חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

הקשר בין מניעת מחלות בגיל השלישי ואיכות חיים  | רחל בראל מנהלת שירותי בריאות

המושג "מניעה" במובנו המקובל הוא נקיטת צעדים למניעת התרחשותה של תופעה העלולה לקרות אם אותם צעדים לא ינקטו. נוהגים להבחין בין שלושה ממדי זמן שונים של מניעה: ראשונית, שניונית ושלישונית.
מניעה ראשונית היא מניעת תופעה מלכתחילה.
מניעה שניונית נעשית בשעה שהתופעה כבר קיימת, לפחות בשלב התחלתי ומטרתה להגביל או לקטוע את התפתחותה בשלב מוקדם ככל האפשר.
מניעה שלישונית היא קיצור משך קיומה של הבעיה והקלת חומרתה, כך שפגיעתה תהיה מועטה ככל האפשר.
בעבר היה מקובל לקשור מניעה באוכלוסייה צעירה אך כיום לאור עליית מספרם של הקשישים, עקב עליית תוחלת החיים וטווח השנים הגדל והולך של גיל הזקנה, בוחנים מחדש את פעולות המניעה
בגיל השלישי. מניעה בזקנה אין פירושה מניעת הזקנה והתופעות האופייניות לה: ההזדקנות והזקנה הן חלק בלתי נפרד של מעגל החיים, אולם גם אם לא ניתן לבטל את עובדת ההזדקנות, ניתן בהחלט לעכב תהליכים, לצמצם את עוצמתם ואת השפעתם על תפקידו הפיזי והנפשי של המזדקן ולשמר ככל האפשר את מצבו התפקודי. עד כה כשדובר על מניעה בזקנה, הכוונה הייתה בעיקר למניעה שניונית ושלישונית דהיינו: איתור הבעיה וטיפול בה בשלבים מוקדמים ככל האפשר, אך כיום מתפתחת יותר ויותר הגישה הטוענת כי יש מקום לדבר גם על מניעה ראשונית בזקנה – דהיינו: פעולות הננקטות בשלבים מוקדמים של החיים בגיל השלישי, מתוך ההנחה שבגיל מבוגר יביאו לדחייתן, או לצמצום היקפן והשפעתן של תופעות הזקנה המקובלות. תכליתה של מערכת המניעה היא לאפשר לאדם להתכונן ככל האפשר לקראת תופעות אלה כדי שיוכל לשלוט ולטפל בהן טוב יותר.
בריאות טובה הינה תנאי הכרחי לקיום אורח חיים תקין בכל גיל ובמיוחד בגיל הזקנה, שבו יש יותר סיכויים לסבול מבעיות בריאות שונות. כיום גיל הזקנה נמשך שנים ארוכות ולכן לאיכות החיים בשנים אלו יש משמעות עצמוה לפרט, למשפחה ולחברה.
מניעה ראשונית – מתחילה בניהול אורח חיים בריא: תזונה נכונה, פעילות פיזית שמטרתה שיפור השליטה בגוף ושיפור ההרגשה הכללית, הימנעות מעישון וכו'. ניתן להשיג יעד זה ע"י פיתוח מודעות לחשיבותם של נושאים אלה, אשר יביאו לשינוי התנהגות בשאר תחומי החיים.
מניעה שניונית ושלישונית – ביצוע הערכות ואומדנים לתפקוד, גיבוש תכניות טיפול אישיות ודאגה לקיום מעקב לקבוצות בסיכון כמו: סכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם וכו'.

לסיכום –
הקשר בין מניעת מחלות בגיל השלישי ואיכות חיים מקיפה את כלל אוכלוסיית הקשישים, בכל תחומי החיים. לאור העובדה שתקופת הזקנה וההזדקנות מתמשכת כיום על פני שנים ארוכות והיא תקופה ארוכה ומשמעותית ביותר בחיי הפרט והמשפחה, נקיטת אמצעים בתחום המניעה יביאו למעורבות ואחריות וכך יהיו המענה והכלים ההולמים לטיפול באדם המזדקן.

במרפאת דיור המוגן של עד 120 הוד השרון מאמינים ברפואה מונעת ובהתאם לכך נערכות תוכניות מניעה לדיירי המרכז. הדיירים מוזמנים לבדיקות תקופתיות אצל רופא הבית, מומחה בגריאטריה, מתוך כוונה לאתר בעיות רפואיות ולטפל בהן מבעוד מועד. הצוות עורך אומדן כוללני: פסיכוסוציאלי, פיזי ועל סמך האומדן הרפואי נקבעת תוכנית טיפול פרטנית לדייר הכוללת: בדיקות דם, ייעוצים רפואיים אחרים, הפנייה לדיאטנית, לעובדת סוציאלית ושאר אנשי מקצוע.
ה"אני מאמין" המלווה את צוות הבריאות של הבית, מבטא גישה זו ומשלב את כל מרכיביה בעבודה ייחודית ע"י צוות רב מקצועי מיומן.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים