חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם עד 120 מאחלת לדייריה, בני משפחותיהם ולכל עובדיה שנה טובה ומבורכת. מי ייתן שהשנה החדשה שניצבת בפתח תהיה עשירה ביצירה, מבריאה ומרגשת אנו מזמינים אותך ליהנות בבית דיור מוגן חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שעושה את החיים למלאים ולמרגשים יותר

המצור על ירושלים / ורדה שמיר, הבית בתל אביב

זכרונות של ירושלמית ליום ירושלים
לפי החלטת האו"מ מיום כ"ט בנובמבר 1947, ירושלים הייתה אמורה להיות עיר בינלאומית. הערבים לא קיבלו את ההחלטה, ובבוקרו של היום הראשון לאחר שנתקבלה, הם פתחו בפעולות לסיכולה. שרפו חנויות של יהודים במרכז המסחרי, עלו בהמונים ברחוב הנסיכה מרי ושרפו את קולנוע רקס, בדרכם לעשות פרעות בעיר.


ירושלים  היתה מוקפת ישובים ערביים וגם בתוכה היו שכונות ערביות רבות כמו: בקעה,  קטמון,  אבוטור, שיך ג'ארח ועוד. שכונת רוממה, בכניסה לעיר, היתה  גם היא שכונה ערבית. הרובע היהודי בעיר העתיקה היה מוקף  ומנותק. מצב גיאוגרפי זה וריחוקה של ירושלים משאר חלקי הארץ גרם לכך, שהישוב היהודי בעיר היה במצור. הערבים ניתקו את קו המים מראש העין לירושלים, חברת החשמל לא קיבלה דלק ולא יכלה לספק חשמל, אלא לבתי חולים  ופה ושם, לשעות ספורות, לבתי התושבים. בגלל חסימת הדרכים ובגלל ההתקפות החוזרות על כלי רכב, צומצמה כמעט לחלוטין אספקת מזון לעיר. בנוסף על  הרעב והצמא ירושלים הופגזה יום ולילה. הערבים הציבו תותחים ומרגמות והפגיזו אותנו מנאבי סמואל, מבית ג'אלה וממקומות אחרים וירו  על העיר ללא הבחנה. צלפים ירו  מחומת העיר העתיקה על העוברים ושבים, והיתה סכנת מות תמידית. לילות רבים שכבתי והסתתרתי מתחת לשולחן האוכל הכבד  מפחד שיפול עלינו הגג.

הישוב בירושלים התארגן לעמידה במצור. מים חולקו לתושבים בכמות מוגבלת שנאספה    ממי הבורות, ואילו  מזון בסיסי חולק במנות קצובות ומצומצמות. הוקם "משמר העם", שהורכב מאנשים מבוגרים ואלה דאגו לחלוקת המים והמזון וכן לשמירה על המחסומים שהפרידו בין השכונות היהודיות לבין השכונות הערביות. אמי, זכרונה לברכה, היתה עוזבת את בית המרקחת שלה וניצבת לשמור במחסום קרוב לביתנו, אבא שהיה עתונאי ממיסדי העתון  "דבר", היה בין היוזמים לפרסם בעיר עתון יומי בשם "דבר ירושלים", זה היה העתון היחידי בעיר, שהביא לתושבים הנצורים חדשות מהימנות מן החזית ותרם לחיזוק רוחם, ואילו אבא של רפי היה ממונה על חלוקת תלושים למזון ומים לתושבים בשכונתו ושמר על הסדר בתורים לחלוקתם. כל הדברים הללו נעשו תחת הפגזות, שפגעו בעיר ללא הבחנה.

שלשה פיצוצים אדירים החרידו את ירושלים. בנין הג'רוזלם פוסט נהרס: מכונית תופת מלאה חומר נפץ התפוצצה בלב רחוב בן יהודה, הרסה שורת בתים וגרמה קורבנות רבים. עוד מכונית תופת התפוצצה בחצר הסוכנות היהודית, הרסה חלק גדול מן הבנין וגרמה לעוד ועוד קורבנות. שיירת רופאים ואנשי צוות בי"ח הדסה הותקפה בשיך ג'ארח בדרכה אל בית החולים ושבעים ושלשה אנשים שהיו בה, ממש נטבחו.

ניתוק  דרכי התחבורה לירושלים חייב למצוא פתרונות ליצירת קשר. הוחלט להקים בעיר מסלול תעופה, ומהרעיון הקטן הזה נוסד "חיל האוויר" של ירושלים, ואותי שלחו להיות פקידה שם. המפקד שלי היה מאיר טוביאנסקי. זה היה האיש היחידי בכל תולדות ישראל שבמשפט שדה קצר נמצא אשם במסירת ידיעות לאויב והוצא להורג ביריה. לימים התברר כי האיש לא היה אשם כלל וכלל וכי טפלו עליו האשמות שווא. שמו טוהר, הוא זכה לדרגת סרן ובן גוריון בכבודו ובעצמו כתב לאלמנתו והתנצל. דרך אגב, טוביאנסקי היה האיש שהשביע אותי לצה"ל.

.במערכה על ירושלים נפלו 1584 חיילים ונושאי תפקידים ו-425 אזרחים. המספר הכולל של החללים במלחמה העצמאות בכל הארץ היה כ-6000. בירושלים היו כמאה אלף תושבים מתוך כשש מאות אלף בכל הארץ. לפי חשבון זה יוצא כי בירושלים נפלו יחסית פי שניים יותר חללים מאשר בכל הארץ כולה.
קרבנות אלה, בני דור תש"ח הביאו אותנו לעצמאות ישראל, שלפני ימים אחדים  חגגנו לה 65 שנים.

לייעוץ ראשוני ופרטים