חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

מניעת מחלות נפש בזיקנה

דר' מאיר בראל, מומחה לרפואה פנימית, ריאות וגריאטריה

מחלת נפש מוגדרת כהפרעה בהתנהגות ו/או בתובנה ובשיפוט, המפריעה להסתגלות ולהשתלבות חברתית ובמקרים קשים אף בתפקוד היומיומי הבסיסי. המקצוע שעוסק במחלות נפש בזיקנה נקרא פסיכוגריאטריה. זהו מקצוע רפואי חדש שתופס תנופה בשנים האחרונות, עם העלייה בביקוש לשירותיו, ואף בארצות המערב טרם הוכר כהתמחות רפואית או תת-התמחות נפרדת. מטבע הדברים המומחים הרפואיים שעוסקים בפסיכוגריאטריה הם הפסיכיאטרים והגריאטרים.
מחלות נפש בזיקנה ניתן לחלק באופן פרקטי לאלו שהובאו ב"יבוא אישי", דהיינו מחלות נפש שהופיעו בגיל צעיר לרוב בעשורים הראשונים של החיים, כדיכאון מז'ורי-רבא וסכיזופרניה והתבגרו והזדקנו יחד עם נושאן. קבוצת מחלות זו, הואיל והן פסיכיאטריות במקורן וטופלו במשך שנים אצל רופא פסיכיאטר, מן הראוי שחולים אלו יישארו או יפנו לרופא פסיכיאטר. קבוצת מחלות נפש שנייה אלו מחלות שהייתי מכנה אותן מ"תוצרת מקומית", אלו מחלות או הפרעות נפש שמופיעות לראשונה בזקנים ו/או מלוות מחלות גופניות בזקן, מחלות אלו בשל תלותן במצב הגופני ובטיפולים התרופתיים הרבים, מן הראוי שיטופלו ע"י גריאטר שהשתלם בפסיכוגריאטריה.
רוב ההפרעות הנפשיות בזקן הן מן הקבוצה השנייה ובראשן הדמנציה, עם ההפרעות הנפשיות המתלוות אליה כהפרעות התנהגותיות ופסיכוטיות המתבטאות במחשבות ובחזיונות שווא. פראנויה של הזיקנה או פראפרניה. דיכאון לרוב תגובתי למוגבלויות אישיות, משפחתיות, חברתיות, גופניות ונפשיות.
דמנציה או שיטיון מוגדרים כירידה הדרגתית, בלתי הפיכה בכישורים השכליים-זיכרון, התמצאות, קשב וריכוז, חשבון, כישורי שפה-שיום, כתיבה ושיפוט המלווים בהפרעות התנהגותיות ובפגיעה בתפקוד היומיומי, תחילה האינסטרומנטלי (שימוש במכשירים) בהמשך הבסיסי(שינויי תנוחה, ניידות, שליטה על סוגרים, שימוש בשירותים, רחצה והלבשה) ולבסוף הליכה ואכילה, להבדיל מירידה קוגניטיבית זעירה, שהיא ירידה קוגניטיבית קלה ללא פגיעה בתפקוד היומיומי. אמנזיה או ירידה בזיכרון בלבד היא דרגה יותר קלה של ירידה קוגניטיבית, כך שאמנזיה בלבד או אף ירידה קוגניטיבית זעירה אינם בהכרח דמנציה או התחלה של דמנציה גם אם כ- 10% בשנה יכולים להתפתח לדמנציה. מצב זה דורש ברור ומעקב אצל רופא מומחה או במרפאת זיכרון. לבסוף יש כמובן להבדיל את המצב הבלבולי החריף-Delirium שלרוב הוא הפיך ויכול ללוות כל מחלה חריפה הפוגעת בתפקוד כלל המערכות בגוף כולל המוח ויכול להופיע בכל גיל.
דמנציה יכולה לנבוע מסיבות ומחלות רבות אך קיימים שלשה סוגים עיקריים, הראשון היותר שכיח, דמנציה ניוונית ראשונית או בשמה היותר שגור-מחלת אלצהיימר כ55% מכלל המקרים, דמנציה כלית או וסקולרית 15%, דמנציה מעורבת-ניוונית וכלית, 25%, סיבות שונות 5%: משנית למחלות פנימיות רבות עם פגיעה מוחית וכן הרעלה מחומרים רעילים ותופעות לוואי של תרופות.
לאור הבעייתיות הכרוכה בטיפול במחלות נפש בזקנים, חרף ההתקדמות הרבה בהבנת מנגנוני התחוללות המחלה, בשל הבעייה בזמינות, בהיענות ובתגובה או ליתר דיוק העדר תגובה לטיפול בתרופות ותוספי תזונה, גוברת המודעות לצורך לפתח את האמצעי היותר כלכלי ויותר יעיל שהוא המניעה.
בנושא מניעת דמנציה    Eric B. Larson, 2009  מציע אסטרטגיה חדשה למניעת דמנציה, דחיסת התחלואה הקוגניטיבית. על סמך עבודות של השנים האחרונות גוברת ההכרה שלדמנציה מסוג אלצהיימר כמו לדמנציה כלית-וסקולרית מנגנונים תחלואתיים משותפים ולכן גם אותן דרכי מניעה של מחלת כלי דם (טיפול ביתר לחץ דם, שומני דם, סוכרת, עישון והשמנה) יחד עם עלייה ברמת החיים, רמת החינוך, אורחות חיים בריאים, פעילות פיסית ואינטלקטואלית יכולים לדחות את הופעת הדמנציה וכך אף למנעה עקב הופעה של מחלות קטלניות אחרות ובכך להוריד את המעמסה מעל המטופל, המשפחה והחברה.
לבסוף, הוכח בעבודות רבות, שצריכה מוגברת של דגים ושמן דגים שמכילים כמויות גדולות של חומצות שומן מקבוצת אומגה 3 בהחלט יעילות למניעת ירידה קוגניטיבית והפרעות התנהגותיות בזקנים(Pascale Barberger-Gateau, 2009).
לסיכום, מחלות נפש בזיקנה, דיכאון ושיטיון-דמנציה הן שכיחות ופגיעתן קשה. החדשות הטובות הן, שעל סמך עבודות של השנים האחרונות, נמצא שבחלקן הן ברות מניעה או שניתן לדחות הופעתן ולמזער את נזקיהן. אמצעי המניעה במקרה של דיכאון הם מניעת מצבים של חוסר אונים וחוסר תקווה על ידי מניעה או מזעור השפעתן של מוגבלויות אישיות, משפחתיות, גופניות ונפשיות. במקרה של שיטיון, אסטרטגיית המניעה החדשה המתגבשת היא, על ידי טיפול בגורמי סיכון של מחלת כלי דם, העלאת רמת החינוך, רמת החיים, אורחות חיים בריאים ופעילות פיסית ואינטלקטואלית.
לסיום, שתי מצוות, מצוות עשה – איכלו אוכל בריא ומאוזן הכולל אומגה 3 (שמן דגים) ומצוות אל תעשה- הימנעו ככל האפשר מתרופות עם השפעה מוחית.
ננעל בהמלצתו של הרמב"ם – גדול חכמי ספרד מלפני 800 שנים, עליו נאמר ממשה עד משה לא קם כמשה, לאורח חיים בריא שמתומצתת במלה בריאות: בולם רוגזו, יגביל אכילתו ויגביר תנועתו.

פסיכוגריאטר

לייעוץ ראשוני ופרטים