חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

הכוח להזיז הרים לשנות עולמות

הסיפור של רונית, החיים של הגר

רונית היא אישה חזקה ומרשימה שנולדה למשפחה מורכבת. כילדת רחוב עם ילדות קשה, הפכה את יכולת ההישרדות העיקשת שלה לעשייה מבורכת. כאם לילדה עם צרכים מיוחדים, היא יצאה למאבק ללא פשרות והעניקה לבתה חיים מלאי משמעות, ולאחר שחוותה את כל קשיי גידולה, הקימה את הבית של רונית, חממה ללימוד כישורי חיים לאנשים עם מוגבלויות. זוהי דרכה של אישה מרגשת שיודעת להזיז הרים ולשנות עולמות.

ספרי לי על הילדות שלך

"נולדתי בתל אביב למשפחה קשת יום. מערכת היחסים בין הוריי הייתה הרסנית, אימא שלי הייתה חולת נפש. לעיתים הסכימה להיות בטיפול ולרוב לא. הייתה בבית אלימות קשה, ואימי ושני אחיי היו דיירי קבע בבתי סוהר. גדלתי בכוחות עצמי ובעזרת מלאכים, אנשים טובים שתמיד היו שם בעבורי. בגיל צעיר החלטתי שלא אמות צעירה, הבנתי מהר מאוד מה אסור ואיפה אני לא רוצה להיות. כשגדלים ברחוב, זה כמעט בלתי אפשרי לא ליפול לבורות של פשע, סמים או זנות, אבל אני התעקשתי. האמנתי שחייבת להיות דרך אחרת, והאמונה הזו, שנהפכה להחלטה, החדירה בי תשוקה גדולה ללמוד ורעב וצמא לחקור ולהתעמק בכל דבר. היה לי ברור שנועדתי לעשות משהו משמעותי."

כשמלאו לרונית שבע-עשרה התחיל ה"רומן" שלה עם הקולנוע. "השתתפתי כניצבת בסרט, ובהפוגות שבין הצילומים סייעתי לצוות בכל מיני דברים. לאט-לאט התבקשתי להגיע לעוד סרטים, ועם השנים התקדמתי והתמניתי למתאמת הפקה, מהטובות שבתעשייה. את דורון, שלימים נהיה בן זוגי, הכרתי בתעשייה כשהייתי בת עשרים וארבע. כשמלאו לי עשרים ושמונה נולדה הגר."

מה קרה לאחר הלידה?

"כשהשתחררנו מבית החולים, לאחר הלידה, הייתה להגר דלקת בעין, לא משהו שמתרגשים ממנו. עברו שבועיים, החום שלה עלה והיא התחילה לפרכס. הבהלנו אותה למיון, ושם עבר זמן קריטי עד שפרופסור שפיר אבחן כי חיידק ההרפס חדר דרך הדלקת שבעין למוח ועשה שם שמות. מה היקף הנזק שנגרם? את זה אף אחד לא ידע לאמוד. ניבאו לה שלוש שנים כסיעודית."

חוויה מטלטלת לאם צעירה, מה עשית?

"נכון, למזלי יכולתי להשתמש בארסנל הכלים שפיתחתי כילדת רחוב וניהלתי קרב עיקש ובלתי מתפשר על החיים ועל התפקוד של בתי. הקמנו חמ"ל, דורון היה אמון על הצד הפיזי, ואני על הצד הקוגניטיבי, המנטאלי, הרוחני. יצאנו לדרך בלי אג'נדה סדורה, אבל עם אינטואיציה ופתיחות מחשבתית, כשאנו נלחמים על הגר ומקדמים אותה. הכנו תוכניות עבודה ועשינו ישיבות צוות, כשבתהליך הארוך הזה ליוותה אותנו ד"ר תמר שילה, שמבחינתי היא האורים והתומים של הקהילה המיוחדת. היא לקחה אותנו רחוק. כשמלאו להגר שש היא ניבאה מה יהיה עתידה של הגר. לרגעים חשבתי שמדובר במכשפה הוזה, אבל במבחן המציאות היא צדקה בכל מה שאמרה."

ומה ניבאה ד"ר שילה?

"שהגר תלמד, תתפקד ותחיה חיים משמעותיים."

אני מתארת לעצמי שמערכת החינוך אותגרה בלשון המעטה

"מערכת החינוך לא הצליחה לתת מענה הוליסטי. הגר למדה בבית ספר רגיל עם סייעת צמודה, אבל לא ראינו שהיא מתקדמת מספיק, ומבחינה חברתית זה היה גיהינום בשבילה. אז החלטנו על תוכנית לימודים ביתית. ידעתי שהחיים של הגר בידי, והפגישה עם נציגי מחלקת החינוך הייתה כמו גזר דין על איכות חייה. ישבתי מול המפקחת עם התוכנית המפורטת שהכנתי, ובסיום הפגישה היא אמרה לי שנותר לה רק לאחל לנו בהצלחה. בפועל נזקקנו לאישורו של שר החינוך וגם את זה השגנו. הקמנו מעין בית ספר בדירה שבה התגוררנו, להגר ולילדה נוספת, עם שתי סטודנטיות שעברו הכשרה. שנתיים של לימודים היו שווי ערך לשש שנים במערכת החינוך, וילדתי, עם חצי מוח, הייתה מוכנה ללימודים בבית ספר."

אני מניחה שעשיתם ויתורים, גם כלכליים

"מותרות כמו בגד יפה לא עניינו אותי, כך שמעולם לא הרגשתי שאני מוותרת על משהו. את כל המשאבים ייעדנו להגר. עבדנו בכל מיני עבודות, ומעולם לא הייתה לנו תחושת קורבנות. היו לצידנו אנשים שתרמו וסייעו לנו, גם כלכלית."

תארי לי את רגעי השבירה

"כאב לנו לראות אותה סובלת. חווינו רגעי גיהינום וכישלונות רבים, התנסינו בלחטוף, לכאוב, להתאושש, להיכשל ולנצח. פיתחנו שרירים ורצנו למרחקים ארוכים, וכל הצלחה הייתה כמו בוסט של אנרגיה והתרוממות הרוח, היא נתנה לנו דלק וכוח לכבוש את היעד הבא. ידענו שאסור לנו לעצור, כי אז אנו עלולים שלא לקום."

אני סקרנית לדעת איפה הגר נמצאת היום… בעודי יושבת בבית הקסום של רונית, בקצה כפר סבא, מוקפת בעוצמה הנשית שלה כשאני מודה שהיא כבשה אותי כליל, נכנסה לחדר בחורה עם עיני שקד חומות וטובות וחיוך שובה לב. הנוכחות שלה, העוצמה, האנרגיה שלה הכו אותי בתדהמה שהמשיכה ללוות אותי עוד ימים ארוכים. היה זה מפגש בלתי נשכח – זאת הייתה הגר.

"הגר מתגוררת עם שלושה שותפים בדירה עצמאית בקהילה. היא למדה פסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן במסלול מיוחד לאנשים עם צרכים מיוחדים, התנדבה שנים ועבדה עם ילדים אוטיסטיים, שרה בלהקה ווקלית. היא מציירת ועובדת כמזכירה בבית של רונית. התקפי האפילפסיה שמהם סבלה פסקו, ולפני הקורונה היא טיילה בארץ ובעולם. להגר יש חיים חברתיים לתפארת, והיא לא מפסיקה ללמוד ולהתפתח."

את חושבת מה יהיה על הגר כשאתם לא תהיו?

"כשהכרתי את דורון הוא היה בתהליך גירושים. במשך עשר שנים ועד לפרידה שלנו שני ילדיו חיו איתנו והיו שותפים לעשייה שלנו, כך שלהגר יש שני אחים שאוהבים אותה אהבת נפש. הם חלק מהמעטפת שתשמור על הגר גם לאחר מותנו. חשוב לי לציין שהדרך שעשתה הגר תאפשר לה לחיות חיים טובים גם בזכות עצמה."

חשבת מה יכול היה להיות אם…?

"אני אגיד משהו שיפתיע אותך – הגר היא המזל הכי גדול שלי בחיים, היא המתנה שלי בגלגול הזה. הגר עשתה את רונית של היום, בזכותה אני מי שאני. בכלל, אני חושבת שזו זכות לעבוד או להיות חלק מקהילה של אנשים עם צרכים מיוחדים."

מה יש בקהילה הזו שגורם לך לאהוב אותם כל כך?

"תמימות, טוב, ישירות, הם אומרים את מה שהם חושבים או רואים. הם לא יכולים לעשות מניפולציות או להתנהג בערמומיות. הם כל כך אמיתיים וטהורים, לידם אתה פשוט אתה."

איך נולד הבית של רונית?

"ההצלחה עם הגר הייתה חסרת תקדים, אבל ידעתי שחלק משמעותי בהתנהלות שלה עדיין חסר. חזרתי אחורה בזמן, והבנתי שהקושי הגדול ביותר של האוכלוסייה הזו הוא ליצור חיבור עם האחר. במילים אחרות, לייצר אינטראקציה חברתית ואיכותית. הרגשתי שכל ההישגים עם הגר ירדו לטמיון, אם היא לא תדע כיצד להתנהל בעולם. למדתי פסיכודרמה, ותוך כדי משחק תמים של הגר עם חברה השתמשתי באחד הכלים ידועים – להיות כפילה של הגר, כך הצלחתי להבין כיצד היא מתרגמת את העולם. זה היה המהפך. עם התובנה הזו יכולתי לפתח שיטה, באמצעותה הם מפתחים יכולות חברתיות איכותיות. ההתחלה הייתה בדירתי הצנועה עם קבוצות של שלושה-ארבעה משתתפים. בהמשך הקבוצה גדלה ומנתה בין שמונה לעשרה משתתפים. במשך ארבע שנים ניהלתי את הפעילות מביתי. בעת ההיא היו כבר ארבעים חבר'ה עם צרכים מיוחדים. כל הזמן הזה הגר הייתה קבוצת ההתנסות שלי. ככל שהיא התקדמה, המוטיבציה שלי גדלה. הזזתי הרים, נתקלתי באין-סוף התנגדויות, וכמו תמיד לא ויתרתי. באיזשהו שלב כמעט הגעתי לקו העוני. אנשים מדהימים שאני חבה להם את חיי נכנסו לתמונה, ויחד הקמנו את העמותה, גייסנו כספים וקיבלנו מעיריית כפר סבא את המקום הזה שעליו הוקם הבית הקסום הזה, שהיה במצב רעוע והרוס. באמצעות גדודים של אנשים שיפצנו והפכנו אותו למה שהוא היום. המקום נותן מענה לכשמונים חברים עם צרכים מיוחדים מגיל שש-עשרה ועד שישים. יש לנו כשבעים וארבעה אנשי צוות בכל תחומי הפעילות הנדרשים, רובם מתנדבים. אנחנו עובדים עם כל המגדרים של הצרכים מיוחדים שתפקודם גבוה."

מה הם הכלים לחיים שמעניק להם הבית של רונית?

"את היכולת להתנהל בעולם ולא לפחד להיות מי שהם. לעבוד בקהילה, ליצור קשרים חברתיים, לעצור ברחוב ולפנות למישהו לא מוכר בשאלה… הפעילות היא בשלושה צירים: אני ועצמי, אני ואתה, אני והעולם."

אלו חלומות עדיין לא הגשמת, רונית?

"לראות את הבת שלי בזוגיות טובה שנכונה בעבורה ולהקים דיור אלטרנטיבי, אבל זה פרויקט לכתבה נוספת. אקצר ואומר שהקמתי כבר דירת פאר כזו להגר, ואני אדאג לדייק ולשכפל את המודל."

חלומות אישיים?

"הכול אישי. זה החזון שלי, זו השליחות שלי – לאפשר לכמה שיותר אנשים עם מוגבלויות לחיות חיים מלאים על כל המשתמע מכך."

הבית של רונית, עמותה (מלכ"ר) ללא מטרות רווח.

לתרומות: הבית של רונית, חשבון מספר 527553,

בנק מזרחי, סניף בר אילן 414

זהו מרכז התפתחות חברתית לאוכלוסייה המיוחדת, המאופיינת בלקויות למידה מורכבות, בפיגור קל וגבולי, באוטיזם, ב-PDD ובבעיות תקשורת, ולפגועי נפש ולבעלי תסמונות ולקויות שונות בתפקוד גבוה, לכבדי ראייה, לכבדי שמיעה וכן לאנשים הזקוקים לשיקום חברתי בשל תאונות דרכים, משבר בחיים, מחלות קשות ועוד. רובם חיים בבדידות חברתית וזקוקים לעזרה מקצועית שתסייע להם לשקם את חייהם בחברה ובקהילה. המשפחות שמגיעות למרכז מוצאות בו מרחב להתפתחות אישית, ללימוד ולצמיחה חברתית וליווי בדרך לחיים שמחים ובריאים יותר. אנשים שלהם צרכים מיוחדים אינם מסוגלים להתפתח חברתית בלי הדרכה מכוונת, תיווך מתמיד, או יצירת הזדמנויות חברתיות מגוונות בקהילה הנורמטיבית. הזדמנויות אלה, הנוצרות מאהבה ומנתינה, והאמונה כי הלקות אינה מגדירה את האדם ויכולותיו, מאפשרות לאנשים נפלאים אלה חיים בריאים ושמחים יותר, וכך הם משדרגים את חייהם ואת חיי הקהילה האנושית. הבית של רונית הוא מרכז ייחודי מסוגו, שלו תפיסת עולם אינטגרטיבית-הוליסטית, המקנה כלים ומיומנויות בהתחברות ובתקשורת אל העצמי ואל האחר בקרב האוכלוסייה המיוחדת.

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים