ברוכים הבאים לעד 120 - להתעורר בבית מאיר פנים, מלא עניין ותוכן, עשייה מתוך סקרנות ויצירה, למידה והנאה, עם אנשים כמוך ולחיות את החיים במלואם אנו מזמינים אותך ליהנות בבית מוגן, חם, מחבק ושוקק בחיי חברה ותרבות עשירים, ומכל מה שהופך את החיים למלאים ולמרגשים יותר

אומן היופי

כשהמדע פוגש את הצורך באסתטיקה נשים וגברים נעמדים בתור. כולנו רוצים להיראות כמו שאנחנו מרגישים. כולנו רוצים לעצור את הזמן. הכירו את ד"ר רון עזריה, הפלסטיקאי שיודע ליפות את המציאות, להחליק את הקמטים "שקיבלנו ביושר". כי יושר, מה לעשות, פחות מחמיא לנו. נכון, הגנטיקה מנצחת, אבל הכירורגיה עוזרת לה לנצח. וכן, אחרי הקורונה, עדיין נרצה להיות אטרקטיביים. זה טבעו של עולם.

ד"ר רון עזריה, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תלאביב, הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטיקה ומזכיר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. הוא עבד במשך שנים במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי ע"ש רבין שבפתח תקווה, וכעת יש לו מרפאות פרטיות בתלאביב ובחיפה.

אף שאתה רופא העוסק במדע היופי והאסתטיקה, כמה מילים על הקורונה

"תמיד ידענו, הרופאים, שההתמודדות הבאה של האנושות תהיה מגפה ויראלית או מטאור גדול ושהם ישנו את כדור הארץ. עם אסונות, כמו שיטפונות, רעידות אדמה או אפילו מלחמות, קל יותר להתמודד מכיוון שמדובר באירועים שיש להם נקודת התחלה ובדרך כלל גם סוף. עם וירוס הקורונה שאיתו אנחנו מתמודדים עכשיו, למדינה אין אפשרות להתמודד או להיערך מראש."

אז, לדעתך, מערכת הבריאות מתפקדת למופת?

"ממש לא. כשאתה עוזב את הסקטור הציבורי ונמצא ברפואה פרטית קל מאוד לבקר את המערכת. הייתה ויש לי ביקורת רבה, אך בסיטואציה הזו זה לא נכון ולא ראוי. אני מבקר את הממשלה שבמשך שנים הזניחה את מערכת הבריאות. תקציבים הכרחיים לא הובאו, ואת המשבר הזה התחלנו עם מערכת שאינה חזקה דייה. מדינה למודת משברים, כמו ישראל, הייתה צריכה להיערך לכל משבר."

אתה אופטימי באשר לעתיד?

"כרגע אנחנו חיים בתקופה של חוסר ודאות, וההתנהגות היא של הלם. כולם מנסים להבין את המציאות החדשה. אני משער שבעוד כשבועיים נסתגל לשגרת חיים חדשה ונתנהג בהתאם, נשנה חלק מההתנהגויות ונאמץ חדשות."

נראה לך שההתעסקות ביופי ובאסתטיקה תהיה פחות חשובה לאחר המשבר?

"לא. משחר האנושות העיסוק באסתטיקה היה חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. תמיד נבחין בין יפה למכוער. מאז ומעולם העניק היופי עוצמה. אנחנו אוהבים להסתכל על דברים יפים ורוצים להיות כאלה, ומכיוון שכך העיסוק במדע היופי, שהוא הרבה יותר ממדע, זו פילוסופיה, לא ייפסק לעולם. גם התמורות שחלו בתוחלת החיים דורשות מאיתנו להתעסק ביופי. והיום יותר מתמיד, מכיוון שאנחנו, כאוכלוסייה מתבגרת, הרבה יותר בריאים וחזקים לעומת הדורות הקודמים. אף שפיזית אנחנו מרגישים הרבה יותר טוב, אין התאמה בין המראה החיצוני להרגשה, ומדע האסתטיקה מבוסס על התאמה בין התחושה שלי למראה. החשיבות של האסתטיקה שמועצמת על ידי המדיה תקפה בכל היבטי החיים: זה מתבטא ברכב שאני נוהג, בבית שאני גר, בבגדים שאני לובש וכמובן גם במראה."

ישראל מתנתחת?

"בהחלט. הנתונים מצביעים על עלייה בלתי פוסקת בניתוחי האסתטיקה. השכיחים ביותר הם ניתוחי חזה, כמו הרמות והגדלות, ניתוחים של עיצוב הגוף ומתיחות הפנים."

מי קהל היעד שלך?

"נשים שסיימו עם פרק הלידות ורוצות להחזיר לעצמן את המראה לפני שילדו, לרוב הן עושות ניתוחי חזה ועיצוב הגוף. גם נשים שמתגרשות, פותחות דף חדש וחושבות שמראה משודרג יהפוך אותן ליותר אטרקטיביות ויסייע להן למצוא בן זוג חדש, גברים בני חמישים שמתמודדים על תפקידים בתחום העבודה ורוצים להיראות צעירים יותר, וקבוצה יחסית קטנה של אנשים שמעולם לא יהיו מרוצים מעצמם. הם חושבים שבאמצעות שיפור המראה יהיו שבעי רצון ומאושרים, אך הם טועים. אנחנו מגדירים את הקבוצה הזו 'ממניעים אישיים', מזהים אותם כבר בשיחה הראשונה ונמנעים מלנתח אותם."

בעבר ידענו לזהות מנותחת או מוזרקת בשל מראה מוגזם. מה הגישה הרווחת היום?

"היום אנחנו דוגלים בשיפור המראה הטבעי ולא בטיפוח של מראה מוגזם. כשתחום הניתוחים היה בחיתוליו ארצות הברית הייתה המודל. התוצאה הייתה מוגזמת, לעיתים פרובוקטיבית, כמו כל דבר שמגיע מארצות הברית. עם הזמן אימצנו את הזרם והמודל האסתטי האירופאי שהוא לכאורה לא מתאמץ. ההצלחה שלי היא כשלקוחה מספרת לי שפגשו אותה ברחוב לאחר מתיחת פנים או עיצוב הגוף, אמרו לה שהיא נראית טוב ושאלו אותה באילו קרמים היא משתמשת או האם היא התחילה לעשות ספורט. אנשים מבינים שיש שינוי בפנים או בגוף, אבל לא שהמראה נותח."

אפרופו קרמים, בוא נעשה סדר. מה תפקידם בעולם טיפוח הפנים ומה הם לא יעשו לעולם?

"קרמים וחומרי טיפוח חשובים מאוד, אך יש להם תפקידים ספציפיים. שלל ההבטחות שהם מבטיחים, כמו טשטוש או מילוי קמטים, פשוט מוטעות ומטעות. תכשירי הטיפוח נועדו לנקות את העור, זה דבר חשוב מאוד בכלל ובמדינה כמו ישראל בפרט. קטגוריה נוספת הם הקרמים והתכשירים שמגינים מפני השמש, זה חשוב במדינה חמה ושמשית כמו שלנו. ישנם גם קרמים שמעניקים לחות והם הכרחיים, אם כי תאורטית אפשר לקבל לחות גם ממריחת שמן זית, ולכן המחירים המופקעים, שגובים על קרמים שמבטיחים הבטחות שווא, הם פשוט אחיזת עיניים. אין קרם שחודר את מחסום העור. חשוב לציין שישנם טיפולים שלפרק זמן קצר נותנים תחושה של מילוי, הם מתבססים על גירוי העור, קילופו ובצקות שנוצרות ומשוות מראה חלק. העניין הוא שהם זמניים והעור חוזר לסורו, ולכן בנושא הקמטוטים יעזרו רק חומרי מילוי שומן או חומצות היאלורוניות. ואגב, גם כל הכדורים, כדורי הקולגן, אינם מסייעים בכך."

ומה עם בני הגיל השלישי?

"הגיל השלישי יוצר אתגר מיוחד ושונה לגישה האסתטית. אפשר לטפל בסימני הזמן ובשינויים הפיזיים ולתקנם, אך ביצוע מוגזם וחוסר הרמוניה בין האסתטיקה לגיל יגרמו להופעה מוגזמת, חסרת פרופורציה ולא טבעית. לכן, חשוב שהרופא המטפל ישתמש נכון בארגז הכלים הנרחב שברשותו, כלומר בטיפולים האסתטיים לגיל השלישי. בגיל הזה ישנם איברים 'מסגירי גיל', שבמדינה שטופת שמש כשלנו אי אפשר להסגיר. הטיפולים שיכולים לשפר את מראה הצוואר מאוד מוגבלים, ואף שאפשר להשתמש בהם, ניתוח מתיחת הצוואר הוא הטיפול היעיל והטוב ביותר שקיים. אם בעבר הוא נחשב למורכב ולבעייתי, כיום הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית ואין צורך באשפוז. זמן ההחלמה קצר והתועלת שלו רבה."

ושאלת המיליון דולר הכול זה גנטיקה?

"הגנטיקה בסוף מנצחת. המצב הבריאותי, מראה הגוף ואיכות החיים מושפעים בראש ובראשונה מגנטיקה. אנו, הרופאים, מנסים לתקן את מה שמתקלקל, לשפר את המעטפת, אבל בינתיים איננו מצליחים לשנות את הגנטיקה, את אבני היסוד של כל אחד מאיתנו. אני משער שבעוד עשרות שנים תחום הכירורגיה ישתנה ונוכל להחליף או לחדש איבר ש"יתקלקל" בתאים שלנו שיעברו שינויים גנטיים לפי הצורך. ברור שהתחום שישתנה דרסטית יהיה תחום האסתטיקה הרפואית. אנשים יכלו לרענן את מראה הגוף והפנים, לעשות שינויים או חיזוקים גנטיים, אבל עוד חזון למועד."

ספר קצת על המרפאות

"במרפאות שלנו מבוצעים טיפולים שונים, מהפשוטים ביותר, כמו קילופי עור, הזרקות וחומרי מילוי, ועד לניתוחים מורכבים. החוכמה היא להתאים את הטיפול למטופל, כך שהטיפול לא יפגום בשגרת החיים ויחזיק למשך זמן. המרפאה בתלאביב שעוצבה כמעיין לופט ניויורקי נמצאת במרכזו של בניין עסקים. אנשים שמגיעים למרפאה נפעמים מהשילוב של בטון גלוי, תקרות גבוהות ועיצוב חללים אינטימי. לעומת זאת, המרפאה בחיפה, שממוקמת בלב המושבה הגרמנית ועוצבה ברוח הטמפלרים, נמצאת בבית ורטר, בניין שנבנה ב-1873 ונמצא בשדרה שיורדת מגן הבאהיים לנמל חיפה. המרפאות שלנו שבתלאביב ובחיפה עוצבו כך שהן משקפות את ההתייחסות שלנו לאסתטיקה מודרנית ועכשווית ואת כבוד הרב שאנו רוכשים למקורות האסתטיקה האירופאית."

 

צור קשר
סיור וירטואלי בבתים