חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

שפעת – influenza

ד"ר יגאל דרור, מנהל רפואי / רחל בראל, מנהלת שירותי הבריאות

בתקופה זו בה אנו עסוקים בחיסונים כנגד מחלת השפעת והחורף קרב ובא חשוב שנדע מספר עובדות חשובות אודות המחלה.
מהי שפעת? שפעת היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף. מקור השם הוא באמונה עתיקה שלפיה חוסר העדפה אסטרולוגי הוא שמשפיע על בריאות הגוף והוא המקור למחלה, מכאן מקור שמה בלעז:influence  (אשר מתורגם לעברית כ"השפעה").מקור אחר של השם הוא הרפואה הערבית, בה נקראת המחלה  "אמף אל ענזה "-ובעברית "אף העז", בשל הדמיון בין מראה הנוזלים באפו של החולה לנוזלים באף העז.
מידי שנה חולים במחלה 10-20 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, כאחד מכל 10 מבוגרים ואחד מכל שלושה ילדים. עקב חולשת מערכת החיסון עלולה השפעת להיות קטלנית לחלשים, לקשישים ולחולים כרוניים. 20% מהחולים במחלה מפתחים בעקבותיה סיבוכים. בין הנפוצים שבהם: ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס. בחורף של שנת 2005 מתו בישראל (על פי נתוני משרד הבריאות) כשלושת אלפים בני אדם (מספר גבוה מאד לכל הדעות).
כיום ידועים למעלה מ – 200 סוגים של נגיפי  שפעת. המקור למרבית נגיפי השפעת הוא במזרח הרחוק, שם סמוכים בני האדם לחיות המשק שלהם: אווזים, ברווזים וחזירים. משום כך מכונות התפרצויות שפעת שנתיות בשמות "שפעת הונג קונג" , שפעת בייג'ין וכ"ו.
הידבקות
המחלה נקשרת לקור וחורף, אולם אין לה קשר ישיר לקור. קיימות מספר תיאוריות באשר לתפוצתה הרבה של המחלה בעונת החורף. הסבר אפשרי אחד__נובע מהטעם הפשוט של חוסר אוורור במקומות הומי אדם , הסבר אחר הוא שטמפרטורות נמוכות גורמות לאוויר יבש יותר שמקשה על הגוף להיפטר מריכוזי הנגיף , הסבר נוסף הוא שקור מחליש את מערכת החיסון של הגוף .
ההידבקות במחלה נעשית באמצעות נגיפי המחלה המועברים בקלות רבה מאד באמצעות האוויר , מה שהופך את המחלה למדבקת ביותר , ההידבקות בשפעת מתבצעת על ידי מעבר הנגיף אל דרכי הנשימה .
סימפטומים
• חום מעל 38 מעלות צלסיוס
• כאבי גרון
• כאבי שרירים, עצמות ומפרקים
• כאבי ראש
• חולשה כללית
• נזלת, התעטשויות ושיעול
מקור כל תסמיני המחלה אינם בנגיף, כי אם במערכת החיסון עצמה.
המחלה נמשכת בדרך כלל כשבוע אצל בני אדם בעלי מערכת חיסון תקינה. בקרב בני אדם חלשים, מבחינת מערכת החיסון עשויה לחול רגיעה הדרגתית שיכולה להימשך אף מספר שבועות.

תרופה לשפעת
אין תרופה למחלת השפעת. מדינות רבות בעולם וגם בישראל השקיעו מיליונים רבים ורכשו חיסונים כטיפול מונע.

 

לייעוץ ראשוני ופרטים