חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

הצד הנשי והצד הגברי בגיל השלישי | גלי הרשרקוביץ קליין עובדת סוציאלית

בעולם המודרני בו אנו חיים עולות לא פעם שאלות על גברים ונשים ועל היחס בניהם. תפקידי המין המסורתיים על פיהם הגבר הוא המפרנס והמכלכל והאישה מתרכזת בגידול הילדים ובטיפול בבית הולכים ומשתנים.
אולי מכורח המציאות, שהכתיבה את הצורך של נשים רבות לצאת ולעזור בפרנסת המשפחה, או מתוקף תהליכים חברתיים שונים, נוצרו שינויים בתפקידי המינים בחברה המודרנית. וכדרכם של תהליכים חברתיים השינוי הוא איטי וקשה ויש לו גוונים רבים.
במדינת ישראל של ימינו, ישנם עדיין מגזרים שבהן נשים ממשיכות לשמש בתפקידים הרגילים  של טיפול בבית ובילדים ואין רואים בעין יפה את השינוי. אולם נשים רבות שיצאו אל העולם, החלו לראות כיצד שינוי בתפקידים מביא איתו שינוי מעמדי, שינוי בשאיפות, בדימוי עצמי ובאפשרויות למימוש עצמי. אנחנו רואים נשים המשמשות בתפקידים ציבוריים, בעולם העסקים ובמגזרים הפרטיים. מאבק של אישה אחת שרצתה להיות טייסת (אליס מילר) ונלחמה בכל הגורמים, עד שהצליחה והתקבלה לקורס טייס, גרם לכך שכיום יש טייסות בצה"ל ונשים נוספות משמשות בתפקידים של לוחמות ובתפקידים קרביים.
דבר נוסף הנקשר לשינויים אלו, הוא ההכרה  בערך הנשיות לגווניו השונים, ומתן לגיטימציה להדגשת תכנים ותכונות נשיות הקיימות בכל בני האדם. הצד הרך, המטפל, המזין והמבין שקיים בנשים ובגברים כאחד, מקבל בימנו ביטוי במקצועות שונים של טיפול וטיפוח שעוסקים בהם נשים וגברים כאחד.
ועם זאת, האם התפיסה שלנו כחברה, של מהו נשי ומהו גברי נובעת מתכונות מולדות גנטיות, או מהדרך שבה אנו מגדלים ומחנכים את ילדינו?
ד"ר ריבקה נרדי העוסקת בחקר נשים ויחסים בין המינים מתלבטת: "אילו נשים היו מחזיקות במוקדי הכוח בעולמנו האם חיינו היו משתנים לטובה? יש שיחלקו על הקביעה הביולוגית הנחרצת ביחס להבדלים בין המינים ויראו עדויות מחקריות הטוענות כי ההבדל בין נשים לגברים ביחסם לכוח, שאפתנות ותחרותיות אינו טמון בביולוגיה, אלא בתפקידים השונים, שכל מין מילא במהלך ההיסטוריה, שהכשירו אותם להיות מה שהם. הטענה היא שאם נשים יכהנו בעמדות שלטוניות ויחזיקו בידן אפשרויות של שליטה, הן לא יהיו שונות מהגברים. הוא הדין ביחס לגברים, אם ניתן לגברים הזדמנות לשמש בתפקידים טיפוליים הם יגלו כמטפחים, מזינים ומגלי רגשות לא פחות מנשים. "האמת האובייקטיבית" תישאר שנוייה במחלוקת עוד זמן רב. הביולוגיה או התרבות מעצבים אותנו? (מתוך נשים חסרות מנוח מאת ד"ר רבקה נרדי 2007).
ואיך כל זה, נשאל, קשור לגיל השלישי דווקא?
אז זהו שלא ניתן להתעלם מהמספרים, ככל שעולה הגיל, עולה סטטיסטית מספר הנשים באוכלוסייה ולמספרים יש כוח ויש השפעה. נשים בגיל השלישי הינן חלק מרכזי בתרבות של ימינו. יש להן עיסוקים חברתיים, יש מבניהן העוסקות בעשייה ציבורית וקולן והשפעתן ניכרת. הן שלמות יותר עם הדרך שבה בחרו, הן נותנות ביטוי מלא יותר לגוונים השונים באישיותן ובמחשבתן, הן כבר לא פוחדות להראות צדדים שפעם הזיזו הצידה כי לא הסתדרו עם גידול ילדים ודאגה לבית.
והגברים בגיל זה גם הם מאפשרים לעצמם לעסוק בצד הרגשי יותר של אישיותם, לעסוק בפן היצירתי והמטפח שלהם.  אמירות של "מה יגידו עלי" משתנות לאמירות של: "זה נותן לי הרגשה טובה" ו"הופך אותי לאדם שלם, חכם ומבין יותר".
ומי היינו רוצים שינהל את עולמנו – הצד הנשי המטפח, או הגברי הכוחני, או אולי שני הצדדים הארוזים באריזה של  איש אחד ?
על שאלה זו יכול כל אדם לענות רק עם עצמו.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים