חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

יום המשפחה לסבים ולסבתות  | גלי הרשקוביץ – קליין עו"ס אחראית (MSW)

כמו בכל שנה גם השנה נציין כולנו בל' בשבט את "יום המשפחה". זוהי הזדמנות להיזכר קצת בהיסטוריה של יום זה, כיצד נולד ומה הוא מסמל בעבורנו היום בחברה המודרנית.


בתחילה נקבע יום זה, ל' בשבט, על מנת לציין את יום הולדתה של הנרייטה סאלד, שיסדה את ארגון הנשים הציוניות הדסה. על שום כך נקרא היום "יום האם" .
הנרייטה סאלד שמעולם לא ילדה ילדים משלה, הייתה אם לרבים מן הילדים, שעלו לארץ במסגרת עליית הנוער. היא הייתה האישה הראשונה שנבחרה לוועד הפועל הציוני וללא ספק יצגה בעבור רבים את התגלמות החזון של האם והאישה הציונית.
בראשיתו הוקדש יום זה להדגשת תפקידים מסורתיים של דמות האם כמו טיפול בילדים וטיפוח הבית. מאוחר יותר בעקבות תהליכים חברתיים ותרבותיים, שעברה מדינת ישראל שונה הדגש ל"יום האישה" ושימש להדגשה של כל נושא העצמת הנשים בישראל. לאחרונה שונה שוב  שמו של היום וכיום מציינים ברחבי המדינה את "יום המשפחה".
ומהי משמעותו של יום זה ?
תחילה חשוב שנבדוק מהי ההגדרה של משפחה ואילו פונקציות היא ממלאת.
משפחה מוגדרת כמוסד חברתי המאגד יחידים לקבוצות שיתופיות. בחברה המערבית במרוצת המאה העשרים הגדירו יחידה משפחתית, כקבוצה חברתית של שני אנשים או יותר המזהים  את עצמם, כקשורים זה לזה. לרוב על ידי קשרי דם, נישואין, או אימוץ וחיים יחד ביחסי קירבה ואף תלות הדדית. (מתוך ויקופדיה).
אין ספק שבחברה של ימינו כשחדשות לבקרים אנו עדים למסגרות חדשות של טיפוסי משפחות (משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות, משפחות בנישואים שניים ועוד) ניתן לדבר על תפקידים ופונקציות שונים ומגוונים שמתקיימים בתוך המשפחה.
עם כל השינויים החלים בעולם מהווה המשפחה מעין עוגן חברתי, כלכלי  ורגשי לחבריה. היא מטפחת את ערכי המוסר של החברה והפרט ומנסה להוציא מתוכה אל העולם אנשים פרודוקטיביים, יצירתיים ומאושרים המכבדים את עצמם ואת הסביבה שבה הם חיים. לערכים אלו מוקדש יום המשפחה.
אך מה חשיבותם של הסבים והסבתות במסגרות אלו ? אילו פונקציות הם ממלאים בעולם שבו הכול משתנה מהר וקצב החיים לא פעם מסחרר? פעמים רבות נוצר קשר מיוחד במינו בין בני הדור הראשון – הסבים והסבתות לבני הדור השלישי –הנכדים.
בעוד בני הדור השני- ההורים, עסוקים במרוץ אחר החיים, הקריירה, הפרנסה, גידול וחינוך הילדים, נמצאים לא פעם הסבים במקום אחר. במקום שיש להם את היכולת להיות פנויים להקשיב, לחזק, לייעץ מניסיונם, לתווך ולהוות לא פעם אי של שפיות בעבור הנכדים.
הנכדים חשים כי יש להם אוזן קשבת, תמיכה ואהבה שאינה תלויה בדבר ומי שזוכה לה יוצא מחוזק.
בארצות הברית זכו הסבים והסבתות ליום חג מיוחד. בשנת 1978 קבע הקונגרס האמריקאי כי יום ראשון לאחר יום העבודה האמריקאי יוכרז כ"יום הסבים והסבתות" החוק נחתם ע"י הנשיא ג'ימי קרטר ומאז נחשב לחג לאומי בארצות הברית.
במדינת ישראל לא קיים חג שכזה ועל כן חשוב לנו לזכור גם בלעדיו את התרומה המיוחדת שמעניקים לנו הסבים והסבתות לחיזוק המשפחה, טיפוחה והאהבה הבלתי נגמרת שרק הם מסוגלים להעניק.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים