חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

קחו את הצחוק ברצינות 🙂

הצחוק מסתבר הוא נושא רציני. אפילו מאוד. כך גם האמירה שעל ברכיה גדלנו: “הצחוק טוב לבריאות”. היום יודעים לומר שלצחוק יש סגולות מרפא: הוא מקל על כאבים, מעלה את כושר הסיבולת בבדיקות לא נעימות ומשפר את המצב הנפשי. למעט כאב בטן קל כתופעת לוואי אפשרית, מדובר בתרופה הבטוחה בעולם.


היום כבר ברור לכולנו שהצחוק אינו רק ביטוי למצב רוח טוב, הנאה או שעשוע, אלא שלצחוק יש גם איכויות מרפאות:
חיזוק המערכת החיסונית, הפחתת דחפי אכילה פתאומיים, העלאת סף הכאב, שיפור מצב הרוח ושדרוג המראה. מי מאיתנו לא פגש בליצנים הרפואיים, שעושים עבודת קודש, מי לא שמע על תרפיית הומור, המוכיחה את עצמה כבעלת השפעה מיידית, להקלה על כאב או במצב רוח ירוד? אז איך באמת זה קורה? מה יש בו, בצחוק, שעובד בצורה יעילה כל כך, על כל המערכות שלנו?
יצאנו לבדוק.
האנדורפינים מבקשים להשתחרר המוח האנושי, כמו שכולנו יודעים ומרגישים, מייצר במצבים מסוימים הפרשות של מולקולות דמויות מורפיום, המוכרות בשם “אנדורפינים”. לצחוק יש חלק משמעותי בשחרור האנדורפינים, להם מיוחסת השפעה מקלה על כאבים.
חוקרים רבים במקומות שונים בעולם, העוסקים בהשפעת הצחוק על הגוף האנושי, מציינים ספקטרום רחב של שינויים לטובה, בעקבות צחוק בריא: החל מנשימה תקינה יותר וכלה בעלייה בנוגדנים הנלחמים במחלות.

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קליפורניה בחן נבדקים שצפו במשך שנה בקומדיות טלוויזיוניות )לא רצוף, אל דאגה…(, ומצא כי נרשמה עלייה של 26% בכולסטרול הטוב. המחקר התמקד גם בחולי סוכרת, שנמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות לב, ומצא אצל אותם נבדקים רמות נמוכות יותר של לחץ, המפחיתות את הסיכון ללקות בבעיות לב.
“אין הרבה שעשוע ברפואה, אך יש הרבה רפואה בשעשוע” – ג’וש בילינגס
גם בנושא השמירה על המשקל מתגייס הצחוק: לפי מחקר שנערך באוניברסיטת ונדרבילט בטנסי, צחוק מעלה את שריפת הקלוריות ב-עד 20 אחוזים. ושימו לב לנתון הבא: 30 שניות צחוק מפעילות את מערכת לב-ריאה כמו 10 דקות רכיבה על אופניים, ושעה של צחוק שורפת 500 קלוריות. מסתבר שהצחוק עובד בשבילנו, בכל המערכות. הצחוק מועיל גם בהפחתת תחושות אי נוחות פיזיות, כמו במהלך בדיקת לחץ דם. מחקרים מצאו כי צפייה בקלטת קומית במהלך בדיקה כואבת מעלה משמעותית את כושר הסיבולת. הומור יכול לעזור בהקלה על כאב, בקבלת זריקה או בהתאוששות לאחר ניתוח.

“צחוק בריא” 3 פעמים ביום. יש מרשם כזה?
מעבר לתועלת הגופנית, לצחוק ולהומור מיוחסת תועלת רבה, גם בהיבטים הנפשיים. ההומור עוזר להתעמת עם בעיות אישיות, מגביר את היצירתיות ומאמן את גמישות המחשבה. אין זה מקרה שנואמים ומרצים רבים נוטים לפתוח את הרצאתם בבדיחה או בסיפור משעשע, כאמצעי להפגת לחץ ותחושת אי נוחות. ההומור מהווה דרך קלה ומהירה לחבר בין אנשים, ליצור פתיחות, להסיר מחסומים. כולנו מכירים את זה, אחרי שצחקנו מכל הלב, אנחנו קשובים וסבלניים יותר, מוכנים לקבל.
ילדים צוחקים 300-400 פעמים ביום, והמבוגרים, לעומת זאת, צוחקים רק 15-100 פעמים ביום בלבד. יש מקום לשיפור…
חז”לנו קבעו: “לב שמח מועיל כתרופה”.
גם רופאים, מדענים, פסיכולוגים וכל מי שחקר בני אדם לעומק, מצטרף לקביעה הזאת. בעוד שילדים צוחקים הרבה ובקלות, 300-400 פעמים ביום, חלק מתהליך ההתבגרות גורם לנו לצחוק פחות, בין 15 ל 100- פעמים ביום בלבד.
אין זה מקרה שאנחנו אוהבים את אלה שמצחיקים אותנו ונהנים כל כך מצחוקם של ילדים. הצחוק הזה טוב לבריאות שלנו, מחזק ומשמח אותנו, בכל גיל.
אז אם הצחוק הוא גם בחינם, גם מהנה, גם משעשע וגם ללא תופעות לוואי (חוץ מכאב בטן קל, אולי…), נראה כי הרפואה מצאה את התרופה המושלמת.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים