חייגו: 6120*

יחסי מין הם קודם כול יחסים

לאן שלא נסובב את הראש נפגוש בה: מיניות. היא נמצאת בדת, ברפואה, בפסיכולוגיה, בספרות, באומנות, במוזיקה. היא שם מסיפור הבריאה והיא קובעת לא מעט את זהותו של האדם. נפגשתי עם הסקסולוג ד"ר עידן מיליצ'ר לשיחה על מיניות, גיל ומה שביניהם.

בוא נתחיל במספרים, מה אומרים הנתונים?
“מחקרים שונים שנערכו בישראל מגלים שכ-90% מהגברים וכ-70% מהנשים בטווח הגילים 60 עד 80 קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. 62% מהנשים ו-86% מהגברים העידו שחיי המין חשובים עד חשובים מאוד לשימור הזוגיות בגיל הזהב. 51% מהנשים ו-21% מהגברים בגיל הזהב מקיימים יחסי מין פעם בשבוע, נתון המפריך את דרך החשיבה הגורסת ש’מבוגרים כבר לא עושים את זה’.”
ובכל זאת הגיל משנה את הגוף. מה קורה בגיל השלישי? 
“בדומה לצרכים פיזיולוגיים אחרים: אכילה, שתייה, שינה, גם הצורך בקרבה, באינטימיות, במגע גופני ומיני הוא צורך טבעי של האדם והוא קיים לאורך כל מעגל החיים. חשוב להבין שפעילות מינית אינה מסתכמת באקט עצמו. היא מורכבת מפעילות הרמונית, תנועתית, תחושתית, רוחנית, גופנית ונפשית. יש לה השפעה על הרגשת הבריאות הכללית של האדם והיא חלק מזהותו בכל גיל.
לסיכום, נכון לומר שיחסי מין הם קודם כול יחסים. באשר לתשוקה – היא קיימת. הצורך לא משתנה. מה שמשתנה הוא הביולוגיה. תהליכי ההזדקנות פוגעים בפעילות הפיזיולוגית של כל מערכות הגוף, גם במערכת המין.”
איך באים השינויים הללו לידי ביטוי? 
“בגיל השלישי הם מתבטאים בירידה בתשוקה ובחשק המיני, ובקשיים בקצב הגירוי – גברים ונשים כאחד. גברים חווים קושי בהשגת זקפה ונשים סובלות מיובש בנרתיק ומכאבים בעת החדירה.”
אז איך בכל זאת שומרים על מיניות טובה ומהנה על אף הקשיים?
“החדשות הטובות הן כי הודות להתפתחות הטכנולוגיה הרפואית, לגילוי תרופות חדשות, ולהבנה טובה יותר של מנגנוני הגירוי ושל התגובה המינית, אפשר כיום להתגבר על חלק מהקשיים בקלות יחסית. ראשית, יש להכיר ולהבין את השפעת השינויים הפיזיולוגיים על הפעילות המינית ולקבלם, גם אם הם יוצרים מגבלות שונות או מחייבים אותנו לשנות את דפוסי ההתנהגות המינית שלנו.
שנית, יש לגשת בפתיחות ובקבלה אל האמצעים ואל הפתרונות העומדים בפנינו. המרפאות לייעוץ ולטיפול מיני מעמידות בפנינו שיטות אבחון מגוונות, קשת רחבה של טיפולים תרופתיים או טיפולים סקסולוגיים זוגיים המסוגלים לתת מענה למרבית הבעיות בתפקוד המיני של אוכלוסיית גיל הזהב, וחבל שלא להיעזר בהן. ואחרון חביב: למרות שספונטניות ביחסי מין היא דבר נחמד, אפשר גם אחרת. הכנת אווירה מתאימה למשל, והכנה אישית מבעוד מועד יכולות להעלות את החשק המיני ולשפר את התפקוד.”
האם יש חשיבות לטיב הקשר הזוגי בשימור התשוקה והחשק המיני בגילים הללו? 
“שאלה מצוינת והתשובה היא בהחלט כן. במחקרים רבים בארץ ובעולם דיווחו נשים על ירידה מהותית בחשק המיני המביאה לעתים עד מצב של הימנעות, עקב הימצאות בן זוג שאינו רגיש וקשוב לצרכיהן וחסר סבלנות והבנה. חוסר סובלנות והבנה הדדית והתחושה של האישה ש’היא שם’ לסיפוק צורכי בן הזוג בלבד, הן זרז לירידה בחשק המיני אצל נשים ולהימנעות מפעילות מינית. לעומת זאת, כאשר בן הזוג השקיע יותר, חיזר, הביע רגשות והיה קשוב לצורכי האישה, גם אם מתוך כוונה להרשים אותה – התשוקה המינית עולה. המחקרים מראים שאין השפעה למשך הקשר על מידת החשק המיני, והגורם הדומיננטי הוא כאמור איכות הקשר ומידת ההשקעה הרגשית מצד בן הזוג, ובקרב נשים מחוזרות לא נצפתה ירידה בחשק המיני או בתדירות קיום יחסי מין עם העלייה בגיל. המסקנה היא שתקשורת זוגית פתוחה, חברוּת, תמיכה והכלה הן כלי מפתח לשמירת הפעילות המינית גם בגיל הזהב. בגיל זה הדגש הוא יותר על ה-outercourse (פעילות מינית שאינה מערבת חדירה) מאשר על ה-intercourse (יחסי מין מלאים/משגל).”
מה חדש בתחום הטיפול התרופתי?
“בשנה האחרונה יצאה לשוק תרופה חדשה להעלאת החשק המיני בקרב נשים. אם תרצי הגרסה הנשית לוויאגרה. היא נקראת פליבנסרין והיא אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA. אני חייב להודות שיש הסתייגויות לגבי יעילותה, למרות שעדיין מוקדם לדעת משום שהיא טרם נכנסה לשימוש המוני.”
מה האתגר בטיפול בבני הגיל השלישי? 
“האתגר דומה בכל גיל, רק אופן המימוש שלו שונה. אני מנסה לתת מענה לצרכים ולמאוויים של המטופל שמולי. למיניות בריאה יש משקל משמעותי בדימוי העצמי ובתחושת הערך והביטחון בכל גיל, ובגיל הזהב היא תורמת גם לבריאות הנפשית והפיזית. 30% מהמטופלים שלי הם בני ובנות שישים וחמש ומעלה, ואני שמח על הזכות לסייע להם. אני מאמין שבגיל זה חיי מין איכותיים ובריאים חשובים לא פחות מאשר בכל גיל אחר, אולי אפילו יותר. הגישה שלי היא שכמו שמטפלים בכולסטרול גבוה, לחץ דם לא מאוזן ומחלות נוספות המאפיינות את הגיל, כך חייבים לטפל גם בנושא הזה, אם מתעוררות בעיות.”
זה לא פשוט לשבת מול אדם זר ולדבר על מין.
“נכון. אבל אל תשכחי שאני סקסולוג ופסיכולוג. יש לי את הכלים הדרושים ואת הניסיון רב השנים שצברתי כדי להקל את המבוכה ולאפשר להם להרגיש נוח.”
טיפים לשמירה על זוגיות מינית טובה
חשוב להקפיד על בילוי משותף מחוץ לבית בשעות הפנאי.
חשוב להקפיד על זמן אישי – כל אחד בענייניו.
חשוב למצוא תחביב שימלא את זמננו ואת לבנו.
חשוב לעסוק בפעילות גופנית המתאימה למצב הבריאותי.
חשוב לפנות זמן לשיחה הדדית בענייני הנפש, ולא רק על הבריאות או על הנכדים (אם יש).
חשוב לשמור על תקשורת זוגית פתוחה, על חברות, ועל תמיכה והכלה.
בגיל הזהב חשוב כאמור לשים דגש על ה-outercourseיותר מאשר על ה-intercourse.
הדבר החשוב בגיל הזהב הוא הנתינה והעזרה ההדדית ואז תוחלת חיי המין היא כתוחלת החיים בכלל.
לייעוץ ראשוני ופרטים