חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

צחוק טוב לבריאות ולבריות  | נטע ספיר, מנהלת השירות הסוציאלי, הבית בהוד השרון

כולנו מכירים את האימרה שיום ללא צחוק הינו יום מבוזבז, כולנו מעדיפים לראות מול עינינו אנשים עם חיוך רחב כזה  שתמיד עושה לנו טוב. החיוך הוא תכונה מולדת אצל בני אנוש. כולם יודעים לחייך: תינוקות, עיוורים, חירשים, כל בני התרבות עוד בטרם למדו שפה כלשהי. החיוך הוא שפה בינלאומית המקשרת בין כל בני המין האנושי. בשפת הצחוק והחיוך אנו יכולים לתקשר עם כל אחד.

יש חוקרים שחקרו את השפעת החיוך, אפילו חיוך מאולץ. לטענתם, גם אם אנו מאלצים את עצמנו לחייך, לאחר מספר שניות המוח מתרגם זאת כמשהו חיובי שקורה לנו ואנחנו מתחילים להרגיש יותר טוב. אז – דיירים יקרים, אם אתם רואים אותי מחייכת לעצמי במסדרונות, תדעו שאני רק מנסה לאמת את התיאוריה.

מהו צחוק? בהגדרה, צחוק מבטא תופעה פיזיולוגית התנהגותית. הצחוק הינו רפלקס גופני של כיווץ שרירים והוצאת אוויר מהירה, תוך השמעת קולות שאנחנו מכנים – צחוק. לפעמים יש גם דמעות והסמקה שאופייניים לצחוק אינטנסיבי. אתם מכירים את  תחושת הדגדוג הגורמת לנו לצחוק מכל דבר? להתחיל בצחוק מדבק. כזה שסוחף אחריו את הנוכחים בחדר לצחוק בקול רם ומתגלגל. איזו תחושה נהדרת זו, נכון?

תינוק מגיח לעולם לרוב, בבכי. הבכי משפיע על הוריו לטפל בו ובצרכיו, לאחר כ- 3 חודשים הוא מתחיל לחייך ובכך יוצר תקשורת נוספת עם הוריו. בגן הילדים אנו מוצאים ילדים שסתם כך צוחקים, ובכך מתגבשים חברתית. למעשה התכונה המידבקת הזו של הצחוק נשארת איתנו כל החיים. כשאנחנו ילדים אנחנו צוחקים יותר בקלות, יש לנו תחושת חופש ללא דאגות. הצחוק אצל ילדים הוא יותר משוחרר ומרגיש כמו משחק. אצל המבוגרים הצחוק תלוי בנסיבות החברתיות בהן אנו נמצאים, ולא תמיד אנו מרשים לעצמנו לשכוח מדאגות היום יום. כמבוגרים, אנו מדברים על הומור, לפעמים צוחקים ממבוכה ואפילו ממצבים נוספים. אצל מבוגרים הצחוק יותר מתוחכם ולעיתים מורכב וציני. ניתן להעביר מסרים על ידי הצחוק כמו: איום, הימנעות ממבוכה והתחמקות. אך כאשר נשמע צחוק מתגלגל, הוא יוצר פתיחות נעימה בין הנוכחים ומקצר תהליכים.

צחוק מיטיב עם בריאות

אנחנו יודעים שהצחוק אינו רק ביטוי למצב רוח טוב, הנאה ושעשוע, אלא גם תורם לבריאותנו. צחוק יכול לשפר את איכות חייהם של חולים. צעירים, קשישים או כרוניים. צחוק הוא תופעה נהדרת, טבעית לשיפור הבריאות: הצחוק – פשוט, יעיל, זול ונגיש. לאחרונה התפתח מקצוע רפואי, "ליצנות רפואית", המשתמש בצחוק למטרות טיפוליות. ליצנים מסתובבים בבתי חולים ומשעשעים חולים ותורמים להבראתם. "יוגה צחוק" היא שיטה נוספת לגרימת צחוק, באמצעות גירוי רפלקס הצחוק, באופן גופני ולא באמצעות המוח (על ידי הומור). "יוגה צחוק" היא שיטה היוצרת גל צחוק בקבוצת אנשים. מתחילים במספר תרגילים המשחררים את רפלקס הצחוק ויוצרים צחוק מתגלגל ומדבק. בטווח הארוך – מי שמתרגל יוגה צחוק באופן קבוע, הופך לאדם חייכן, קליל יותר ובעל אומץ לפרוץ קדימה ולבצע שינויים בחייו.

מחקרים שונים מראים כי:
1. צחוק יכול לעזור להורדת לחץ הדם ולהפחית סכנה להתקף לב.
2. צחוק תורם לחיזוק המערכת החיסונית.
3. צחוק תורם לכושר ולחיזוק שריר הסרעפת ושרירי הבטן.
4. צחוק ידוע כמשפר מצב הרוח. הוא מדבק ועוזר להתמודד עם דיכאון.
5. צחוק שורף קלוריות. הצחוק מפעיל את מערכות הגוף בעוצמה,
6. צחוק מאפשר לנו להתמודד עם סיטואציות לא נעימות, כי הוא יוצר תחושה חיובית.
7. צחוק משפיע על הבטחון העצמי ונתפס ככוח מנהיגותי. יש שמשתמשים בצחוק בניהול.
8. צחוק תורם לנו לתחושת הרפיה ונינוחות

אז מה עושים?
אפשר לצפות בסרטים מצחיקים, ללכת לקומדיות בתיאטרון, לבקר במופעי סטנד אף, לתרגל בדיחות והכי חשוב לחייך גם אם אין סיבה מיוחדת.
אז…בפעם הבאה שאתם רואים אותי במסדרון תחייכו חיוך ענק, תתגלגלו מצחוק.
זה טוב לבריאות של כולנו.
שיהיה לכולנו צחוק בריא בבריאות טובה.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים