חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

חוכמת הזקנים  | גלי הרשקוביץ- קליין עו"ס אחראית

כשהתחלתי לחשוב על כתיבת מאמר זה, חיפשתי משהו שינסה להציג את השקפת העולם של אנשים רבים הבאים במגע יום יומי בעבודתם עם בני הדור השלישי. חיפשתי משהו שידבר על השקפת עולם שמעריכה יום יום מחדש את הניסיון, התבונה וחוכמת החיים שניחנו בה  בני הדור השלישי.


בעודי מחפשת, נתקלתי בכתבה  של ליאור צרפתי שהופיעה במגזין "מסע אחר". בכתבה זו מתאר הכותב תופעה מופלאה שקיימת בקרב שבטי הילידים באפריקה שבה מתקיימת: "מועצת שלוש עשרה סבתות השבטים הבינלאומיים".
מסתבר שבשבטים אלו, מתכנסת אחת לכמה זמן מועצה של נשים מבוגרות שהן נציגות השבטים ועל פיהן יישק דבר.
מתארת אחת מחברות המועצה: "בשבטי הילידים הסבתא נמצאת במקום החשוב הזה, כי ברור, שהיא הרוויחה את החוכמה הזו דרך ניסיון החיים שלה".
ומוסיפה חברה נוספת: "שום דבר לא קורה במדינה שלי לפני שמתייעצים עם הנשים החכמות. הנשים הזקנות הן כמו סיפרייה עתירת ידע וחוכמה, מתייעצים איתן לפני שמחליטים החלטות גדולות".
אני קוראת ונדהמת. איך דווקא, במקום המרוחק ההוא שנמצא ביבשת השחורה, מקום שאנו קוראים ושומעים עליו בעיקר בהקשר של עוני מחלות וצרות אחרות נולד לו מקום כזה של נאורות הבנה וחוכמת חיים.
ערכם של ניסיון החיים וחוכמת החיים נדחקו אי שם לפינה בעולם המודרני של ימינו.
העולם שלנו שהכול קורה בו בקצב מסחרר, שהמידע זורם בו כל הזמן שהשינויים בו מתרחשים בלי הרף, מוקיר את החדשנות, את המהירות ומזכיר לנו חזור והזכר ש"העולם שייך לצעירים".
בעולם הזה, דווקא בו, יועיל לנו אם מידי פעם נעצור לרגע ונשמע מה יש לבני הדור השלישי להגיד. ניסיון החיים שלהם, החוויות שחוו, ההתמודדויות שבהן עמדו, החוזק שליוה את חייהם, הבתים שהקימו, המשפחות שבנו, ההיסטוריה שחזו בהתהוותה, כל אלו הפכו אותם לאנשים שהם היום.
אם נוכל להקשיב, לקבל עצה, ללמוד מניסיונם של אחרים אולי נוכל ללכת בדרך קלה קצת יותר, חכמה קצת יותר. ראיית העולם שלהם מלמדת אותי כל פעם מחדש  אופטימיות מה היא.
באחד המפגשים הקבוצתיים שערכתי אמרה לי אישה חכמה אחת: "צריך כל פעם להסתכל על חצי הכוס המלאה לשפוך אותה לכוס קטנה ולהסתכל על הכוס המלאה". את האימרה הזו לקחתי איתי מאז לדרך ואין כבעל ניסיון  היודע כמה חשוב להסתכל כך על החיים.
ונסיים במשהו משלנו בפרקי אבות פרק א' משנה א'  כתוב: "משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ויהושע לזקנים וזקנים לנביאים ונביאים מסרוה לאנשי כנסת גדולה".
ואם נמסרה התורה לזקנים והעמידה אותם בשרשרת מעבירי החוכמה של עם ישראל כדאי מידי פעם גם להקשיב למה שיש להם לאמור.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים