חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם עד 120 מאחלת לדייריה, בני משפחותיהם ולכל עובדיה שנה טובה ומבורכת. מי ייתן שהשנה החדשה שניצבת בפתח תהיה עשירה ביצירה, מבריאה ומרגשת אנו מזמינים אותך ליהנות בבית דיור מוגן חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שעושה את החיים למלאים ולמרגשים יותר

 

אפרים גילן, עד 120 הוד השרון, לשעבר ממפקדי ההגנה בקפריסין פרק 4

ב- 18.6.1948 בשעה 21:00, לאחר תכנון מורכב, חתכנו את שלושת שורות הגדרות שהקיפו את מחנה 69 וזחלנו כ- 30 מ' מתחתיהם. הצלחנו, כל הקבוצה – 10 מדריכי שורות המגינים, לצאת אל מחוץ למחנה. היה עלינו לזחול עוד כ- 50 מ' עד למקום ההמתנה של 2 מוניות קפריסאיות, שהביאו אותנו לחווה קפריסאית ליד פמגוסטה, שם שהינו 48 שעות. לאחר החלפת הבגדים, יצאנו ללרנקה ועלינו על סירה כדי להגיע לאוניה שעגנה במרחק של כ- 3 ק"מ מהחוף. אולם לאחר כק"מ, נדלק לפתע זרקור ענק והוקפנו ב- 2 סירות מלאות בחיילים בריטים חמושים, שהעבירו אותנו למשטרה הימית ואח"כ למשטרה הצבאית לחקירות.


ב- 5.7.1948 התקיים המשפט המבויים, עפ"י החלטתו של מושל האי, נציג השלטונות הבריטים בקפריסין. השופט היה ,Mr. Cock בעל עין אחת, שהיה ידוע כשופט מחמיר ביותר.
ביום המשפט, החל משעות הבוקר, נסגרו כל הרחובות סביב בית המשפט, הן לרכב והן לתנועת הולכי רגל. השמירה ברחובות הופקדה בידי המשטרה, אבל באולם ובין כותלי בית המשפט, שרצו אנשי המשטרה הצבאית הבריטית. הכניסה לבניין ביה"מ הייתה אסורה לאזרחים ורק בעלי רישיון הורשו להיכנס אליו. באולם בו התנהל משפטנו נוכחו רק אנשי צבא והקטיגור הצבאי. שני שוטרים טורקים-קפריסאים שימשו כעדים ואמרו שראו אותנו בצאתנו מהמוניות, ליד הטיילת בלרנקה. את הדברים תרגם מתורגמן של מחנות הקיץ, ששלט בעברית ובאנגלית.

תא הנאשמים היה צר מלהכיל את כל קבוצת הנאשמים ולכן עמדתי מחוץ לתא. לאחר הקראת פסק הדין החמור – מאסר ממושך עם עבודת פרך, רציתי להכריז שפסק דין זה אינו חל עלי משום, שעמדתי מחוץ לתא בזמן הקראתו. אולם, חברי הזהירו אותי מיד, שבמשפט חוזר פסק הדין יהיה הרבה יותר חמור, מפני שהערמתי על השופט האכזר ומשפט חוזר יאפשר לו להתחשבן איתי. לפי החוק האנגלי, אם בזמן קריאת פסה"ד הנאשם לא עומד בתוך תא הנאשמים, פסה"ד אינו חל עליו.
מיד לאחר הקראת פסה"ד העבירו אותנו לבית הסוהר בלרנקה, בליווי מתוגבר של שוטרים צבאיים בריטים וזאת לפני, שערכו סידורים לקלוט אותנו בבית סוהר זה, הנודע לשימצה בניקוסיה. מיד עם הגעתנו דרשנו להכיר בנו כאסירים פוליטיים, אולם השלטונות סרבו באמתלה שנמלטנו ממחנות ההסגר של מעפילי גירוש קפריסין.
דבר העברתנו לבית הכלא הידוע לשימצה, נודע לנו מסוהר יווני (אדריכל במקצועו, חבר המחתרת הקפריסאית, שעבד כסוהר עפ"י החלטת הנהגת המחתרת). כדי למנוע את העברתנו השרירותית, החלטנו לנסות לפרוץ את השערים ולברוח בעזרת המחתרת הקפריסאית, אולם, לאחר שנודע להם שפרצנו בכוח את השערים הפנימיים בין האגפים והגענו עד לשער החיצוני, הזעיק מפקד המשטרה הצבאית תגבורת של הצבא הבריטי.
בפריצת השער האחרון, נתקלנו בחיילים בריטים חמושים, בנוסף על השוטרים הצבאיים.
כ- 200 חיילים חמושים בנשק חם ושוטרים אנגלים חמושים באלות. מאחוריהם עמדו קצינים בריטים, שפקדו עליהם לתקוף את הבחורים שהיו קשורים בזוגות זה לזה באמצעות אזיקים. העימות התפתח לקרב, שבמהלכו נפצעו בצורה קשה 3 מקבוצתנו: יוסף יוסוביץ (פפיק), ישעיהו יוריסטה ואנוכי.
התחיל עימות פיזי אלים בין החיילים החמושים והשוטרים ובינינו, כשאנו כבולים באזיקים ולא חמושים. שוטר אנגלי הצליח להנחית את האלה בחוזקה על ראשו של יוסף (פפיק) בעת שיד ימינו הייתה קשורה לידי השמאלית. כתוצאה מכך החל לקלוח דם מראשו הפגוע. ניסיתי ללחוץ את ידי החופשית, הימנית, אל ראשו, אולם באותו רגע הונחתה קת רובה בגבי. לא הספקתי להסתובב בגלל האזיקים והונחתה עלי מהלומה שנייה ושלישית בעמוד השידרה ואז נפלתי וגררתי עימי את פפיק.
ההתנגשות נמשכה כ- 20 דקות כשהמון יווני שורק בוז וצורח על הבריטים. מיד עצרה לידינו משאית משטרתית סגורה, כדי להעבירנו מן המקום. אז התברר לי שאיני מסוגל להתייצב על רגלי. העלו אותי על אלונקה ולידי צמוד כל הזמן, באזיקים, פפיק. לאמבולנס הכניסו גם את ישעיהו, שכתוצאה ממכה חזקה נפגעה כף ידו החופשית, בעת שניסה להגן על ראשו מהמכות האלימות.
הנותרים הועברו לבית הסוהר הידוע לשימצה בניקוסיה, בית סוהר שנוהל ע"י הצבא הבריטי ואותנו, שלושת הפצועים, העבירו לבית החולים. את ישעיהו (פורמבה) יוריסטה העבירו לאחר כ- 10 ימי טיפולים, לכלא. את יוסף (פפיק) יוסוביץ העבירו לכלא אחרי כשבועיים וחצי של טיפולים. נשארתי יחידי בבית החולים, פצוע באופן אנוש בעמוד השידרה, משותק ללא יכולת תזוזה. האכילו אותי בנוזלים בלבד דרך האף באמצעות זונדה. מצב זה נמשך למעלה מחודש, עד לניתוח שביצע הפרופ' היווני הידוע חג'יג'אניס, נוירוכירורג במקצועו. אחרי חודש וחצי הועברתי לכלא בו שהיתי יחד עם יתר חברי היהודים הכלואים.
הפציעה בלרנקה קפריסין – ארעה ב- 5.7.1948, תאריך בו נפצעתי במלחמת העולם השנייה בברית המועצות במשולש קורסק-בלגורוד-חרקוב, ב- 5.7.1943, חמש שנים קודם לכן.

לייעוץ ראשוני ופרטים