חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

כשבגד פוגש אישה והם מתאהבים

שיחה עם מעצבת האופנה דורית שדה

דורית נולדה בתל אביב ב-1953 בשם דורית פנדריך. בילדותה אהבה לשיר ולהופיע, בנעוריה הייתה סולניתה של להקת עיריית תל אביב ומשם המשיכה בטבעיות ללהקת הנח"ל. באמצע שנות השבעים פגשה בגבי שדה, שחיפש שותפה לצמד. הם התאהבו ולאחר כשנתיים נישאו. גבי, שהיה זמר מחונן, קיבל מלגה ללימודי אופרה בלונדון, והזוג הצעיר עבר לאנגליה. בתקופה זו נחשפת דורית לעולם האופנה ובוחרת בו כדרך חיים, וכשהם שבים לארץ היא מקימה את מותג האופנה הקיים יותר מארבעה עשורים והנושא את שמה – דורית שדה. בבחירה של ילדיה זכתה המוזיקה: בתה היא הזמרת מיקה שדה ובנה אורי לומד מוזיקה בלונדון. גיסתה האהובה היא השחקנית סנדרה שדה. כמו שאומרים: כל העולם במה, והכול נשאר במשפחה.

ספרי לי על הבית שבו גדלת

"גדלתי בבית שבו התרבות הייתה בראש סדר העדיפויות. הוריי, שגדלו בהונגריה, אהבו מוזיקה ואומנות. אימי רצתה להיות שחקנית וזמרת, אך מלחמת העולם השנייה שינתה את התוכניות. היא ייחסה חשיבות רבה להופעתה החיצונית, היה לה טעם משובח והיא נהגה להלביש אותי יפה. בזכותה התאהבתי בעולם האופנה, כך שאפשר לומר שהתחום בחר בי, והתחלתי לעצב. עם זאת ולמרות אהבתי הגדולה לבגדים לא חלמתי להיות מעצבת, חשבתי לבחור בקריירה של זמרת ושיניתי את שמי לדורית פן. הייתי בלהקת הנח"ל, ועם שחרורי שלמה ארצי כתב לי שני שירים. לצד השירה גם למדתי תולדות האומנות באוניברסיטת תל אביב."

איך התחילה הקריירה שלך?

"לאחר שנישאתי לגבי, בגיל עשרים ושש, עברנו לגור בלונדון. הוא קיבל שם מלגת לימודים כזמר אופרה, כטנור, ואני נחשפתי לכל החנויות של מעצבי העל הגדולים, ארמני, קנזו, גוצ'י ואחרים, והתאהבתי קשות. ביליתי שעות בחנויות האלה, זה היה כמו בית ספר בשבילי, לפעמים גם קניתי. כשחזרתי לארץ לא ידעתי מה ארצה לעשות כשאהיה גדולה, ובאופן טבעי בחרתי בתחום שמשך אותי, ועם אינסטינקטים נכונים וטעם טוב התחלתי לעצב בגדים, ואני ממשיכה בדרך הזו כבר כמה עשורים."

מה את חושבת על האופנה בישראל?

"המודעות והאופנה הישראלית מתפתחות כל הזמן. יש אופנה ישראלית והיא מאוד מגוונת, אני עדה לכניסתם של מעצבים צעירים שלחלקם ישנה אמירה ונוכחות. האקלים החם מכתיב צרכים שמתורגמים לאופנה הישראלית. בישראל יש יותר דגש על בגדי קיץ, צורך בבדים קלים, בשמלות קצרות, בצבעוניות ובגיוון וגם בגזרות שמתאימות יותר למבנה של האישה הישראלית, אך האופנה הישראלית גם סובלת ממגבלות, כמו איכות הבדים שנובעת מהמחיר של הבדים. אני אוהבת לעבוד עם בדי משי ובדי פשתן איכותיים אך עלותם גבוהה, והאישה הישראלית לא תרכוש פריטים יקרים מדי. ככלל, אנחנו המעצבים פועלים בין מותגי על לאופנה עממית, וטווח המחירים חייב להתאים ללקוחה שלנו."

מה ההשראה שלך?

"אני לא בוגרת של מוסד אופנה, והדברים אינם מתוכננים. ההשראה באה מהבטן ומהרגשות, היא לא דבר מוגדר. רעיונות צצים כל הזמן, מהרחוב ומהסביבה, מהחברה ובעיקר מהמחשבות, מעולם הדמיון. אני אוהבת להתחדש, והאהבה לחדש מחייבת אותי ליצירתיות."

מה גורם למעצב אופנה להפוך למותג מוביל?

"מותג מוביל נבנה עם האמת של המעצב, לצד טעם ואמירה אישית, כשהוא אינו מתפשר. זו עבודה מאוד קשה ומאומצת של שנים שמלווה ביחסי ציבור, שתמיד חשובים, כמו גם נוכחות מתמדת ונכונה בפייסבוק, שהפך להיות משמעותי בשמירה על המותג. כשמעצב מתמיד במשך שנים, הקהל הנאמן שלו הופך אותו למותג, אין קיצורי דרך."

איך את מתייחסת למגמות הרווחות בעולם האופנה הישראלי?

"אני לא נסחפת למגמות שהן לא לטעמי. יש לי כתב יד ברור, ואנשים שמכירים אותי יודעים שהגזרות תמיד ישבו על הגוף ויוציאו את המיטב. הלקוחות שלי יודעות שהן תמיד תקבלנה מחמאות. אולי זה סוד הנאמנות שלהן."

מי הם המעצבים שאת מעריכה בעולם?

"אני מאוד אוהבת את הניקיון והשלמות של ג'ורג'יו ארמאני ואת המותג MARNI, שיש בו הרבה הומור וצבעוניות – והוא מותג שונה ומיוחד."

מה חשוב, לדעתך, כשבוחרים בגד?

"הכי חשובה שהגזרה תהיה נכונה, שתתאים ספציפית לך, לאופי ולמבנה הגוף שלך. חשוב שהבד יהיה איכותי והתפירה מעולה ושאת תרגישי בו הכי נוח, כמו שאומרת הסיסמה – 'את הכי יפה כשנוח לך'."

מה קודם – הדגם או הבד?

"הדגם והבד הולכים יד ביד. אני מאמינה שמעצב טוב הוא מעצב שיודע קודם כל איזה בד להתאים לאיזה בגד – זה אחד הסודות הגדולים. גזרה מעולה חייבת את הבד הנכון, בלי ההתאמה הזו זה פשוט לא עובד."

מה ייחודי במותג דורית שדה?

"דורית שדה היא מותג שיודע לשלב בין קלאסיקה לגזרות מחמיאות, בין הבדים לאופי ולגוף. קהל היעד שלי הוא בעיקר נשים מעל גיל ארבעים, עם מבנה גוף רגיל ומידות ביניים. באמצעות סודות המקצוע שלי, הגזרות הנכונות, האישה מרגישה שהיא 'ארוזה' נכון יותר, שהבגד מדגיש את מה שהטבע העניק לה ומסתיר את האזורים הפחות טובים. היא תמיד תצא בתחושה שהבגד משלים אותה, גורם לה להרגיש מעולה ולהיראות נהדר. אני אוהבת את החיוך שעולה על הפנים כשהבגד פוגש באישה, והם מתאהבים. אם לסכם במילים פשוטות, אני חושבת שהחוזקה של המותג דורית שדה טמון בכך שאני גורמת לאישה להרגיש טוב. כשאני מעצבת דגם אני מתבססת עליי, אני 1.60 מ', מידה מדיום ובת שישים ושבע, הנתונים האלה מסייעים לי לעשות את ההתאמות הנדרשות לגבוהות יותר ולמלאות יותר. בנוסף אני מאמינה בטוטאל לוק, שיש לבחור את הבגד המדויק ולהתאים את האביזרים המתאימים. אני מייבאת תכשיטים וצעיפים מאירופה שיש להם אמירה ונוכחות, וגם תיקים ונעליים שיוצרים תמונה שלמה."

האם אפשר להתפרנס בכבוד כמעצבת בישראל?

"אפשר להתפרנס בכבוד מאופנה בישראל, אבל הכול צריך להיעשות בזהירות רבה, בהקפדה יתרה ובניהול נכון. לא מספיק להיות טוב, צריך לדעת איך מנהלים מותג, להימנע ככל האפשר מטעויות."

היכן אפשר לרכוש את אופנת דורית שדה?

"בשלושת הבוטיקים הנושאים את שמי: בקניון רמת אביב (בקומה השנייה), בזכרון יעקב, ברחוב המייסדים, ובכניסה לשוק הפשפשים, ברחוב עמיעד. בנוסף פריטים שלי נמכרים בכארבעים בוטיקים ברחבי הארץ."

מה הטרנדים הצפויים לחורף הקרוב, לשנת 2021-2020?

"צפוי חורף בעייתי. הקורונה משנה סדרי עולם, ואפשר לומר שהיא אולי הטרנד החדש. אנחנו צפויים לראות חליפות גבריות, כאלה שלא ראינו הרבה זמן, בערך עשרים שנה. ובלייזרים כמובן, וגם… הכול פתוח. כל אחת עם האמירה האופנתית שלה, והכי חשוב – מה שהיא אוהבת."

סנדרה שדה, גיסתך, היא גם הפרזנטורית שלך. זה בריא לערב משפחה בעסקים?

"סנדרה גיסתי האהובה מאוד והיפה מאז ומתמיד לובשת דורית שדה ויודעת להעריך את כל מה שדיברתי עליו. היא לא מחליפה את הגזרות שלי, חוץ מזה שתמיד הייתה לנו כימיה נהדרת, כגיסות וכחברות. זה כיף גדול לשתינו."

ילדייך בחרו בקריירה הראשונה שלך. את יודעת מדוע?

"חשוב לזכור שהאבא של הילדים שלנו הוא זמר ועוד זמר אופרה. הם גדלו על המוזיקה הזו, והם שם לגמרי. שניהם מוכשרים ונהדרים וגם אוהבים בגדים – לא נתתי להם להתחמק מהאהבה הגדולה של אימא."

פרטי חובה בארון?

"שמלה שחורה, קצרה או ארוכה, חולצה טובה, אפילו טי-שירט איכותית, או משהו בסיסי לא מכופתר מבד יפה וטוב, זוג מכנסיים (לא לכל אחת מתאים ג'ינס, חשוב שהמכנסיים יחמיאו), רצוי גם ז'קט איכותי שתמיד מעניק תחושה של ביטחון, צעיף טוב ומעניין ושרשרת עם אמירה שמשדרגים כל הופעה, מעניקים עניין. וחשוב מאוד שהחזייה תהיה טובה ואיכותית, כזו  שעושה את העבודה, מרימה, מקטינה, שפשוט מתאימה."

האם לאופנה יש גיל?

"לאופנה בהחלט יש גיל. אישה צריכה לדעת להתלבש נכון ובהתאם לגילה ולמעמדה. מובן שלאופי האירוע יש משקל לא מבוטל, לא תלכי בבוקר לפגישה בשמלת ערב. אפשר להיות אופנתית גם בגיל מבוגר, להתלבש בצבעים נכונים. לטעמי, צבעי בז' או אפור פחות הולמים נשים בוגרות. ותמיד כדאי להיעזר באקססוריז טובים ויפים, בשרשרת יפה או בתיק איכותי שמשדרגים כל הופעה. ישנה חשיבות עצומה לנעליים איכותיות שמשלימות את המראה הנכון."

איזה מסר היית מבקשת להעביר לפשניסטיות שלנו, בנות הגיל השלישי בעד 120?

"מי שאוהבת אופנה, אוהבת תמיד. זה לא עובר עם הגיל. אימא שלי נפטרה כשהייתה בת תשעים ושבע, לאחר שנה שכמעט לא יצאה מהבית. היא קמה בבוקר ואחרי מקלחת התלבשה בחולצה ובמכנסיים יפים, נעלה נעליים, ענדה עגילים ומרחה ליפסטיק והזמינה את עצמה לצפות בטלוויזיה. אף פעם לא בפיג'מה, בכותונת או בנעלי בית. היציאה שלה החוצה הייתה פעם בשבוע למספרה ולציפורניים. היא נראתה נפלא, ואני מאחלת זאת לכולנו."

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים