חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם עד 120 מאחלת לדייריה, בני משפחותיהם ולכל עובדיה שנה טובה ומבורכת. מי ייתן שהשנה החדשה שניצבת בפתח תהיה עשירה ביצירה, מבריאה ומרגשת אנו מזמינים אותך ליהנות בבית דיור מוגן חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שעושה את החיים למלאים ולמרגשים יותר

קפריסין – פרודורומוס פאפאווסיליו | אפרים גילן, "עד 120" הוד השרון

הכרתי את פרודורומוס פאפאווסיליו, בעבודתי המחתרתית של ההגנה בקפריסין, בהיותי מפקד ההגנה במחנות עצורי מעפילי קפריסין, בשנים 1946-1949.
דיירי הבית הוותיקים זוכרים את שלושת הפנלים שארגנתי בשנות 2002-2001 בנושא העלייה הבלתי לגלית בשנות 1949-1946 בהשתתפות השר לשעבר מר שלמה הלל, שגריר קפריסין בישראל מר זודיאטס, ראש העיר פמגוסטה לשעבר פרודורומוס  פאפאווסיליו ז"ל, נציגי עמותת ידידות ישראל-קפריסין ואנשי הרבנות הצבאית לשעבר שביצעו את העברת עצמותיהם של מעפילי מחנות המעצר בקפריסין שנהרגו ונפטרו בשנים 1949-1946.
ב-22.1.2007 הלך לעולמו בלימסול-קפריסין פרודורומוס פאפאווסיליו, בעל אות "עלה" של מדינת ישראל, אותו קיבל על  תרומתו הרבה בעזרה למעפילי מחנות המעצר ועזרתו ומעורבותו בפעולות רבות אחרות, שטרם פורסמו. בלימניה-פמגוסטה נולד ב-1919 איש צנוע, אולם גדול בנפשו, גדול במעשיו ונפיל בפעולותיו. שמו היה פרורומוס פאפווסיליו.
במלחמת עולם השנייה – שירת פרודרומוס בצבא הבריטי ופגש בלוחמי הבריגדה היהודית. הוא התיידד עם לוחמי היישוב העברי ולאחר המלחמה ב-1946 , עם החלטת ממשלת בריטניה להקים מחנות מעצר למעפילים היהודים באי השכן קפריסין, יצא כנגד גזירה זו. במעשיו המרובים לעזור למעפילי מחנות המעצר באי, סיכון פרודורומוס לא פעם את עצמאותו וחירותו, לו היו תופסים אותו אנשי הצבא ו/או המודיעין הבריטי.

זה פרודרומוס שהכרתי – איש מושלם בשאיפותיו לעזור לזולת ולהילחם עבור המדוכא והקורבן. העזרה היתה עצומה הן באספקת מזון נוסף דרך הג'וינט, הן בעזרת הברחה של כלים וציוד חיוני לנו במחנות, בעזרת קפריסאים שנכנסו ו/או עבדו במחנות מטעם הצבא הבריטי. פאפא תיווך בקשרים עם עוד קפריסאים למען הסעת, הסתרת והעברת מעפילים שנמלטו מהמחנות, לחוף הים – עד העלתם על אוניות שהפליגו ארצה. זה היה תיגבור חשוב לכוחות הלוחמים בארץ ולא פחות היתה חשובה הנקודה הפסיכולוגית, הן עבור הנמלטים מהמחנות וגם עבור אלה שעדיין נשארו במחנות המעצר.
אחרי הקמת מדינת ישראל פאפא – שהיה נציג "צים" באי ולאחר מכן גם ס/ראש עירית פמגוסטה – היה לעזר רב בקשרים הידידותיים עם תושבי האי.
אחרי הסתלקות ממשלת בריטניה מאחזקתה בקפריסין כדומיניון בריטי ועם הגדרתה כמדינה עצמאית, פאפא היה התושב המבורך ביותר בשגרירותינו ולעזר רב במהלכים שונים בין שתי הממשלות. אז גם יסד את עמותת הידידות ישראל – קפריסין הפעילה עד היום ובתקווה שתמשיך כך.
פאפא היה הרוח החיה בארגון הטקס המפואר שהתקיים בניאו-סלמיס ב-1969, עם קביעת השם "כיכר המעפילים היהודים", בפארק הראשי שעמד לקום וזאת עפ"י החלטת הנשיא מקריוס. בכיכר גם הוקמה "אנדרטת המעפילים" שפוצצה ע"י פידאיונים אחרי הטקס. בהשפעת פאפא, יצאה העיתונות הקפריסאית למחרת היום בגנות המעשה בהגדירה אותו כונדליזם.
אחרי פלישת הטורקים לאי, עברו משרדי צים (שוהם) שהיו בשליטת פאפא, מפמגוסטה ללימסול. מחבלים ערבים ניסו פעמיים לפגוע ולפוצץ המשרדים, אבל פאפא לא נרתע וזאת למרות שהיו פצועים בין עובדי המשרד.
שני ילדיו לינה וכריסטקיס נפשו בצעירותם בקיבוץ חפציבה, בכל שנה בחופש הגדול.
עבור כל הפעילות ההתנדבותית והעזרה הענפה של פאפא בימים ההם למעפילי מחנות המעצר, העניקה לו ממשלת ישראל את האות "עלה" בטקס מפואר.
מכל המעשים ללא ספור של פאפא, ברצוני לציין מקרה אחד שריגש אותי במיוחד בכל היחסים והידידות ששררה בינינו ושיתוף הפעולה המתמשך עד לא מכבר:
עם פלישת הטורקים ותפיסת העיר פמגוסטה, פאפא לא היה בביתו. הוא העתיק את מקום מגוריו ללימסול. מאוחר יותר, באחת הפגישות בינינו, הזכיר פאפא ודמעות בעיניו,  כי "האות 'עלה' נשאר בביתי הישן בפמגוסטה". ראיתי את כאבו ואחרי מאמצים לא קטנים והסברים מתאימים, הצלחתי לשכנע את יחידת הטקסים והסמלים של משרד הבטחון להעניק לו מחדש את האות "עלה", בטקס מרשים שהתקיים ב-2002 במחנה עתלית, בו הוקם מוזיאון ההעפלה.
פאפא היה וישאר מגדולי הנפילים – ידידים שהיו לעם ישראל בימים ההם ועד ליום הסתלקותו. יהי זכרו ברוך.

לייעוץ ראשוני ופרטים