגיע מעמדת נחיתות, ואז להפתיע ולנצח.”

המראה של נאור מסגיר גם את מגוון תחומי העניין שלו. הוא לא רק עורך דין עם תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת נורת’ווסטרן ומרצה על דמוקרטיה וממשל, בשנים האחרונות הירושלמי המסור הוא חלק מקבוצה שנקראת טכנודרום ומקדמת אירועי תרבות בבירה.

“ירושלים שאני גדלתי בה נתפסה בעיניי כשוקקת,” הוא מסביר, “הייתה בה פעילות בלתי פוסקת של תיאטראות, מסעדות ומועדונים, ולאט-לאט זה הלך ודעך.

הדור שלי גדל בעשור שבו העיר הלכה ושקעה, הוא נלחם עליה כדי שיהיו בה מקומות עבודה לצעירים ומקומות בילוי לחילוניים. כולנו זוכרים את התמונה המחרידה בתקופת ראש העיר לופליאנסקי, של להקת המחול הצעירה שהופיעה בהשקת גשר המיתרים.

הרקדניות שבלהקה, שהיו בנות שלוש-עשרה עד שבע-עשרה, הולבשו בגלימות ארוכות ואולצו לחבוש כובעים שחורים שיטשטשו את המגדר שלהן. בתקופה הזו אמרו שהעיר גמורה וחשוכה. באותן שנים הרבה חבר’ה הרגישו כמוני, לאט-לאט הבנו שאנחנו מעגל חברתי וצריכים לפעול, ולכן הקמנו אין־ספור יוזמות חברתיות.

אני, למשל, הקמתי עמותה שדואגת לתעסוקה לעולים צעירים. הקמתי גם לוח תחבורה שיתופית בירושלים וקיבלתי על היוזמה הזו את אות החברה האזרחית בירושלים.

אני חושב שהצלחנו, וכיום ירושלים היא שוב שוקקת ויוצאות ממנה בשורות תרבותיות, קולינריות ופוליטיות. כל המסעדות שבשוק הכרמל שבתל אביב, אלה הן מסעדות שבאו מירושלים. הייחודיות של הבירה נשמרת. אנחנו לא מנסים להיות תל אביב. תושבי העיר לא אהבו את הפסטיבלים המצויצים שהוביל ניר ברקת. בירושלים יש יוזמות אותנטיות שקמו מלמטה והתבססו.”

 

ספר על מאבק ציבורי חשוב שהיית חלק ממנו במסגרת התנועה לאיכות השלטון
“המאבק הכי חשוב שהשתתפתי בו לאחרונה היה פתיחת השמיים בשנת הקורונה. יום אחד הודיעה הממשלה שהיא סוגרת את השמיים ונועלת את שערי מדינת ישראל לכניסה של ישראלים וזרים. נוצר מצב שאזרח ישראלי שיצא לחו”ל לענייני עבודה או לצורך פרטי לא יכל לחזור. זה דבר שלא קרה בשום מקום בעולם.

בשלב מסוים התקרבנו לבחירות, ונוצרה פה פגיעה גם בזכות היסוד להצביע. קיבלנו אלפי פניות מכל העולם בעניין הזה. ניהלנו מאבק של חודש, עתרנו לבג”צ ושינינו את ההחלטה. מאבק נוסף שאני גאה בו למרות שהפסדנו היה ב-2015, כשגילינו מידיעה בעיתון שהסוכנות היהודית מפנה אלף ושלוש מאות עולים מאתיופיה, שנמצאים במרכז קליטה במבשרת.

העמקנו ומצאנו שיש פה שיטה שלמה ומטורפת, שבמסגרתה הסוכנות מעבירה נכסים ציבוריים שהוחכרו לה למכירה לחברה פרטית, וזו הופכת אותה לבוננזה נדלנית, ושכל זה אפשרי כי מישהו פשוט שינה מילה בהסכם. במקום שבו היה רשום שמטרת החכירה של מרכז הקליטה היא מגורים לעולים, מישהו מחק את המילה לעולים, ונשארה רק המילה למגורים. ניהלנו את המאבק הזה במשך ארבע שנים, שבמהלכן העולים נשארו במרכז הקליטה והיה להם איפה לגור. הגענו לכנסת, למבקר המדינה ולבג”צ והפעלנו את התקשורת.

בסוף נאמר לנו שהגענו מאוחר מדי, אבל שהאינטרס הציבורי יישמר, ולא תוקם שכונת וילות במקום מרכז הקליטה אלא פרויקט של מחיר למשתכן. חשפנו שיטה הזויה ועצרנו את המקרים הבאים.”

 

התנועה לאיכות השלטון מלווה את חושפי השחיתויות ותומכת בהם. ספר על מקרה אחד שנגע בך במיוחד?
“בכל שנה אנחנו דואגים להעניק אות אביר איכות השלטון לאדם שחשף שחיתות. לרוב זה מישהו שחרב עליו עולמו – היה עובד מצטיין, לא יכול היה לשתוק מול שחיתות, ואז קיבל כתף קרה מהקולגות ומההנהלה. עובדים כאלה הופכים הרבה פעמים למנודים.

לרוב מתחילים לנפח להם את התיק בתלונות סרק, ובסופו של דבר מפטרים אותם. כל חושפי השחיתויות שליוונו יקרים לליבי ומרגשים אותי, אבל אני אדבר על מישהו ותיק שהשתקם והפך לסוג של סמל, שאול כרמלי, שחשף שחיתות בנמל חיפה לפני יותר מעשרים שנה.

אדם מוערך שחשף קומבינות וחלטורות בסידורי העבודה בנמל והעלמת עין של ההנהלה. ליווינו אותו משפטית ורגשית בכל השנים שההנהלה והחברים שלו סימנו אותו כשטינקר. נלחמנו כדי שהוא לא יפוטר. בסוף האחראים למחדלים הלכו הביתה, הוא נשאר והשיטה השתנתה. הוא כבר יותר מעשרים שנה בנמל, מכובד ואהוב ועם הזמן נכנס לוועד. הוא קיבל מאיתנו את האות וגם מנשיא המדינה. הוא תמיד אומר שהליווי שקיבל מאיתנו החזיק אותו מעל המים.”

 

מאיפה מגיע המימון של התנועה לאיכות השלטון?
“המודל הכלכלי של התנועה מבוסס על חברים. זו עמותה ציבורית שבה שבעים אלף חברים, שמשלמים כל חודש דמי חבר ויכולים להתמודד לוועד המנהל שקובע את המדיניות. 70% מהתקציב השנתי שלנו ממומן מתרומות של הציבור ואת יתרת הסכום מממנים אנשים פרטיים שהמדינה חשובה להם ובאמצעות קרנות. אפשר לראות אצל רשם העמותות מי התורמים שלנו.”

 

אתם לוחמים למנהל תקין, אבל היו”ר שלכם אליעד שרגא מכהן בתפקידו כבר שלושים ואחת שנה. אין הגבלת קדנציות?
“הבחירות ליו”ר התנועה לאיכות השלטון נערכות פעם בשלוש שנים, ושרגא הוא היחיד שהתמודד. הוא עושה את תפקיד היו”ר בהתנדבות מלאה ועובד מאוד קשה, במקביל לניהול משרד עורכי הדין שלו. כמו בכל עמותה, גם אצלנו חברי הוועד המנהל לא מקבלים משכורות. אנחנו מזמינים אנשים מוכשרים ואכפתיים להתמודד על התפקיד ולהשפיע.”

 

אנשי התנועה חשופים ללחצים בעקבות המאבקים הציבוריים?
“בעבר אנשים בעלי ממון ניסו לפנות לתנועה ולרמוז לנו שכדאי לנו לרדת מנושא מסוים. בשנים של נוחי דנקנר קיבלנו איומים בכתבות שליליות שפורסמו בעיתון מעריב, שדנקנר היה מבעליו. התמודדנו מול חברות עולמיות חזקות במתווה הגז, ואנחנו מתמודדים מול טייקוני נדל”ן, וככל שהתנועה מתחזקת מעריכים יותר את כוחנו ומבינים שאי־אפשר ללחוץ עלינו.”

 

יש לכם יותר שקט עכשיו עם הממשלה החדשה?
“היו אכן כמה שנים הזויות שבהן כל התאוריות המופרכות על מנהל לא תקין נהפכו למציאות. עכשיו אנחנו עוקבים אחרי הממשלה החדשה, מקווים לטוב ורוצים לחזור לעבוד על דברים ששמנו בצד, לקדם חקיקה ששומרת על חושפי השחיתות ועל מנהל תקין ברשויות המקומיות.

נכון שנתניהו ודרעי יותר מעניינים את מהדורות החדשות, אבל את האזרחים מעניין לא פחות אם מפנים להם את האשפה ואיכות החינוך במקום המגורים שלהם. אין מספיק פיקוח על רשויות מקומיות, מגיעות אלינו הרבה תלונות בכל שנה על מכרזים תפורים ומינויים פוליטיים בשלטון המקומי. אחרי מאבק של חמש-שש שנים הצלחנו להביא לכך שבעיריות יהיו מבקרי פנים. זו רק תחילת הדרך, ויש עוד הרבה עבודה.”

 

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים

עוד לא עוקבים אחרינו?

הירשמו עכשיו וקבלו את התוכן שלנו לפני כולם!


רשת בתי דיור מוגן עד 120