חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

ושוב איתכם

הזמרת והיוצרת אילנית (חנה דרזנר), שנולדה בארץ לפני קום המדינה, התחנכה בתלמה ילין, הייתה הראשונה שייצגה את ישראל בתחרות האירוויזיון, הפיקה למעלה משש מאות שירים, שלושים אלבומים רבי מכר ואף זכתה שבע פעמים ברציפות בתואר "זמרת השנה", בשיחה אישית על חמישים שנות קריירה, ההתמודדות עם פרידה בפעם השלישית ומצב התרבות בישראל.

באיזו תקופה אנחנו תופסים אותך?
"אני נמצאת בתקופה טובה בקריירה, לפני מספר שבועות הוצאתי את הסינגל החדש 'המחשבה על המים'. במישור האישי עברתי לגור לבד אחרי קשר זוגי של למעלה משלושה עשורים, מאוד לא קל לעשות את הצעד הזה בגיל שבעים."

מה גרם לך לסיים את הקשר?
"לפני ההחלטה להיפרד היו לי הרבה פחדים וחרדות, הרגשתי שאני היחידה בעולם שעושה את הצעד הזה, דאגתי מאוד איך הילדים ישלימו עם הפרידה בגלל שגרתי וגם היום אני גרה בקרבת ביתו של אלי, הפרוד שלי. בחרתי ללכת ולטפל בעצמי, עם הזמן הבנתי שאיני היחידה שעושה את זה, הלכתי אחרי הלב."

איך את מתמודדת עם הסיקור התקשורתי על הפרידה?
"היום כותבים עליי, מחר יכתבו על מישהו אחר. ניסיתי לשמור על דיסקרטיות, וברגע שהמידע יצא החוצה אמרתי שאני שומרת על ילדיי ונכדיי ולא רוצה לפגוע בהם. הפרידה היא עניין אישי שלי ושל בן זוגי, אין לי שום דבר רע להגיד עליו."

האם במבט קדימה את מאמינה במוסד הנישואין?
"את מוסד הנישואים צריך לבנות. לא הייתי נשואה לבן זוגי האחרון כי אני מאמינה שלא משנה החתימה על הנייר, אלא ההרגשה ועומק החברות בין בני הזוג.המהות פה היא הקשר. לא הפלטפורמה."

הוצאת לאחרונה שיר חדש 'המחשבה על המים', את מרגישה הזדהות איתו?
"את השיר כתבה רחל שפירא לפני שלוש שנים, אני רואה בה משוררת מעולה שיודעת לבטא במילים את עולם הרגש. כששמעתי את השיר והמנגינה התאהבתי בהם, השיר מציג את המים ככוח שעוזר לחצות מדבריות ומבטא את המשכיות החיים. בנימה אישית ולאור השינויים שעברתי לאחר שסיימתי את הקשר שלי, רציתי להעביר מסרים של חוזק ונחישות, חשוב לי שאנשים ידעו שאפשר לקבל החלטות גורליות ועדיין לצאת ממערבולות."

במעבר חד לאירוויזיון, מה את חושבת על הייצוג של ישראל בתחרות?
"אנחנו עדים היום לזמרים ששרים בסגנונות מגוונים, יש הרבה השקעה ב'תפאורה', בבימוי, בתאורה, בגימיקים, רואים את הטכנולוגיות החדשות מחלחלות גם לעולם המוסיקה, אך עדיין אני מרגישה שיש יותר שואו ממוסיקה עם מסר. יש בי כיסופים לאירוויזיון שאני השתתפתי בו עם תזמורת של שישים נגנים ושופטים בלי אינטרנט."

מה דעתך על הנציגים שישראל שולחת?
"נכון שהשנה הצלחנו עם נטע ברזילי שלדעתי היא כישרונית ומוסיקלית בפני עצמה, בלי כל קשר לשירה YOT שהתאפיין במעט מנגינה ובהרבה פעלולים. אני מעדיפה שישלחו אמנים עם הרבה יותר ניסיון בימתי. לא פעם שלחנו זמרים בוגרי 'הכוכב הבא' שהיו חסרי ניסיון, שלא ידעו להתמודד עם התהילה הפתאומית. צריך לחשוב אם הנפש של האמן יכולה לחוות ולהכיל את התהילה הזו."

היכן לדעתך ראוי לקיים את האירוויזיון – בירושלים או בתל-אביב?
"התחרות צריכה להתקיים במקום שיכול להכיל כמה שיותר תיירים. אין לי כוונה להיכנס לעניין הפוליטי, תל-אביב היא עיר קוסמופוליטית היודעת להכיל כל אדם, יש בה תיירים רבים והבחירה לארח בה את התחרות ראויה מאוד בעיניי. העובדה שהתחרות מתקיימת בתל-אביב לא גורעת מירושלים המתאפיינת באווירת הקדושה הייחודית לה, ועם זאת לא כל דבר צריך להתקיים בבירה."

עם הצלחה כמו שהייתה לך, איך זה שלא בנית קריירה בינלאומית?
"לאחר שהשתתפתי באירוויזיון הראשון חתמתי על חוזה תקליטים בצרפת ובגרמניה. הציעו לי פעמים רבות לנהל שם את הקריירה ומאוד רצו שאשאר, אבל הלב שלי תמיד כאן. עשיתי ויתורים גדולים לטובת החיים בארץ וכדי להקים פה משפחה. במציאות של היום יש הרבה אמנים 'עם הפנים החוצה', שרוצים לכבוש את השוק העולמי, למרות שהוא בכלל לא קל."

היית זמרת השנה שבע פעמים ברציפות, מה הסוד?
"אני מגיעה לקהל עם השירים שלי ולא תלויה במה שיחשבו או יגידו. במשך חמישים ושתיים שנות קריירה הקלטתי למעלה משש מאות שירים, יאמר לזכותו של שלמה צח שהוא תמיד ידע לבחור את השירים המוצלחים ביותר שמצאו חן בעיני הקהל. אני חושבת גם שהציבור התחבר לגוון הקול שלי ולאישיות שאני מקרינה."

בעשור השישי לקריירה שלך, את מצליחה למצוא זמן גם למשפחה?
"הילדים והנכדים הם במקום הראשון, אני לא אפספס יום הולדת של ילד או אירוע משפחתי. המשרד שלי יודע מתי לתאם לי פגישות עסקיות, וזמני קריירה הם על פי העוגנים המשפחתיים."

זה מעניין. אילנית היא סבתא שעושה בייביסיטר באופן קבוע?
"בהחלט, אני שמחה לעזור לילדים ולבלות זמן איכות עם נכדיי, בימי שני אני בדרך כלל אצל הבת של בן זוגי לשעבר, אני גם עוזרת לבן שלי עם הילדים."

במבט קדימה – יש תכניות מעניינות להמשך קריירה?
"קודם כל אני מאחלת לעצמי להיות בריאה כמו שאני עכשיו, שקולי יישמר בדיוק כמו שהוא היום. תמיד אמרתי שכשהקול שלי לא יהיה מספיק טוב אפרוש לעשייה חברתית."

איך מצליחים עם הגיל לשמור על הקול?
"כמו בכל דבר בחיים גם בזה צריך להשקיע. גם היום, בגיל שבעים, אני עדיין מתמידה ומתאמנת בכל יום שישי בשיעורי פיתוח קול אצל חיים פנירי, לומדת טכניקות וגם כיצד לנקות את הקול שלי, וכמובן – לא מפסיקה לעשות תרגילים לפני כל הופעה."

מה הסיכוי שנראה אותך שופטת בריאליטי – אולי בכוכב הבא?
"אין סיכוי. אני אדם ישיר שאומר את האמת בפנים, לא הייתי מוכנה לשנות את התכונה הזו בי ולעשות 'טריק' לזמר רק כדי ליצור מתח בטלוויזיה. פעם אחת ויחידה שימשתי כשופטת בקדם, בתקופה שמורן מזור נבחרה לייצג את ישראל באירוויזיון."

האם את מרגישה מאוימת מול הזמרים וזוכי הריאליטי הצעירים?
"מעולם לא הרגשתי מאוימת, לא היום ולא בעבר, אני יוצרת את השירים שלי בלי תנאים ובלי שיקולים אם ישמיעו או לא ישמיעו אותם. יש הרבה תחנות רדיו שיכולות לבחור בהם ולהשמיע אותם. היצירה שלי היא קודם כל בשבילי ובשביל הנפש."

הקהל הבוגר גדל על השירים שלך, האם את מרגישה רלוונטית גם לקהל הצעיר?
"בהחלט, יש קהל צעיר שבא לראות אותי. לא מזמן הגיעה להופעה שלי ילדה קטנה עם הוריה, היא ביקשה מהם לבוא לצפות במופע שלי ובסופו ניגשה אליי והעניקה ציור שציירה בשבילי, זה היה מרגש."

איפה את מופיעה היום?
"יש לי מופע בזאפה המשלב בין קלאסיקה ישראלית לשיריי החדשים. השתתפתי גם בפסטיבל 'ימי זמר בחולון' ובעוד אירועים רבים."

מה את חושבת על מהפכת התרבות שהשרה מירי רגב הובילה?
"אני לא חושבת שצריך לערבב בין פוליטיקה לאמנות. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, והתפקיד שלי הוא להעביר מסרים יפים ומוסיקה איכותית לקהל, וכל אמן יעשה זאת בדרכו. האמנים הישראלים יוצרים מהלב והנשמה, הם אינם צריכים להישבע אמונים או להתחייב להיות נאמנים למדינה. הבחירה לגור פה די בה כדי להעיד על נאמנותם."

האם תסכימי להופיע ביהודה ושומרון?
"קהל הוא קהל, לא משנה לי איפה הוא גר, אני באה לשיר בכל מקום שאליו אני מוזמנת."

האם גם היום ישנה אפליה כלפי הזמר הים תיכוני?
"אין אפליה, עומר אדם ואייל גולן הם המרוויחים הגדולים במדינה, היום הזיזו הצדה את המוזיקה, לא את המוזיקה המזרחית."

האם זמר ים תיכוני הוא מקביל לקלאסיקה הישראלית או משתלב בה?
"זוהר ארגוב ז"ל הוא חלק מקלאסיקה ישראלית בזכות שיריו המפורסמים, כמוהו גם אייל גולן ושיריו. המונח מוזיקה ים תיכונית מעט מפלג, הרי כולנו חיים ויוצרים באותו מזרח תיכון."

עם מי בתחום המוזיקה היית רוצה לשתף פעולה ולשיר איתו?
"אני פתוחה להצעות ואיני מגבילה את עצמי. כשחגגתי יום הולדת שבעים אייל גולן הסכים להשתתף בחגיגה ושר לי, אני מעריכה את המוסיקה של עידן רייכל, אמיר דדון, קרן פלס ומוכנה לשתף פעולה גם עם אמנים בתחילת דרכם, הכול תלוי בחיבור ליצירה."

איזה שיר ישראלי מרגש אותך?
"השיר 'על כל אלה' של נעמי שמר ז"ל תמיד מרגש אותי, זהו שיר המבטא את האהבה העמוקה והחיבור שיש לי לארץ הזאת."

האם את מאמינה שיש עתיד לקלאסיקה הישראלית גם בקרב הדור הצעיר?
"אני חושבת שיש מקום לקלאסיקה הישראלית, עובדה שיש ייצוג וקאברים לשירים נוסטלגיים גם בתכניות ריאליטי, כמו עיבודים מעניינים וחדשים. צר לי שברדיו החליטו במקום מסוים להשמיע רק שירים משנות השמונים ואילך, הם דוחקים לפינה ולשעות לא סבירות את השירים של משה וילנסקי, חוה אלברשטיין ואמנים נוספים, לדעתי אסור לשכוח את המורשת והמייסדים של התרבות."

שאלה לסיום, מה צריך אמן ויוצר ישראלי היום כדי להצליח?
"הרבה סבלנות, הרבה מוסיקליות ולא משנה אם הוא כותב או לא, חשוב שירגיש את השירים ויעביר אותם לקהל בצורה הנכונה ולא ישיר כמו רובוט. לכל שיר יש רגשות, זוויות, השיר הוא לא רק מנגינה, הוא גם מילים."

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים