חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

גלאוקומה

דר' תאה פרידמן, "עד 120" תל אביב

מאמר זה נכתב על מנת להביא לידיעת הקוראים מידע בסיסי על מחלת הגלאוקומה, שהיא הסיבה השנייה בעולם לעיוורון. לא לכל גלאוקומה יש סימנים מוקדמים וכאשר כבר יש כאלה, פעמים רבות הם מופיעים לאחר שנגרם נזק בלתי הפיך בעצב הראייה.

צורות רבות לגלאוקומה. הנפוצה ביותר chronic simple glaucoma.
• גלאוקומה אקוטית – Acute angle-closure glaucoma
• גלוקומה מלידה –     Congenital glaucoma
• גלאוקומה משנית –   Secondary glaucoma
גלאוקומה אקוטית קשורה למבנה העין. בגבול שבין הקרנית והקשתית (iris ) יש צינורות זעירים האחראים לניקוז הנוזל התוך עיני ולהחלפתו בנוזלים אחרים. כאשר נגרם נזק לצינורות הללו, האיזון נפגם, הנוזל מצטבר בעין וגורם ללחץ תוך עיני מוגבר. הלחץ תוקף את תאי עצב הראיה, הדם לא מגיע לתאים והם נפגעים וניזוקים.
לגלאוקומה החריפה סימנים גלויים: ראיה מטושטשת, כאבים מאד חזקים בעין, לפעמים הקאות וצריך לטפל בה מיד. לעומתה הגלאוקומה הכרונית מתפתחת בשקט, ללא סימנים ולכן חשוב שכל אדם מעל גיל 40 יבדוק את הלחץ בעיניים לפחות אחת לשנה. הלחץ בעיניים אינו מצב סטטי והוא דורש בדיקות כדי לאבחן גלאוקומה: בדיקת שדה ראיה, בדיקת זווית העין, קרקעית העין וכו'.
גלאוקומה משנית – נוצרת לאחר דלקות בתוך העין, לפעמים גם כתוצאה ממחלות כלליות.
גלאוקומה מלידה וגלאוקומה של תינוקות דורשות טיפול מיוחד שעליו לא נעמוד כאן.
גלאוקומה היא מחלה שניתן לטפל בה והדבר תלוי במשמעת של החולה ובהקפדה על  הטיפול הנכון. על החולה לעקוב אחרי הלחץ התוך עיני לעיתים קרובות, בהתאם להוראות הרופא ולפחות אחת לחצי שנה לעשות בדיקת שדה ראיה, כי שדה הראיה הוא הראשון שנפגע מן המחלה.
לכן – וזו מטרת המאמר – ברצוני לגרום לקוראים להיבדק, גם אם נדמה שאין לכם שום דבר בעיניים. זו מחלה התוקפת את עצב הראייה בשקט ולא משאירה אחריה סימנים שניתן להרגיש בהם והדרך למנוע ליקויים חריפים בראייה היא מודעות לבדיקה וטיפול עקבי שהוא חשוב ביותר.

לייעוץ ראשוני ופרטים