חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

שירת העשבים של שירי חבקין

כבר יותר מעשרים שנה רוקחת שירי חבקין תרופות טבעיות מצמחי מרפא אותם היא מגדלת בגינתה הפורחת בראש פינה.
את האהבה הזאת ירשה מאמה, הזמרת והמוזיקאית דרורה חבקין, אך רק לאחר מות האם החלה ללמוד לעומק את הנושא ונעשתה למומחית בזכות עצמה.

שירי נולדה ב 1964- , בבית בוהמייני, וכפי שהיא מתארת אותו: “יהורם גאון ולהקת ‘שוקולד מנטה מסטיק’ היו בני־בית אצלנו. הדבר הכי נורמלי בשבילי היה לקום בבוקר ולשמוע אנשים מנגנים, שרים ועושים חזרות”.
כשהייתה בת שש נפרדו הוריה ואמה עברה להתגורר עם הזמר דני ליטני. כשמלאו לשירי שלוש־עשרה, התאהבה האם בצעיר הולנדי ועברה עמו ועם הילדים לחיות באמסטרדם. בגיל שמונה־עשרה חזרה לשרת בצבא, אמה ואחיה, אריאל, נשארו בהולנד לשנתיים נוספות. בתום השירות הצבאי החלה שירי ללמוד משחק אצל יורם לוינשטיין וניסן נתיב. היא התגוררה בתל אביב וניסתה את מזלה בקריירת משחק ושירה.

באותה תקופה החליטה דרורה חבקין, לעבור לראש פינה. זמן קצר לאחר מכן, כשהיא בת חמישים ואחת, אובחן אצלה סרטן השד. חבקין עברה את המסלול הרפואי המקובל של טיפולי כימותרפיה והקרנות, ולאחר שמונה חודשים נתבשרה כי לא חל כל שיפור במצבה. היא החליטה ללמוד כל מה שאפשר על ריפוי עצמי.

היא קראה ספרים של לואיז ל. היי ודיפאק צ’ופרה, השתמשה בטכניקת דמיון מודרך ודמיינה את תאי הגוף שלה מביסים את הסרטן. היא אימצה דרך שיבה חדשה, ואת המחשבות השליליות בראשה החליפה במחשבות חיוביות. ניקתה את עצמה מרגשות כמו פחד, כעס וקנאה – היא לא חשבה שצריך להדחיק רגשות שליליים, אלא שלא צריך להתעכב עליהם. בד בבד התחילה לטפח את גינת עשבי המרפא בביתה ונהגה לעבוד בה כעשר שעות ביום. לדבריה: “הצמחים עשו לה טוב והעניקו לה כוחות”.

מאמציה של דרורה חבקין הוכיחו את עצמם, ואחרי שנה וחצי המחלה נעלמה והיא החלימה לחלוטין. היא האמינה בכל לבה שאנחנו מסוגלים לרפא את עצמנו מכל מחלה, אם רק נרצה. ומתוך אמונה זו החלה לנסוע ברחבי הארץ, לספר את סיפורה ולעודד אנשים להתחבר למה שעושה להם טוב. באותו זמן התפרסם ספרה ‘על תבלינים וצמחי מרפא’, המספר את סיפורה האישי ומפורטים בו מרשמים של תרופות טבעיות המכילות למעלה ממאה וחמישים צמחי מרפא. עשר שנים לאחר מכן נפטרה דרורה חבקין מדום לב. מות האם הִכה בתדהמה את שירי שהייתה אז בת שלושים ואחת. היא הגיעה לראש פינה ומצאה גינה של צמחי מרפא ועסק שהיה בחיתוליו.

“השכנים שאלו אותי מי ירקח עבורם תרופות או קרם פנים, והשאלות האלה העלו בי את הרעיון שאחי ואני ניקח על עצמנו את ניהול העסק. מצאנו מגירות של אמא מתכונים, ולעזרתי באה שכנה שעבדה איתה, ויחד התחלנו לרקוח מרשמים. התחום לא היה זר לי מכיוון ששנים קודם לכן עבדתי כמטפלת בשיטת פרחי באך, ובעקבות המחלה של אמא עבדתי גם לא מעט לצדה  מטבח ובגינה. למדתי לרקוח קרמים ותערובות מרפא ואת הפער בידע השלמתי מקריאת ספרים.”

של צמחי מרפא ועסק שהיה בחיתוליו.
“השכנים שאלו אותי מי ירקח עבורם תרופות או קרם פנים, והשאלות האלה העלו בי את הרעיון שאחי ואני ניקח על עצמנו את ניהול העסק. מצאנו במגירות של אמא מתכונים, ולעזרתי באה שכנה שעבדה איתה, ויחד התחלנו לרקוח מרשמים. התחום לא היה זר לי מכיוון ששנים קודם לכן עבדתי כמטפלת בשיטת פרחי באך, ובעקבות המחלה של אמא עבדתי גם לא מעט לצדה במטבח ובגינה. למדתי לרקוח קרמים ותערובות מרפא ואת הפער בידע השלמתי מקריאת ספרים.”

מחנותה שברחוב הראשי, הממוקמת במבנה ישן מימיה הראשונים של המושבה הציורית משווקת שירי מוצרי טבע מגוונים על בסיס מתכוניה של אמה. כמו כן היא מטפלת באמצעות פרחי באך ובעזרת קולנים – שיטת טיפול אנרגטית הנחשבת גם כרפואת תדרים.
בחנות תכשירים רבים ובין מגוון מוצריה המוכרים היטב נמצאות חליטות תה המתאימות לטיפול בבעיות נפוצות כגון כאבים, לחץ דם, סוכר, קשיים בעיכול – וגם חליטות לעידוד הרזיה. הכול טרי, טעים, אורגני ובריא.
משחות טיפוליות שונות לצד ‘תרופות סבתא’ ומוצרי קוסמטיקה טבעיים. האנשים בראש פינה מעדיפים להגיע קודם כול אליי לחנות ורק אחר כך לגשת לבית מרקחת רגיל, במיוחד כשהדבר נוגע לילדים. אם החום עולה, לוקחים קודם ‘בלדונה’ ורק אחר כך, אם צריך, הולכים לרופא. ובכלל, בראש פינה יש מודעות רבה לנושא.
שירי לא זנחה את אהבתה למוסיקה, ואת כישרון השירה ויכולת הנגינה שלה היא מביאה לידי ביטוי ב’שלישיית יוללה’ – הרכב מוזיקלי שהיא חברה בו, המעלה מופע של ערב שירי רחוב.
שירי חולקת עמנו כמה מרשמים ובחיוך כובש ממליצה לנסות. “אף פעם לא מאוחר”, היא אומרת, “לתת צ’אנס לתרופות אחרות”.

ליצירת קשר, לייעוץ או לכל שאלה נוספת אפשר לפנות אל שירי דרך עמוד הפייסבוק שלה או באמצעות דואר: shiri.havkin@gmail.com / facebook.com/havkinherbs

יוד טבעי מציפורן חתול
לוקחים 300 גרם צמח קלנדולה טרי (ציפורן חתול בר) או 100 גרם צמח
יבש (אפשר לקנות במשתלה, לגדל בגינה או לקנות במצב יבש בחנויות טבע). משרים בחצי ליטר וודקה בריכוז של 40 אחוז אלכוהול, מניחים במקום חשוך, רצוי בבקבוק כהה. מדי יום יש לערבב את התערובת. לאחר שבועיים מסננים את הנוזל. הנוזל הזה מונע זיהומים ומסייע לריפוי מהיר של פצעים. אפשר להשתמש בו לחיטוי פצעים, שריטות, דלקות חניכיים
ועוד. ילדים אומרים שהוא שורף קצת, אבל הרבה פחות מיוד רגיל.
קוביות קרח מאלוורה ג’ל מעלי אלוורה משמש לריפוי בעיות עור, כמו כוויות שמש, כוויות הנגרמות מהקרנות, פצעים, פטריות בציפורניים, פצעי בגרות, עקיצות, דלקות וגירויים. במוצרים תעשייתיים נהוג לכתוב ‘בתוספת אלוורה’,
אבל קשה לבדוק מה אחוז האלוורה בתכשיר. עדיף לגדל אלוורה בגינה או בעציץ. כשהצמח מגיע לגיל שנתיים אפשר לשבור את העלים, לחתוך אותם לאורכם, להוציא את הג’ל הטרי ולמרוח על העור. אפשר להחזיק עלה אלוורה במקרר עד שבוע. מי שרוצה לשמור את הג’ל במקרר לאורך זמן יכול לשפוך אותו לתבנית קרח ולהקפיא. בעת הצורך להוציא מהמקפיא (אין צורך לחכות להפשרה) ולהשתמש.

שמן לכאבי אוזניים
מחממים במחבת שמן זית וענפי פיגם )ביחס של 1 כף שמן לכל ענף קטן של פיגם(, מורידים מהאש, מוודאים שהשמן לא חם מדיי ומטפטפים לאוזן. אפשר להכין מענפי הפיגם גם קומפרס למפרקים כואבים:
מרתיחים מים, טובלים ענף פיגם עד שהמים מתקררים, מוציאים את הענף ומניחים את הקומפרס הספוג על המקום הכואב.
שמן אהבה ל 100- מ”ל שמן שקדים מוסיפים 25 טיפות שמן רוזווד, 25 יפות של שמן פצ’ולי, ו 10- טיפות שמן וניל. מערבבים היטב ומורחים על העור. התערובת נחשבת כבעלת סגולות שמעוררות תשוקה מינית. כל מי שיתבשם בה – מובטח לו שיידבקו אליו מחזרים ומחזרות.

ג‘ל טבעי דוחה יתושים
קונים ג’ל טבעי בחנות טבע או אצל קוסמטיקאית ומוסיפים לכל 100 מ”ל ג’ל, 1 כף שמן שקדים ו 10- טיפות מכל אחד מהשמנים האתריים הבאים: ציטרונלה, לוונדר, מנתה ועץ התה. מערבבים ומורחים מאחורי המפרקים – כמו בושם, והיתושים בורחים. אם מערבבים את השמנים האתריים בשמן או במים במקום בג’ל, אפשר לטפטף אותו על מבער ולהבריח את היתושים מהחדר.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים