חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

לדעת להתחבר

לנסות, להתנסות, לדלג על פער הדורות ו…להתחבר לעולם החדש והמתחדש של הצעירים.

אפשר להסתכל על כל החדש הזה, להרים ידיים ולומר: “זה לא לגילנו, כל הפייסבוק והטוויטר והווטסאפ הזה”. ואפשר להניח לפחדים, לנסות, לצעוד אל העולם הזה ולגלות כמה אפשרויות הוא פותח, ליהנות מההזדמנות הזאת, להיות בכל המקומות החדשים האלה, לשמוח שאנחנו חיים כאן והיום. אם עד היום חששתם שעוד לא הגיע הזמן – זאת הזדמנוֹֹֹת להניח את החששות מאחור, ולהתחבר. אל החידושים, ודרכם – להתחבר טוב יותר אל הנכדים, שבואו נודה – לא מכירים שום עולם אחר.

סקרים ומחקרים שנערכו בנוגע לשימוש באינטרנט בקרב אוכלוסיות שונות בארה”ב, מצאו כי 43% מבני ה-65 ומעלה משתמשים ברשתות חברתיות. גם בישראל, כמות המשתמשים ברשתות החברתיות בגילאים הבוגרים עולה בהתמדה. זה הזמן להניח בצד את החששות והפחדים, את המשפטים שאמרנו, במשך שנים: “זה לא לגילי”, “אני מבוגר מדי לעולמות האלה” או “מה אני צריך את השטויות האלה”. דווקא בגיל שלנו, יש חשיבות מיוחדת לשמור על קשר, להכיר, לדעת מה מתרחש אצל הקרובים והאהובים עלינו. להתחבר לזמנים החדשים. אז יוצאים  לדרך, ואל תשכחו לעדכן. סליחה, לצייץ…

פייסבוק. תעשו לייק לנכדים

הפייסבוק היא רשת חברתית שהוקמה בפברואר 2004 על ידי מארק צוקרברג. היא החלה את דרכה כרשת חברתית סגורה לסטודנטים מהרווארד, ומ-2006 – נפתחה לכל העולם, מגילאי 13 ומעלה. מספר המשתמשים בעולם עמד בשנה שעברה על 1.2 מיליארד. בישראל מספר המשתמשים מוערך ב-3.9 מיליון גולשים. הרשת מאפשרת להעביר הודעות, להגיב, לסמן מה אהבת, להכיר אנשים חדשים, לשתף תמונות וליצור קבוצות. השימוש בה קל ופשוט, אינו עולה כסף וזמין במחשב ובטלפון הנייד. ניתן ללמוד במהירות ולהצטרף בקלות.

טוויטר. מי צייץ?

טוויטר הוקמה על ידי ג’ק דורסי בשנת 2006, כפלטפורמה המאפשרת לשלוח ולקרוא מסרים קצרים של עד 140 מילים, המכונים “ציוצים”. ניתן לקבל ולשלוח עדכונים בצורה שוטפת, לחפש, להוסיף, למחוק ולחסום חברים. הכל בחינם וללא צורך בגלישה לאתר האינטרנט של החברה. ממוצע הציוצים הנשלחים ביום עומד על כ-500,000,000. נכון ליוני 2015, רשומים בטוויטר כ-302 מיליון משתמשים.

אינסטגרם. אלבום התמונות הנייד

אינסטגרם הוקמה על ידי מייק קריגר וקווין סיסטרום לפני כחמש שנים. היא מיועדת לשיתוף תמונות המצולמות בסמארטפון (בדגש על אייפון) ובמכשירי טאבלט (בדגש על אייפד). הוצגה לראשונה בחנות האפליקציות של אפל באוקטובר 2010. תוך חודשיים היו לה מיליון משתמשים, וכעבור כשנה – עשרה מיליון. אינסטגרם שינתה את האופן בו דור שלם רגיל לראות תצלומים – בפורמט מרובע, בשימוש בפילטרים ובעיבודי תמונה מהירים, שמעניקים לתמונות נופך רטרו אופנתי ומעצבן. באפריל 2012 היו כבר 30 מיליון משתמשים ברשת, המיועדת לחובבי הצילום ועיבוד התמונה.

WhatsApp (ווטסאפ). מתכתבים בלי חשבון

אפליקציית העברת הודעות חוצת פלטפורמות לנייד, המאפשרת לשלוח ולקבל הודעות ללא תשלום. הוקמה על ידי יאן קום בשנת 2009. נכון ל-2015, רשומים ברשת מעל ל-800 מיליון משתמשים. מאפשרת העברת מסרים מיידיים – תמונות או הודעות טקסט – ופתיחת קבוצות (של משפחה, חברים, מקום עבודה וכדומה) ושמירה על קשר רצוף במהלך היום, ללא הגבלה.

“עברית שפה קשה” – היוש סבתוש

הסלנג היה כאן מאז ומתמיד. בשנות ה-50-60 היו הן מילים שנדדו מאידיש, בשנות ה-70-80 התקבעו המילים מהשפה הערבית, ובהמשך – גם השפה האנגלית תורמת את חלקה. היום הסלנג הינו פרי תערובת של מגזרים, מגדרים, שפות ותרבויות. ההבדל העיקרי נעוץ בעובדה שאם בעבר נחשב הסלנג לתוספת חיננית לשפה, הרי היום הוא השפה עצמה, לפחות בקרב צעירים רבים. ולא עוזרות ההטפות ש”כך לא מדברים” וזו לא “עברית יפה”. השלימו עם השינויים הללו, זירמו איתם ואולי אפילו תאמצו לכם פה ושם כמה שאתם מצליחים לעכל…

גנוב, פאשלה, פספוס, אכל אותה, מגניב, עבד עליו, הבריז, סתלבט, כאסח, דלוק עליו – כל אלה הם ביטויים של הסלנג העברי העכשוי (מחר יבוא אחר לא לדאוג…).

אז הגיע הזמן להכיר את שפת האיכסוש והחמודוש המשתלטת על הנוער, שכנראה מרגיש צורך “להחמיד” כל דבר שקורה. מי מאיתנו שמסתובב בחברת הדור הצעיר יכול לצרף לעברית-ישראלית שלו את “היוש” ו”ביוש” – זה קטן, מעודכן ונחמד. לא דורש איזה מאמץ מלאכותי גדול מדי או מזיע מדי, ויש בזה איזו קלילות שחסרה כל כך בעברית הקשה. אגב, תוספת החיבה “אוּש”, אינה המצאה מודרנית ישראלית, והיא מוכרת כבר ממחצית המאה העשרים ושאולה מהאידיש ומהתרבות הרוסית.

אם אתם מרגישים קצת “אאוט”, כדאי שתדעו שאתם לא לבד. אנחנו תורמים לטובת העניין מילון קצרצר, שיכניס אתכם לעניינים:

“לא עשו אותי באצבע” – אני לא טיפש

“עושה במכנסיים” – מפחד

“חבל על הזמן” – כל מילה נוספת מיותרת

“סוף הדרך” (או רק: סוף) – מדהים

“על הפנים” – לא טוב

“חופר” – מדבר יותר מדי

“סתלבט” – צחוק

“חנטריש” – שטותי

“באמא שלי” – בחיי

“קלאבר” – בליין

“סטלן” – בטלן, חובב סמים קלים

“כאפה לפנים” – גלגול של השטוזה והצאפחה, במילים אחרות: מכה הגונה

אז מה אתם אומרים?

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים