חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

מכוון גבוה

המנצח הרשמי בפריימריז, ח"כ איציק שמולי, בשיחה אישית על העשייה החברתית והבחירה לפעול למען בני הגיל השלישי, הקריצה לתיק הבריאות, האופטימיות הדרוכה לעתידה של מדינת ישראל, מצבה של מפלגת העבודה בסקרים והשאיפות לעתיד.

הוא נולד בשנות השמונים בתל-אביב למשפחה שעלתה מעיראק. בגיל שלוש עברה משפחתו לגור ברמת-גן, וכשהיה בן שמונה-עשרה התגייס לחיל השריון, שם שובץ בחטיבה 7 ושירת בשטחים ובלבנון. בטיול אחרי צבא התנדב בבית יתומים שבבואנוס איירס, וכשחזר למד וכיהן כיו"ר אגודת הסטודנטים.
הוא נמנה עם הפעילים הבולטים של המחאה החברתית של 2011, כיהן בכנסת בשתי קדנציות, ולאחרונה נבחר למקום הראשון בפריימריז של מפלגת העבודה.

ברכות על ההישג המרשים, מקום ראשון בפריימריז של העבודה
"אני רוצה להודות ל-28,568 חברי מפלגה שהאמינו בי. תשעה מכל עשרה מצביעים תמכו בי בפריימריז האחרונים, וזו גאווה אדירה שמביאה עמה מחויבות גדולה. יש לנו נבחרת מצוינת, מגוונת ולוחמת שתעלה על המגרש ותסתער בלי פחד על האמת של מפלגת העבודה."

אתה יושב במפלגה שהסקרים אינם מחמיאים לה, אינך חושש מעט לעתידך הפוליטי?
"ממש לא. אני מביט קדימה בביטחון רב ובאמונה. עד כה הציבור ובעיקר ציבור הגמלאים ידע לגמול לי במבחן הקלפי. אני משוכנע שכשהוא יבחן את הישגיי בקדנציה הזאת, הוא ידע להביע את הערכתו לכל הפעילויות שאעשה. מדי יום אני פוקד חברים חדשים למפלגת העבודה."

הזכרת גמלאים, מה מניע אותך לעסוק בנושאים הקשורים לגיל השלישי ולא בביטחון או בהייטק?
"לצעירים יש חוב מוסרי כלפי דור המייסדים. בן-גוריון הקים את המדינה בזעת אפו ולעתים גם בדמו, וכך גם בני הגיל השלישי, הם הקריבו רבות למען הדור שחי כאן היום. לצערי המדינה אינה יודעת להוקיר ולהעריך אותם, ובמקרים רבים אינה מאפשרת להם לחיות בכבוד, ברווחה ובביטחון. אנחנו הראשונים שצריכים לצאת להילחם על הזכויות שלהם, להילחם על הפנסיה, הביטוח הסיעודי, הקצבאות וכל המשתמע מכך. יש לנו מדינה משגשגת, וזה לא מובן מאליו. הכי קל להגיד לקשישים, אתם עשיתם את שלכם, אבל אני בחרתי להילחם נגד התפיסה המעוותת הזו. יגאל אלון ז"ל, שהשתייך בעבר למפלגתי, אמר שעם שלא יודע את עברו, העתיד שלו הוא לוט בערפל, ואני מאמין בכך. זה נכון שאני מקדם את העשייה החברתית למען הקשישים, אך יש תחומים רבים ונוספים שאני עוסק בהם, כמו דיור לצעירים. רק אל תבלבלו, איני עוצר כאן, אני מכוון הכי גבוה שאפשר, להנהגת המדינה."

לא פעם בוועדות הכנסת הזכרת את סבתך סעידה, כיצד היא קשורה לעשייה שלך?
"אחת הסיבות שגרמו לי להוביל תיקון חברתי למען רווחת האזרחים הוותיקים במדינת ישראל היא סבתי סעידה, היא עלתה לארץ מעיראק אחרי תלאות קשות. היא הייתה אישה טובה, חרוצה וצנועה, שילמה מסים וביטוחים, בנתה בית ומשפחה בעשר אצבעותיה, ולמרות זאת אין גוף במדינת ישראל שלא התעלל בה. ברגע האמת, כשנזקקה לעזרה, היא הייתה לבד. הגופים הגדולים התעקשו שלא לתת לה את המגיע לה, וגרמו לה לעבור במטחנות הבירוקרטיה."

ספר על התמודדות קשה הזכורה לך במיוחד?
"התקופה הקשה ביותר הייתה כשסבתי התגוררה בבית אבות. גילינו שכדי להתגבר על מצוקת כוח האדם נותנים שם לקשישים תרופות הרגעה במינונים שמעל המותר כדי להשיג שליטה טובה יותר עליהם. סבתי הייתה סיעודית מבחינה פיזית, אך לא מבחינה שכלית, לצערי בעקבות 'הטיפול' הזה תוך פרק זמן קצר גם היכולת המנטלית שלה נפגעה."

מה הפריע לך בתהליך?
"מהרגע שקופות החולים מגדירות מצב סיעודי ויש לכך אישורים כתובים, הקשישים עוברים מבחנים משפילים כדי לקבל את הזכויות (הנקראים מבחני סיעוד), ולרוב תוך כדי התהליך המסורבל הזה הקשישים נענים בשלילה, והם אינם מקבלים את הזכויות המגיעות להם. זה לא מסתיים כאן, יש גם חקירות סמויות אחרי קשישים וילדים חולים, ועוד כל מיני תופעות שחייבות לחלוף מהעולם."

אלו שתי יוזמות חשוב לך להשלים בחמש השנים הקרובות?
"להעלות את קצבאות הקשישים לשכר המינימום, גם אם זה יקרה בפעימות, וגם את הביטוח הסיעודי ממלכתי. כבר התחלתי לקדם את היוזמה הזו, רתמתי לכך ח"כים מכל סיעות הכנסת. מדובר בחוק שיש לו הסכמה רחבה בכנסת ובממשלה. כולם מתחילים להבין שזה צו השעה, אמנם הממשלה הגדילה את שעות הסיעוד לקשישים סיעודיים שתפקודם מדורג כחמור, אך מבחינתי זו טיפה בים, ולכן צריך לחוקק חוק סיעוד ממלכתי."

האם אתה מעוניין שהמדינה תחליף את התפקיד של הביטוחים הפרטיים?
"לחלוטין לא, אני רוצה להגדיל את הרובד האלמנטרי. כיום הקשישים מקבלים בסך הכול עשרים ושמונה שעות טיפול בשבוע, כך שאם הם או בני משפחותיהם אינם יכולים לגייס מימון למאה וארבעים שעות נוספות בשבוע, כלומר סכום של 10,000-21,000 ₪, הם נתונים לסכנת חיים. הצעת החוק שלי מכוונת לכך שקשיש סיעודי יקבל ארבעים שעות מהמדינה, שמונה שעות ביום, כך שהוא יוכל להמשיך לחיות בכבוד בביתו ובקהילתו. אני מעוניין להגדיל את המינימום וליצור סטנדרט חדש. איני כופר בביטוח סיעוד פרטי, אני רוצה להעלות אותו מהרובד האלמנטרי לרובד הפריבילגי ולהגדיל את מספר שעות הסיעוד הניתנות מהמדינה."

האם אתה מאמין שתצליח לקדם את החוק הזה וליישמו, או שמדובר בעוד הצהרת חוק שנשמעת טוב בתקשורת ותיעלם?
"אני מאמין שזה יקרה, לא רק חברתית גם כלכלית. זו סוגיה בוערת שעוסקת באזרחים הוותיקים ובכל תחום הסיעוד. אם המדינה לא תספק רשת ביטחון טובה יותר כל התחום הסיעודי יתמוטט ו-20,000 קשישים ובני משפחותיהם ירגישו זאת, וזה יכול לגרום להם לקרוס כלכלית."

איך אתה מצליח לקדם יוזמות מהאופוזיציה למרות היריבות הפוליטית?
"נקודות המחלוקת שביני ובין הממשלה ברורות. אני חושב שהמדיניות של הממשלה בכל התחומים, הביטחוני, החברתי-כלכלי וגם הדמוקרטי היא הרת אסון למדינת ישראל, עם זאת אם יש מקומות שבהם אני יכול לייצר שיתופי פעולה בכנסת, לפעול למען אוכלוסיות ולגרום לשינוי משמעותי, אעשה זאת."

אם לא תהיה במפלגת העבודה – איפה תהיה?
"מפלגת העבודה היא הבית שלי."

למה?
"מפלגת העבודה משלבת מורשת מפוארת, היא הקימה את המדינה ומוסדותיה וצלחה את האתגרים הראשונים. למפלגת העבודה יש חזון מרהיב ומדויק באשר למקום שבו המדינה הזו צריכה להיות בכל התחומים הרלוונטיים. מבחינתי זה כולל גם היפרדות מהפלשתינים כדי לשמור כאן על רוב יהודי וצביון דמוקרטי, הגנה על הדמוקרטיה, חופש הביטוי וזכויות האדם וגם מבחינה חברתית-כלכלית, לדעת לספק שירותים חברתיים לאזרחים, מה שלא קורה היום."

מה באשר ליחס שלכם למתיישבים?
"יש לנו מחלוקת אמתית אידיאולוגית עם המתיישבים, לא מדובר במחלוקת פרסונלית, אלא במחלוקת פוליטית. אנחנו טוענים שהמתנחלים שמחוץ לגושים מסכנים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מכיוון שהם מפריעים לחזון של שתי המדינות, עם זאת איננו מכנים את ציבור המתיישבים בכינויים שאינם לגיטימיים. אין בעיה שבפוליטיקה תהיה מחלוקת, אבל כשהנהגת הימין, ולא כל מחנה הימין, משתמשת בכל מחלוקת לקמפיין דה לגיטימציה לכל מי שחושב אחרת, מבחינתי זה דבר שאסור להסכים לו."

מי החברים שלך בכנסת?
"מכל סיעה יש לי לפחות חבר טוב אחד."

איך אתה רואה את עתידה של ישראל, האם אתה אופטימי?
"אני מאוד אופטימי. אני מביט אחורה בגאווה רבה ובסיפוק וקדימה בביטחון רב ובדריכות מסוימת לנוכח האתגרים."

איפה תהיה עוד עשר שנים?
"אני מכוון להכי גבוה שיש."

לאן?
"אבא שלי לימד אותי תמיד להסתכל שלב אחד קדימה בסולם."

אני אקל עליך, מה השלב הבא בסולם?
"שר הבריאות, ואני לא מתכוון לעצור שם."

האם תתמודד בעתיד על הנהגת מפלגת העבודה?
"כן."

מתי?
"נראה. כמו שאמרנו, אני עולה שלב אחר שלב בסולם."

מה אתה עושה בזמנך הפנוי?
"אין לי כמעט זמן פנוי. אני עובד קשה גם בסופי שבוע ולעתים כותב הצעות חוק בלילות. כל דקה שמתפנה לי אני מקדיש למשפחתי שהיא העוגן שלי. לאחרונה אני לוקח מאימא מתכונים ומבשל בעצמי. בנוסף, אני מאוד מסור ומחויב לטיפול בבעלי החיים כתחביב וכדרך חיים."

לאחרונה התראיין ח"כ שמולי לאמצעי התקשורת ושיתף כי הוא ובן זוגו נמצאים בהליך פונדקאות: "אני במקום מאוד שלם בחיים שלי, אבל תמיד יש מרכיב חסר, ההורות. בשבילכם, הסטרייטים, ברור מאליו שיקראו לכם אבא או אימא, בשבילי ובשביל הקהילה הגאה – זה חלום רחוק. בהליך הפונדקאות שלנו התבשרנו בתחילה על תאומים, אך בחודש הרביעי להריונה של האם הפונדקאית, יום לאחר ששוחחנו עם הרופא, עודכנו במייל בשפה יבשה עד כאב שלאחד העוברים לא נמצא דופק. הרגשתי שהקרקע נשמטה לי מתחת לרגליי, הייתי מבולבל, לא ידעתי אם לשמוח על התינוק שייוולד או לכאוב על האובדן. כתאום זו חוויה מסוג אחר. הייתה לי ילדות מאוד מיוחדת, ואחי תמיד היה דמות משמעותית בשבילי."

בתגובה לנפילת חוק הפונדקאות מסר ח"כ שמולי: "קשה להתמודד עם העובדה שהמדינה שאתה כל-כך אוהב ועושה רבות למענה מקשה על זכות כל-כך טבעית כמו הורות. איך זה שבמדינה הזאת יגאל עמיר, רוצחים, אנסים וטרוריסטים יכולים להתייחד ולממש את החלום להורות ואני לא?"

צילום: אופיר אייב

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים