חייגו: 6120*
ברוכים הבאים לעד 120 - זה הזמן להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, ליום של עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם. אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

רוני דניאל

"שכחו במדינה שלנו מהי צניעות" אומר רוני דניאל, מוותיקי הכתבים והפרשנים של חברת החדשות.
דניאל מודאג מפניה של החברה הישראלית בימים אלה, מיהירותה של ההנהגה, מהשחיתויות הבלתי פוסקות, ומהעובדה שהמרדף אחר האמת הוחלף במרדף מבייש אחר כוחניות.
“תחזרו להיות בני אדם”… הוא קורא לכל מי שמוכן לשמוע, ואומר שראוי שכולנו נפגין יותר צניעות, נעשה חשבון נפש, ויפה שעה אחת קודם.

אין רגע דל בחייו של רוני דניאל, הכתב לענייני צבא וביטחון של חברת החדשות. תפקידו המרתק מזמן לו חיים דינמיים, מעניינים ומספקים. בגיל שבעים הוא נמרץ ומלא אנרגייה, רהוט ומדויק, ופניו קדימה אל עוד ועוד דיווחים, פרשנויות וחשיפת האמת.

כילד, חייו בקיבוץ מעוז חיים היו הרבה יותר רגועים. הוא זוכר ילדות נפלאה של ריצה בשדות פתוחים באוויר הצח, עבודת כפיים בשדה (“הכי אהבתי כשהיינו צריכים לעבוד על חשבון הלימודים”), חיי חברה תוססים (“הייתי פרחח לא קטן”) ותחושה של צניעות מכובדת ומכבדת. עברו אומנם שנים רבות מאז שעזב את הקיבוץ, אבל נראה שהקיבוץ מעולם לא עזב אותו. הנכונות לעבוד קשה למען הכלל, היכולת לראות את התמונה הגדולה, לחיות חיים בעלי משמעות, ולהיות אדם צנוע ושוחר אמת, כל אלו נצרבו באישיותו במהלך שנותיו בקיבוץ והפכו אותו למי שהוא היום: רוני דניאל אורח קבוע בכל בית בישראל, משדר ומפרש לנו את האירועים הביטחוניים החמים ביותר, ותודה לאל, לא חסר לנו.

כמי שגדל בפסטורליה של הקיבוץ, בשקט ושלווה, בחר דניאל בחיים הנמצאים בקצה השני בדיוק. “אני אדם סקרן. מאוד. אני חושב שקיבוץ הוא צורת חיים מושלמת לשנות הילדות והזקנה. באמצע – כדאי לצאת למדינת תל אביב למשל או למקומות אחרים. ללמוד, לחוות, להתנסות וליהנות מכל מה שהחיים מזמנים לנו וממה שאנו מאפשרים לעצמנו.”

האם זה אומר שלאחר הפרישה לגמלאות נראה את דניאל חוזר ליהנות מעבודת האדמה? מדשן, זורע וקוצר להנאתו?

“אני בכלל לא פוסל את האפשרות לסיים את חיי באיזה מושב או קיבוץ בגליל,” הוא אומר, אבל בינתיים לפחות, דניאל אינו מתכוון ללכת לשום מקום.

איך התחילה הקריירה העיתונאית שלך?

“לגמרי במקרה. הייתה זו החלטה של רגע ללכת להיבחן ברדיו והשאר כמו שאומרים – היסטוריה. במבחן הזמן ההחלטה הזאת התבררה כנכונה וכמתאימה לי. הפוליטיקה למשל, להבדיל מהצבא, מורכבת מאוסף של אנשים שהאמת מהם והלאה, ולא הייתי יכול לחיות, בטח שלא לעבוד בסביבה אנושית כזו. בצבא יש בני אדם. הם לא חפים מטעויות, אבל המניעים שלהם הם המניעים הנכונים, ולכן אני נמצא באזור הנוחות שלי.”

עברו של רוני דניאל, למי שאינו בקיא, כולל היסטוריה צבאית מכובדת ומרשימה. ב-1965 התגייס לצה“ל לגדוד 906 של הנח“ל. עבר מסלול הכשרה של לוחם, קורס מ“כים, קורס חי“ר וקורס קציני חי“ר. בתום הקורס שב לנח“ל כמפקד מחלקה. במלחמת ששת הימים לחם בחזית המצרית, נפצע מרסיס, אך חזר לחזית. בשנות השישים הפך דניאל למפקד פלוגה ולחם במלחמת ההתשה. במלחמת יום כיפור, זמן קצר לאחר שחרורו מצה“ל, נלווה ככתב קול ישראל לגדוד 51, ומאוחר יותר מונה על ידי יורם יאיר למפקד גדוד מילואים של גולני. בהמשך שירת כמג“ד בחטיבת הנגב וכסמח“ט מילואים, והוא בעל דרגת סא“ל במילואים.

יש פוליטיזציה בצבא של היום?

“יש פוליטיקה ארגונית. יש קצינים שרוצים להתקדם, אבל בראיית מקרו, הצבא שלנו הוא מסגרת רצינית ואחראית שאין בה אינטרסים לא ראויים. אין ‘מאחורי הקלעים’. כשמתגלה משהו שאינו כשיר, הטיפול בזה הוא חד־משמעי. אין הנחות ואין עצימת עיניים. כללי המשחק בצבא מתונים יותר, הוגנים יותר ונקיים יותר מאלה שבפוליטיקה.”

צה“ל הוא צבא מוסרי?

“מוסרי מאוד. איפה בודקים מוסריות? קודם כול בפקודות שהצבא מוציא לחייליו – מה מותר? מה אסור? המדד השני הוא מה עושים עם מי שפועל בניגוד להוראות. בשני המדדים הללו הצבא שלנו עומד לגמרי במבחן המוסריות.”

מה לגבי צבא חזק?

“אני חושב שצה“ל הוא צבא חזק מאוד עם יכולות בלתי רגילות. הוא צבא המקפיד להישאר רלוונטי ולהתאים את עצמו לזירה המשתנה ללא הפסקה. אני מאמין שביום פקודה הוא יוכיח את עצמו בגדול.”

מה מאפיין את רוני דניאל ככתב צבאי?

“את זה אולי כדאי לשאול אנשים אחרים…”

אבל אני שואלת אותך.

“אני חושב שאני קר מזג במידה הראויה לתפקיד. בכל סיקור אני זוכר את האחריות הגדולה שיש על כתפיי כלפי הלוחמים. נזהר לא ללבות, לא לזרוע פחד או פאניקה. גם כשיש ביקורת, אני מקפיד שהיא תהיה עניינית ולא לועגת. והכי חשוב, בכל בוקר אני שואל את עצמי אם אני עושה את הכי טוב שאני יכול. כפרשן וככתב, היושרה האישית והמקצועית שלי צריכה להיות מעל לכול, לנצח כל דעה אישית, כל תחרות מקצועית.”

בוא נדבר רגע על עניין התחרות המקצועית. איך זה משפיע עליך?

“יש תחרות מתמדת בין אנשי המקצוע באמצעי התקשורת, ואתה תמיד רוצה לנצח בתחרות. להיות הראשון שמדווח, שמביא את הסקופ, להיות זה שנתן את הפרשנות המדויקת ביותר, שהביא את הסיפור ואת נקודת המבט המעניינת ביותר. זה בסדר אם זה עומד בסטנדרט של אחריות מקצועית. אסור לוותר למשל על דיווחים אותנטיים ומדויקים ועל בירור מעמיק של העובדות, רק כדי להיות ראשון, רק כדי לעלות ראשון לשידור וכן הלאה. זה לא תמיד פשוט, אבל זו חובתנו המקצועית. אני חושב שמידה מסוימת של צניעות יפה לכולנו. אנחנו העיתונאים לא תמיד יודעים הכול ולא יודעים יותר טוב מכולם.”

יש דברים שאתה מצטער שעשית במהלך הקריירה או מצבים שנקלעת אליהם שלא עמדו בסטנדרטים שאתה מציב לעצמך?

“לשמחתי לא הרבה. היה מקרה אחד משמעותי כזה. הוא התרחש במהלך מבצע עופרת יצוקה. בלהט הדיווחים וההתלהבות דיווחתי על העיתוי הצפוי של פתיחת המערכה הקרקעית, וכך הסגרתי בעצם את העובדה שהיא עומדת להתחיל. אני זוכר שחשבתי שאם בגלל הידיעה הזאת הכוחות שלנו ייחשפו בדרכם לשם – אני מתפטר. המחשבה שחייל צה“ל ייפגע בגלל טעות שלי עשתה אותי חולה. בדיעבד התברר שהשידור לא עשה נזק ואבן ענקית נגולה מעל ליבי.”

מה אתה מעדיף, רדיו או טלוויזיה?

“היתרון הגדול ברדיו הוא שיש זמן לדבר. לצלול לעומק. לתת נקודות מבט. בטלוויזיה הכול מהיר ושטחי. יותר דיווחי, פחות פרשני. לכן אני פחות נהנה. וגם כמובן פחות אוהב את הז‘קט ואת העניבה. ברדיו אני בטי שרט ובסנדלים. כמו שנוח לי.”

קל יותר היום להיות כתב או לפני עשרים שנה?

“בהרבה מובנים אין הבדל גדול. השינוי המרכזי הוא האמצעים המתקדמים העומדים לרשותנו היום לבירור הפרטים ולחקר העובדות. גם הצבא עצמו יותר פתוח, יותר מדווח ומשתף, למרות שמובן שהוא מוציא החוצה את הדברים שהוא רוצה שיצאו. התפקיד שלנו, בין היתר, הוא לחשוף גם את הדברים שמתחת לפני השטח. באופן כללי אני חושב שהיום התקשורת שטוחה ורדודה יותר מזו שהייתה לפני עשרים ושלושים שנה, וחבל.”

אתה נשוי ואב לשלושה. איך השפיעה הקריירה שלך על המשפחה?

“יש בקריירה הזאת דברים טובים יותר ופחות, כמו בכל קריירה. לא בטוח שלבן של רופא קל יותר. נכון, יש את הכוננות, ואני תמיד במרחק הקפצה. יודעים שלא משנה באיזו פעילות משפחתית אני נמצא, אם קורה משהו, אני נעלם. וברוך השם במדינה שלנו לא חסר. לפעמים אני בשטח וזה יכול להיראות מפחיד למי שנשאר בבית, אבל בסך הכול עברנו את זה בשלום וגידלנו שלושה ילדים מקסימים. העובדה שאף אחד מהם לא הולך בדרכי מדברת בעד עצמה, אני חושב.”

מתי די?

“כל עוד אני קם בבוקר לעבודה בהתלהבות ובתשוקה, אני אמשיך. זכיתי לעבוד במה שאני אוהב. זו מתנה גדולה ואני מתכוון ליהנות ממנה כל עוד אני יכול וכל עוד אני מרגיש שאני תורם, מביא ערך ועושה את עבודתי נאמנה.”

נראה שהאדמה והדשן בגליל יחכו עוד קצת…

צור קשר
קישור נפתח בחלון חדש https://matter.co.il/model/VMgdwZvXUnL/?type=vr סיור וירטואלי בבתים